Ramazan Ayında Hangi İbadetler Yapılır? Ramazan Ayında Neler Yapılır?


Ramazan ayında hangi ibadetler yapılır, ramazan ayında kılınan namazlar, ramazan ayında hangi zikirler yapılır

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Ramazan Ayında Hangi İbadetler Yapılır? Ramazan Ayında Neler Yapılır?

Ramazan ayında hangi ibadetler yapılır? Biliyorsunuz ki ramazan ayı bereket ayı olarak adlandırılır. Bu dönemde edilen dualar kabul olur ve birçok ibadet yapılabilir. Peygamber efendimiz Hz Muhammed recep ayının Allah’ın ayı olduğunu, şaban ayının kendisinin ayı olduğunu ve ramazan ayının ise ümmeti müslüman aleminin ayı olduğunu dile getirmiştir. Şimdi sizlere bu dönemde yapılacak olan ibadetlerden bahsetmek istiyoruz.

On bir ayın sultanı olarak bilinen ramazan ayı diğer aylara göre çok değerlidir. Bu ayda özellikle ibadet ve dua çok bereketli olmaktadır. Genellikle müslümanlar bir ay boyunca oruç tutarlar ve aynı zamanda teravih namazı kılmaktadırlar. Ramazan ayında özellikle de Kur'an-ı kerim sürekli olarak okunması ve yapılması gereken ibadetler arasında yer alır. Ramazan ayı boyunca kur'an okumasını bilen kişilerin en az bir hatim yapmaları gereklidir. Kur'an-ı kerim'in arapça okunmasının yanı sıra  mealinin de  okunması tavsiye edilir. Çünkü kur'an-ı kerim'in mealinde  insanlara nelerin anlatılması gerektiği mevcuttur.  Meailini okuyarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Ramazan ayında sadece oruç tutmak yeterli olmaz. Oruç tutmak ile beraber pek çok ibadeti de yerine getirmek gerekir.

Ramazan ayında yapılan ibadetler insanları yalandan kötü sözden kibirden kimden ve bütün olumsuzluklardan uzak tutar. İşte ramazan ayında yapılacak ibadetler ise şu şekildedir

 • Yetim, öksüz ve aynı zamanda ihtiyacı olan kişileri sevindirmek
 • İhtiyacı olan kişilere sadaka vermek
 • Ramazan ayının bitmesine 10 gün kala bugün verin içinde kadir gecesinin olduğunu bilmek ve ona göre ibadet etmek
 • Namaz kılarken cemaat ile birlikte kılmaya özen göstermek. Çünkü tek başına değil de cemaat ile birlikte kılınan namazın daha iyi olduğu bilinir. Bu şekilde kılınan namazlardan daha çok sevap almak mümkündür.
 • Zekât vermek
 • Ramazan ayında umre gerçekleştirmek
 • Günahlar için Allah’a yalvarmak ve tövbe etmek
 • Düzenli bir şekilde kuran-ı kerim okumak ve bu ay içerisinde en az 1 defa hatim etmek 
 • Düzenli olarak her gün teravih namazına gitmek
 • İftara misafir davet etmek
 • Sahur yapmak
 • 30 gün boyunca aksatmadan oruç tutmak ( Eğer kişi hasta ise ve oruç tutamayacak durumda ise orucu daha sonra kaza edebilir) 

Ramazan Ayında Kılınan Namazlar?

Ramazan ayında kılınan namazlar vardır. Peki, ramazan ayında kılınan namazlar hangileridir. Ramazan ayının ilk 10 günü hatmi enbiya ve aynı zamanda tespih namazı kılınmalıdır. 3üncü 10 gününde ise hatm-i enbiya, tevbe-istiğfar ve aynı zamanda 7 kere salatu selam okunmalıdır.

Her gün düzenli bir şekilde ise teravih namazı kılınmalıdır. Camiye gidecek durumda olan kişiler düzenli bir şekilde camiye gitmelidir. Ancak camiye gitme durumu yok ise evde de kılınabilir. 

Ramazan Ayında Hangi Zikirler Yapılır? 

Ramazan ayının gelmesi ile beraber müslümanlar bu ayı verimli bir şekilde geçirmeyi isterler. Çünkü bu dönemde edilen duaların kabul olduğu bilinmektedir. Ramazan ayında her cumartesi günü la ilahe illallah zikrinin düzenli bir şekilde çekilmesi tavsiye edilir.

Pazar günleri ise ya hayyu ya kayyum zikri 000 defa çekildiğinde iyi olacaktır. 

Ramazan Ayında Kaç Tesbih Çekilir

 Ramazan ayında düzenli bir şekilde tesbih çekmek çok önemlidir. Peki, ramazan ayında kaç tesbih çekilir? Günde 100 defa tesbih çekilmesi tavsiye edilir. Özellikle de ya erhamerrahimin kelimesi sıklıkla tekrarlanmalıdır. Daha sonra ise ramazanın son günleri ya gaffarez zünü  tesbihinin düzenli olarak tekrarlanması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma