Yeşil Domates Turşusu Nasıl yapılır? Kaynar Suyla Yeşil Domates Turşusu?Yeşil domates turşusu nasıl yapılır? Domates turşusu nasıl yapılır?


Yeşil Domates Turşusu Nasıl yapılır? Kaynar Suyla Yeşil Domates Turşusu?

Kullanılacak malzemeler

  • 3 kg yuvarlak yeşil domates
  • 1 baş sarımsak
  • 5 yemek kaşığı kaya tuzu/ salamura tuz (kaşı tepeleme doldurunuz)
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 su bardağı üzüm/elma sirkesi
  • 1 yemek kaşığı limon tuzu
  • 2 litre içme suyu
  • 1 demet dereotu/ maydanoz
  • Birkaç dal kereviz sapı (tercihe bağlı)

Domates turşusunun besin değeri nedir?

Domates içinde yüksek miktarda likopen bulunan bir sebzedir. Günlük 1 adet orta boy domates yiyerek günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Yeşil domatesin ekşimsi tadı, lif oranı ve asitlik derecesi daha fazladır.

İçindeki potasyum miktarı sinir sistemine iyi gelmektedir.

 

Domates turşusu için ön hazırlık

Domatesleri büyük bir kap içine su koyarak güzelce yıkayın. Domatesler üzerinde tarım ilacının kalmaması için kap içinde iyice ovun. Daha sonra da musluktan akan suyun altında tutun. Cam kavanozun en dibine yarım demet maydanoz ile dereotunu yerleştiriniz.

Domatesleri orta boy ve büyük boy olarak ikiye ayırın. Orta boy domateslerin dip kısmına çaprazlama bir şekilde çentik atınız, ancak atacağınız çentik çok derin olmasın, yani domateslerin parçaları birbirinden ayrılmasın. Çentik atılmasının nedeni, domatesin içine turşu suyunun girmesini sağlamak ve içinin sert kalmasını önlemek içindir. Çentik yerine domatesi birkaç yerden çatalla delebilirsiniz de. Büyük boy domatesleri de ortadan iki eşit parçaya bölünüz.

Turşunun tamamını yeşil domateslerden yapabileceğiniz gibi, kavanozun renkli, alımlı görünmesi için hafif kızarmış (yeşilden turuncu renge çalan) domatesleri de koymanız mümkündür.

Turşunun hazırlanması

Domatesleri cam kavanoza doldurdukça, her katmanda birkaç adet diş sarımsak koyunuz. Kavanozu ağzına kadar doldurduktan sonra en üste de bir avuç sarımsak atınız. Sarımsak dişlerini bütün olarak atabileceğiniz gibi, dişleri doğrayıp da atabilirsiniz.

En son 5 yemek kaşığı (tepeleme doldurun) kaya tuzu/salamura tuzu kavanoz içine atınız. Daha sonra kavanoz içine 1 yemek kaşığı toz şeker ilavesi yapınız.

Turşunun en üst katmanına bir avuç sarımsak, 1 yemek kaşığı limon tuzu, yarım demet maydanoz ve dereotu, 2 su bardağı sirke koyunuz. İsterseniz üzüm/elma sirkesini karıştırıp da kullanabilirsiniz. Turşunuzun daha az ekşi olmasını isterseniz, koyacağınız sirke miktarını azaltabilirsiniz.

Kavanoz içinde kalan boşluğu içme suyu/ kaynatılmış arıtılmış su kullanınız. Su kaynamış halde sıcakken turşu üzerine koyarsanız, turşunuz daha kütür kütür/ çıtır çıtır olacaktır. Musluktan akan suyu direkt kullanırsanız, içinde klor olacağından turşuluk malzemelerin hızlıca erimesine sebebiyet verecektir. Çünkü musluktan akan suyun içerisinde bol miktarda klor bulunmaktadır. Üzerine iyice yıkanmış kalan yarım demet dereotu ve maydanozu koyunuz. Dereotu ve maydanoz hem turşu suyu içine aroma katacaktır, hem de turşunun en üst katmanının hava almasını önleyerek beyazlaşmasını engelleyecektir. Turşunun tadının biraz kekremsi olmasını tercih ederseniz, içerisine birkaç dal kereviz sapını yapraklarıyla birlikte atabilirsiniz.

Turşunun saklanması

Turşuluk malzemeler kavanoz ağzına kadar yerleştirildikten sonra, turşunun kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatınız. Turşu yaklaşık bir ay içinde olgunlaşacaktır. Turşunun daha hızlı olmasını, mayalanmasını isterseniz içine domateslerin katmanları arasına nohut taneleri de yerleştirmeniz uygun olacaktır.

 Bir ay sonra tadına bakınız, halen domateslerin sertliği tam olarak geçmemişse, kapağını tekrar sıkıca kapatarak bekletmeye devam ediniz.

1 ay boyunca serin, karanlık bir yerde bekletiniz. Bekleme süresi içinde kavanozu yatay hale getirerek ileri-geri hareket ettirerek tüm malzemelerin birbiri içine geçmesini sağlayın.

Uyarı

Turşu için mutlaka cam kavanoz kullanınız. Turşu suyunun asidik olmasından dolayı, pet şişe kullanılmaması gerekir.