Hemşirelik İçin Hangi Dersler Önemli? Hemşire Olmak Zor Mu?Hemşirelik, gençler arasında en çok popüler olan meslek grubu arasında bulunur. İşte detaylar...


Hemşirelik İçin Hangi Dersler Önemli? Hemşire Olmak Zor Mu?

Hemşirelik, sağlık alanında en çok sevilen meslekler arasında bulunur. Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği hemşirelik, pandemiden sonrada popülerliğini korumaya devam etti. Hemşire olmak isteyen kişiler, son dönemlerde hemşirelik için hangi derslerin önemli olduğunu merak ediyorlar. Peki, hemşirelik için hangi dersler önemli? İşte hemşirelik için hangi derslerin önemli olduğu…

Hemşirelik Mesleği

Hemşirelik mesleği, son dönemlerde önemli sağlık meslekleri arasında bulunuyor. Doktorların eli ayağı olan ve hastalarla ilgilenen hemşireler, en çok atama gören meslek dalı arasında da bulunuyor.

Özellikle pandemiden sonra büyük ilgi gören hemşirelik mesleği, gençler tarafından tercih ediliyor. Hemşirelik mesleğini okumak isteyenler, hangi derslere çalışması gerektiğini merak ediyor. Peki, hemşirelik için hangi derslere çalışmak gerekir?

Hemşirelik İçin Hangi Derslere Çalışmak Gerekir?

Hemşirelik için lisede biyolojiye ilgi duyan kişilerin yöneldiği görülüyor. Ancak tabii ki tek olarak biyoloji dersinin iyi olması gerekmez. Hemşirelik yapabilmek için öncelikle liseden mezun olmak gerekiyor. Ardından üniversitede 2 yıllık veya 4 yıllık sağlık bölümlerinin tercih edilmesi şart. Ancak lisans yani 4 yıllık bölümde Hemşirelik adında bir bölüm bulunuyor. Sizde hemşirelik bölümünü okuyarak, hemşire olabilirsiniz.

Başka Bölüm Okudum. Hemşire Olabilir Miyim?

Başka bir bölüm okuduysanız, hemşire olmanız zordur. Ancak üniversitelerde 2 yıllık sağlık bölümlerinde okuduysanız, hemşire olma şansınız bulunuyor. İster özelde isterseniz de devlette hemşire olarak çalışabilirsiniz. Devlette hemşirelik yapmak için öncelik olarak KPSS’de gerekli puanı almanız gerek. Tercih süreci ardından devlet hastanelerinde hemşirelik yapabilirsiniz.

Çalışma şartları, maaş ve sigorta nedeniyle birçok kişi devlette çalışmayı tercih ediyor. Özellikle pandemiden sonra iyileştirilen hemşirelik şartları nedeniyle, hemşire olan kişiler devlette mesleğine devam etmeyi seçiyor.