Ceviz Ağacı Ne Zaman Budanır? Ceviz Ağacı Hangi Ayda Budanır?Ceviz ağacının budanma dönemlerinden ve budama yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden sizler için bu yazımızda bahsettik. İşte detaylar...


Ceviz Ağacı Ne Zaman Budanır? Ceviz Ağacı Hangi Ayda Budanır?

Ceviz, ülkemizde sevilerek tüketilen ürünlerden bir tanesidir. Yazın veya kışın saklanabilmesi nedeniyle birçok tarifte de lezzetle kullanılır. Cevizin bol olması ve tadı açısından budama işlemi oldukça önemlidir. Peki, ceviz ağacı ne zaman budanır? Ceviz ağacının ne zaman budanması gerektiğini bu yazımızda sizler için derledik. Sizde bu yazımızı okuyarak, ceviz ağacının budanma dönemi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İşte ceviz ağacının ne zaman budanacağı…

Ceviz Ağacının Budanma Dönemi

Ceviz ağacının budanma dönemi, bazı meyve ağaçlarında olduğu gibi yaz veya kış budaması olarak yapılabilir. Senede bir kere olan budama işlemi, ceviz ağaçları için oldukça önemlidir. Ceviz ağacında yapılan kış budaması, ceviz ağacının dinlenme dönemine denk gelmesi beklenir. Dinlenme dönemine geçmeyen ceviz ağacında, budamadan kaynaklı olarak yaralar oluşabilir. Ancak kış aylarının sert geçtiği bazı yerlerde, kış budaması yapılmamalıdır.

Ceviz ağacının diğer bir budanma dönemi ise yaz aylarındadır. Yaz aylarında yapılan budama, genelde ceviz ağacına şekil vermek için yapılır. Ceviz ağacına şekil vermenin amacı cevizleri taşıyabilecek olan dalların daha sağlıklı büyümesini sağlamaktır. Yaz budamasında eğme, bükme, seyreltme ve uç alma gibi şekil vermeye yönelik işlemler gerçekleştirilir. Ceviz ağacının budaması mümkünse ilkbahar aylarının sonlarında, yaz aylarının ise başlarında yapılmalıdır.

Ceviz Ağacının Budanması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceviz ağacının budanmasını yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Ceviz ağacının budaması yapılırken, orta kısımlardan yapılmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Eğer orta kısımlarından budama işlemi yapılırsa, ceviz ağacı küçük kalacak ve zamanla meyve vermesi azalacaktır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise ceviz ağacında ince dalların kesilmemesidir. İnce dallar sayesinde ceviz ağacı daha taze ve verimli cevizlerini hasat döneminde sizlere sunacaktır.