Kış Sebzeleri? Kış Sebze ve MeyveleriKış sebzeleri ve meyveleri zamanında tüketilir ise daha vitaminli ve besleyicidir.


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Kış Sebzeleri? Kış Sebze ve Meyveleri

Lahana, kereviz, pazı, ıspanak, havuç, brokoli, pancar ve pırasa gibi sebzeler kış ayında tüketilebilir.

Kış sebzeleri arasında turp, yer elması, lahana, karnabahar, havuç, brüksel lahanası, kereviz ve ıspanak gibi sebzeler bulunmaktadır. Mevsiminde yetişen sebzeleri tüketmek oldukça sağlıklıdır. Her sebze mevsiminde tüketilmelidir. Zamanında yetişen sofraya gelen sebzeler, vitamin açısından daha zengin ve lezzetlidir. Özellikle dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat eden kişiler kış mevsiminde kış sebzelerini tüketmelidir.

Sebzeler ile yapılan yemekleri ikinci kez ısıtmak doğru değildir. Ertesi güne artırıp aynu sebze yemeğini tüketmek sakıncalıdır. Çünkü sebzelerin besin değeri düşer ve ikinci kez ısıtarak yenmemesi önerilir. Aynı zamanda toprakla uğraşmayı seviyorsanız kış mevsiminde tüketilmesi gereken sebzeleri kendiniz de yetiştirebilirsiniz.

Kış Sebze ve Meyveleri?

Kış sebze ve meyveleri arasında muz, nar, elma, portakal, kestane, greyfurt, havuç, pancar, lahana, karnabahar, pırasa, brüksel lahanası, ıspanak, pırasa, pazı, turp, kereviz ve yer elması gibi sebzeler tüketilebilir. Her mevsim tüketilmesi önerilen sebze ve meyveler zamanında tüketilmelidir. İnsan sağlığı bakımından sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek gerekir.

Besin değeri yüksek olan sebze ve meyveler, hastalıklardan korur. Çeşitli yemek tarifleri deneyerek lezzetli yemekler yapabilirsiniz. En iyi sebze seçimini de mevsiminde yapacağınızı unutmayın. Sağlığınız açısından sebze ve meyveleri semtimizde bulunan pazardan taze taze alabilirsiniz.

Türk mutfağı zengin yemek tarifine sahiptir. Her mevsime özgü sebzeler ve meyveler vardır. Kış ayı boyunca bağışıklığınızı güçlendiren brokoli, karnabahar, havuç, kereviz, pırasa, yer elması ve turp gibi sebzeleri sık sık tüketmelisiniz. Aynı zamanda kış aylarında sebze yemeklerinin içerisine sarımsak da atabilirsiniz. Sarımsak, doğal antibiyotik özelliğine sahiptir. Sebze yemekleri içerisine en az 2 diş atmanızı öneriyoruz.


Feride Çakır

25 Blog Yazdı...

Yorumlar