Yazar Olmak İçin Üniversitede Hangi Bölüm Okunmalı?


Güçlü bir hayal dünyası ve geniş bir kelime dağarcığı bilgisi gerektiren yazarlık mesleği eğlenceli olduğu gibi aynı zamanda en çok kazandıran mesleklerin başında gelmektedir.

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?
  • Sitemize Destek Vermek İçin Lütfen Sosyal Ag da Paylaşın:

Yazar Olmak İçin Hangi Üniversiteye Gitmeliyim?

Her ne kadar yazarlık denildiği zaman akla ilk olarak dergi, gazete, kitap veya internet yazarlığı akla geliyor olsa da yazarlığın tanımını yapabilmek için bu kavramları kullanmak yeterli olmayacaktır. İş kanununa göre profesyonel meslekler arasında sayılan yazarlık aslında bir sanat dalıdır. Bu sanat dalını icra etmek isteyen bir kişinin her şeyden önce güçlü bir hayal dünyası ve son derece geniş bir kelime haznesi olmalıdır.

Bütün zorluklarına rağmen yazarlık maaşı oldukça yüksektir. Eğer yazdığınız kitap geniş bir kitleye ulaşırsa çok kısa bir süre içerisinde milyoner bile olabilirsiniz. Fakat bu iş sadece para kazanmak için yapılacak bir iş değildir. Zira herkes yazar olamaz. Yazar olmak isteyen bir kişinin her şeyden önce yazma yeteneği olmalıdır.

Yazar Ne İş Yapar? 

Yazarlıkla uğraşan insanların sorumluluk sahası oldukça geniş olduğundan dolayı yazar ne iş yapar sorusuna kesin bir cevap vermek oldukça zordur. Örneğin bir dergi yazarı, çalıştığı kurum hangi tür yazılar istiyorsa onu yazar. Fakat bir senarist, ilk başta yapım şirketine sunmuş olduğu senaryoya bağlı kalmak şartıyla sınırsız bir yazma özgürlüğüne sahiptir. Fakat kısaca yazarlığın tanımını yapacak olursak: “İç dünyasındakileri akıl süzgecinden geçirdikten sonra bunu kelimelerle ifade edebilen kişilerdir” desek yeterli olacaktır.

Yazar Olmak İçin Gerekenler 

Yazar olmak zannedildiği kadar kolay bir şey değildir. Yeri geldiğinde bilgisayar ekranındaki boş Word sayfasına bakarak saatlerinizi geçirebilirsiniz. Bir kitap sayfasını yazmak için bazen günler hatta aylar geçmesi gerekebilir. İlham perileri size çok geç uğrayabilir ya da bugüne kadar hiç kullanmadığınız yazarlık kabiliyetiniz körlenmiş olabilir. 

Yazar olmak için gerekenler listesinin başında her şeyden önce iyi bir okuyucu olmak gelir. Sizden önce bu yola baş koymuş ve içsel dünyasını kâğıda dökerek tüm insanlıkla paylaşmış olan kimselerin yazdıkları size bir rehber olabilir. Çoğu yazar ilk yazmaya başladığı zamanlarda başka birisini taklit ederek yazar. Çünkü her yazar her şeyden önce iyi bir okuyucudur ve çok okuyan bir insanın okuduklarından etkilenmemesi imkansızdır.

Yazarlar, iyi bir okuyucu olmanın yanı sıra araştırmacı bir kişiliğe de sahiptir. Herhangi bir konuda yazarken anlatmak istediklerinizi okuyucularınıza aktarmanız için hafızanızda yer alan bilgiler yetersiz kalabilir. Ayrıca yazılarınızda bahsedeceğiniz konularda bir araştırma yapmadan önce yanınızda sürekli olarak bir not defteri de bulundurmanız gerekmektedir. Çünkü hepimiz beşer şaşarız. Bugün aklımızda olan bir şey yarın olmayabilir, hatta bazen dün akşam ne yediğimizi bile hatırlamıyor olabiliriz. O yüzden aklımıza gelen ve yazılarımızda kullanmak istediğimiz bazı şeyleri not defterine kaydederek daha sonra dönüp baktığımızda hatırlayabiliriz.

Yazar Olmak İsteyenlere Tavsiyeler 

İlk başta da söylemiş olduğumuz gibi yazarlık para için yapılacak bir iş değildir. Her ne kadar bu işin üstatları çok ciddi paralar kazanıyor olsa da yazarlığa yeni adım atan birisi ilk başlarda bedavaya yazabilir. Bugün medyada en ünlü yazarlar arasında gösterilen çoğu insan mesleğe bu şekilde başlamıştır. Zaman içerisinde ülkenin hatta tüm dünyanın tanıdığı yazarlar arasına girebilen insanlar, bulundukları yerlere yavaş yavaş çıkmıştır.

Yazarlık kabiliyeti bir bıçağa benzer. Kullanmadığınız zaman körelir ve onunla hiçbir şey yapamazsınız. Eğer bu alanda başarılı olmak istiyorsanız her gün yazmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Elbette yazdıklarınız çok önemli bilgiler içeren, insanlığa yol gösteren kaliteli makaleler olmayacaktır. Zaten kalem ve kâğıdı elinize ilk aldığınız zaman yazdıklarınıza seneler sonra baktığınızda herkesten önce siz güleceksiniz. Fakat tüm bunlara rağmen bir yerden başlamalı ve yeteneğinizi ortaya çıkarana kadar aklınızdaki kâğıda dökmelisiniz.

Yazar Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı 

Yazar olmak İçin Hangi Üniversiteye Gitmeliyim?

Yazar olmak için herhangi bir üniversite gitmeli herhangi bir bölümünden mezun olmanız gerekmemektedir. Ortaokul mezunu olup hatta hiç okula gitmeden de yazar olup bu işte belli bir noktaya gelmiş insanlar da mevcuttur. Fakat Edebiyatla ilgili bir bölümde okumak bakış açınızı genişleteceği gibi aynı zamanda bu mesleği icra eden insanlarla doğrudan tanışma fırsatını da yakalayabilirsiniz.

8782 Görüntüler

Yorumlar


Aramak


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Kurtarma