En Üst Kat Mı Dükkan Üstümü? En Üst Kat Mı Ara Kat Mı?Daire tutacaksanız aklınızda da hangi daireyi alacağınız konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, sizleri yazımıza alalım. İşte detaylar...


En Üst Kat Mı Dükkan Üstümü? En Üst Kat Mı Ara Kat Mı?

Bu iki konu oldukça merakla araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle her iki yerinde, çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Ancak her şeyden önce, evin güney cephesine bakması oldukça önemli bir husustur. Çünkü evinizin kışları sıcak olması için mutlaka, güney cephesi tercih edilmelidir. En üst kat oldukça güzel manzara gösteren ve oldukça yüksek olan bir bölgedir. Yükseklik korkusu olanların tercih etmesi, oldukça zordur. Dükkan üstü ise, girişe yakın ve insanları izlemeyi seviyor iseniz, oldukça iyi bir tercih olabilir.

En Üst Katın Avantajları ve Dezavantajları

En üst kat olduğundan kaynaklı olarak, daha kullanışlı ve güzel bir şekilde dizayn edilebilir. Örneğin teras gibi bir imkanı olduğundan kaynaklı, oldukça güzel bir şekil vermeniz mümkün olabilir.

Özellikle de en üst kat olduğundan kaynaklı olarak, seslerden dolayı rahatsızlık duymazsınız. Ayrıca üst katınız olmadığından kaynaklı herhangi bir yürüme ya da koşma sesinden rahatsızlık duymazsınız. Özellikle de ısı yalıtım sistemi yapılmış bir çatı katı ise, çatı katını seçmeniz daha iyi olabilir.

  • Özellikle de çatı katı olmasından kaynaklı olarak, su kaçırma ve ısı problemi ortaya çıkabilir. Ayrıyeten evinize yaşlı bir kişi geldiği zaman asansör yok ise, oldukça büyük bir sıkıntı yaşayabilir.

Dükkan Üstü Dairenin Avantajları ve Dezavantajları

Dükkan üstünde tuttuğunuz dairede, gece belli bir saatten sonra yürüdüğünüz de ya da çocuğunuz var ise, ses yaptığında rahatsız olabilecek kimse yoktur. Ayrıca dükkan üstüne yapılan ısı yalıtım sistemi, üst kata göre daha iyi olmaktadır.

  • Çok gürültülü bir dükkan üstünde oturuyor iseniz, misafirleriniz geldiği zaman balkonda rahatça sohbet edemeyebilirsiniz. Ayrıca sesten rahatsız oluyor iseniz, bebeğiniz var ise dükkan üstü oldukça büyük sorun olabilir.