Oto Çekici Kurtarıcı İşi Yapmak İçin Gerekli Belgeler?


Oto kurtarıcı işi yapmak için gerekli belgeler? Oto kurtarıcı işi yorumları? Oto Kurtarıcı Forum

.

Oto Çekici Kurtarıcı İşi Yapmak İçin Gerekli Belgeler? 

Merhaba arkadaşlar yazıma başlamadan önce kendimisiz size kısaca tanıtım ben 3 yıldır aktıf olarak oto cekici isi yapıyorum çok uzun bir zaman değil ama yeteri kadar bilğiye sahip olacak kadar zaman gectigine inanıyorum.  

Bu işe yeni başlayacaksanız lütfen tamamını okuyun!

Oto kurtarıcı işi yapmak için gerekli belgeler?

Oto çekici işi yapacaksanız ilk olarak ne aracı alacaksınız ve muşteri potansiyeliniz kim olacak?

Taksi binek otomobil çekecekseniz kamyonet tarzı özel amaçlı araç işinizi görecektir bu aracın yük taşıma kapatisesi depodaki yakıt ve tüm herşey dahil 3500 kg dır yani devletin musade ettiği tonaj budur ama devlet istisnalar ile birlikte arac ruhsatından 3500 kg yazan bir aracın tüm istisnalar ile birlikte 4130 kg dir ortalama yani 4131 kg gelirseniz cezayı yersiniz.

  • Ortalama bir Kamyonetten yapılma cekici sabit kasa olursa bunun boş ağırlığı ortalama 2500kg dir.
  • Eğer ki kamyonetten yapılma bir cekici kayar kasa yapılmışsa bunda boş ağırlıgı 3300 kg dir.

Yani alacağınız arac kamyonet tarzı özel amaçlı sabit kasalı çekici olursa devletten ceza yememeniz için ortalama 1600 kg yük atma gibi bir hakkınız oluyor dedigim gibi eğer aldıgınız araç kamyonet tarzı kayar kasa çekici olursa bu seferde 800 kg gibi bir devletin müsade ettiği bir yük atma hakkınız oluyor anlaşılan şu ki kayar kasa kamyonet tarzı çekiciniz varsa neredese her attınız araç devletin tüm istisnalar ile musade ettiği ağırlığı gecmiş olacak.

Özellikle yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem bu işi ilk defa yapacaksanız kamyonet tarzı özel amaçlı sabit kasalı çekici almanız.

Neden dediğiniz duyar gibiyim çünkü kayar kasa cekici daha ağır olduğundan hem daha fazla yakıt yakacaktır hemde nerdese her aldıgınız araç devletin tüm istisnalar ile müsade ettiği tonajı gececektir.

Kamyonet tarzı özel amaçlı sabit kasalı çekici alırsanız kayar kasaya göre yakıtınız biraz daha az olacaktır ve devletin ceza yazma sınırınız bir çok arac ile geçmeyeceksinizdir.

Size tavsiyem arkadaşlar ile bu işe başlayacaksınız kamyonet tarzı özel amaçlı sabit kasalı bir çekici ile başlamanız.

Kamyonet tarzı için oto çekiciye gerekli belgeler

  • 2016 dan önce alınmı B Ehliyet veya E,C, Ehliyet
  • SRC 3 veya SRC4 
  • K1 Belgesi Veya Yıldızlı K1 Belgesi veya K1 Ö Belgesi
  • Pisnoteknik belgesi
  • Maliye kaydı fatura

Kamyon Tarzı Oto Çekici

Taksiden daha ağır yük atacaksanız veya taşıyacaksanız kamyon tarzı özel amaçlı çekiciler almanız gerekcektir bu konuda size su aracı alın diye pek fazla tavsiye edemeyecem ama bir iki tiyo vereceğim ilk olarak ne kadara kadar yük taşıyacaksınız ilk önce onu belirleyin sonra alacagınız araçın yük kapatisesi buna uygunmu ona bakın ve alın.

285 Görüntüler

Yorumlar