Turşu Çok Tuzlu İse Ne Yapmak Lazım? Tuz Nasıl Azaltılır?Turşu çok fazla turşuysa, çöpe atmayın! Bu yazımızı okuyun ve turşunuzu yenilebilecek hale getirin. İşte detaylar...


Turşu Çok Tuzlu İse Ne Yapmak Lazım? Tuz Nasıl Azaltılır?

Yıl boyu tüketeceğiniz turşuları, emek vererek kurdunuz. Ancak iş turşuyu yemeğe geldiğinde, çok tuzlu olduğunu fark ettiniz. Turşunuz eğer çok tuzluysa, ne yapacağınızı merak ediyorsunuz. Peki, turşu çok tuzlu ise ne yapmak lazım? Bu yazımızda çok tuzlu turşu için ne yapmanız gerektiğini sizler için yazımızda anlattık. Sizde çok tuzlu turşunuza müdahale edebilir ve turşunuzun tuz oranını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Turşu Tuzlu Olduğunda Ne Yapılır?

Turşunuz çok tuzlu olduğunda yapmanız gereken birkaç püf noktadan sizler için bahsedeceğiz. Turşu tuzlu olduğunda en çok kullanılanı ve bilineni turşuyu suyun içerisinde bekletmektir. Turşunuzu bidondan çıkartarak, başka bir bidona sadece su koyun ve üzerine turşularınızı ekleyin. Gün aşırı turşunun suyunu değiştirin ve tuz oranını istediğiniz gibi ayarlayın. Tuz oranını suyun içerisinde beklettikten sonra tadarak, anlayabilirsiniz.

Damak zevkinize göre turşunun tuz ayarını yaptıktan sonra turşunuzun suyunu tuz, sirke, limon ve su dengesini gözeterek ayarlayın. Ardından turşularınızı da ekleyin ve buzdolabında bekletin. Bu şekilde turşunuzun tuz ayarını yapabilirsiniz.

Turşu Tuzlu Olduğunda Başka Ne Yapılır?

Turşu tuzlu olduğunda yapılabilecek başka bir püf nokta ise turşunuzun içerisine elma dilimlemektir. Elmalarınızı güzelce yıkayın ve ardından ufak dilimler halinde dilimleyin. Dilimlediğiniz elmalarınızı turşu bidonlarınıza ilave edin. Böylelikle turşunuzun tuzu zaman geçtikçe azalacaktır. İstediğiniz orana geldikten sonra elma dilimlerini çıkartabilirsiniz.

Turşu Çok Tuzluysa;

Turşunuz çok tuzluysa, yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Ama yine de turşunuzun tuz oranı istediğiniz gibi olmadıysa, nohutu güzelce haşlayın. Ardından haşladığınız nohutları soğumaya bırakın. Nohutları soğuduktan sonra turşu bidonunuzun içerisine ekleyin. Kısa bir süre sonra turşunuz tuzunu nohutlar çekecektir. Böylelikle tuz oranını ayarlamış olacaksınız. Afiyet olsun.