Asitlenen Turşuya Ne Yapılır? Asitlenen Turşu Yenir Mi?Asitlenen turşuyu kurtarmanın yollarını bu yazımızda sizler için derledik. İşte detaylar...


Asitlenen Turşuya Ne Yapılır? Asitlenen Turşu Yenir Mi?

Turşu, yemeklerin yanında sevilerek tüketilen ürünlerden bir tanesidir. Hemen hemen herkesin severek yediği turşu, son dönemlerde evlerde sıklıkla yapılıyor. Özellikle tuz, limon ve sirke ile turşunun dengesi oldukça önemlidir. Eğer turşuyu kuran kişi bu dengeyi tutturamazsa, maalesef turşu asitlenmeye başlar. Bu durumda da çoğu kimse turşuyu çöpe atmak zorunda hisseder. Bu yazımızda asitlenen turşuya ne yapacağınızı sizler için anlattık. Sizde yazımızı okuyarak, asitlenen turşunuzu nasıl kurtaracağınızı öğrenebilirsiniz. İşte detaylar…

Turşu Neden Asitlenir?

Turşunun birçok asitlenme nedeni olabilir. Öncelikle turşunun içerisine konulan malzemelerin dengesinden bahsetmek gerekiyor. Su, sirke, limon ve tuz dengesi iyi sağlanmazsa, turşunun asitlenmesine neden olmaktadır. Turşunun diğer bir asitlenme nedeni ise saklanma koşullarıyla alakalıdır. Eğer turşuya direk güneş vuruyorsa ve sıcak bir yerde bekletiliyorsa, turşu asitlenebilir. Bu nedenle turşunun serin ve kuru bir yerde saklanması gerekmektedir.

Turşunun asitlenmesinde diğer bir sebep ise turşu yapılacak malzemenin özensiz seçiminden kaynaklanmaktadır. Turşuların yumuşak veya yaralı seçilmesi, turşunun asitlenmesine neden olur. Bu nedenle turşu malzemelerin seçiminin doğru yapılması önemlidir. Turşu malzemelerinin diri ve pürüzsüz seçilmesi önemlidir. Peki, asitlenen turşu nasıl kurtarılır?

Asitlenen Turşu Nasıl Kurtarılır?

Turşunun asitlenme nedenlerinden az önce bahsettik. Peki, asitlenen turşu nasıl kurtarılır? Asitlenen turşunun kurtarılması zor olsa da yine de birkaç yöntemin denenmesinde fayda var. Turşuyu kurtarmanız için ilk denemeniz gereken turşu suyunuzun içerisine birkaç adet kişniş tohumu atmak olacaktır. Kişniş tohumu atmadan önce turşunuzun üzerindeki köpükleri almalısınız. Bu turşunuz bozulmaya durduğunu fark ettiğinizde uygulayabileceğiniz bir yöntem. Aksi takdirde uygulasanız da faydası olmayabilir. Bahsedebileceğimiz diğer bir yöntem ise turşunuzun saklanma koşuluyla ilgilidir. Eğer turşunuz doğru koşullarda saklamıyorsanız, bunu düzeltebilirsiniz.