Kadınlar Cuma Namazı Kılar Mı? Kadınlar Cuma Kılabilir Mi?Kadınlara cuma namazı farz mıdır? İşte detaylar...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Kadınlar Cuma Namazı Kılar Mı? Kadınlar Cuma Kılabilir Mi?

Kadınların Cuma namazını kılıp kılamayacağı sorusu, birçok kadın tarafından oldukça merak ediliyor. Ülkemizde çok fazla tartışılan konulardan biri olan kadınların Cuma namazı kılıp kılamayacağını sizler için bu yazımızda araştırdık. Peki, kadınlar Cuma namazı kılar mı? İşte kadınların Cuma namazı kılıp kılamayacağına dair bütün detaylar…

Kadınlara Cuma Namazı Farz Değil mi?

Kadınlar, hasta olanlar ve özgürlüğü kısıtlanmış olan kişiler Cuma namazını kılmakla yükümlü değildirler. Ancak Cuma namazını kılmaları halinde, namazları geçerli olur. Ayriyeten bir Cuma namazı kılmaları gerekmez. Peygamberimiz (SAV) “Cemaatle Cuma namazı kılmak, her Müslüman’a farzdır. Ancak köle, kadın, çocuk ve hastaya farz değildir.”

Cuma namazı kadınlara farz kılınmamıştır. Ama isteyen her kadın camide gidip Cuma namazı kılabilir. Hatta Cuma namazını kıldıktan sonra öğle namazını kılmasına gerek kalmaz. İstedikleri zaman Cuma namazı kılabilen kadınlar, Cuma günü verilen hutbe ve vaazlardan istifade edebilirler. Bu nedenle her kadına Cuma namazı kılınması önerilmektedir.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma namazının nasıl kılınacağına da bu yazımızda değinmeden geçemezdik. Peki, Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz ve 4’ü son sünnet olmak üzere toplam 10 rekattır. Öncelik olarak tek başına 4 rekat ilk sünnet kılınır. Daha sonrasında da imamla 2 rekat farz kılınır. Ardından 4 son sünnet kılınıyor. Böylelikle Cuma namazı tamamlanmış oluyor.

Cuma Namazı Ne Zaman Kılınır?

Cuma namazı kılmak isteyenler, Cuma günü öğle ezanı okunmadan camii de olmalıdır. Cuma namazı sadece Cuma günü öğle namazı okunduktan sonra kılınabilir. 1 veya 2 saat sonra kılınan namazlar Cuma namazı niteliğinde olmamaktadır. Bu nedenle de Cuma namazı vaktinde kılınmalıdır.


Blog Forum

5361 Blog Yazdı...

Yorumlar