Kuvad Sendromu nedir? Couvade Sendromu Belirtileri?


Baba Adayları Sendromu nedir nasıl olur belirtileri nelerdir. Baba Adayları Sendromu neden olur?

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?
  • Sitemize Destek Vermek İçin Lütfen Sosyal Ag da Paylaşın:

Kuvad Sendromu nedir? Couvade Sendromu Belirtileri?

BABA ADAYLARINDA GÖRÜLEN KUVAD SENDROMU NEDİR?

Kuvad (couvade) Fransız Bask dilinde kuluçkaya yatmak, yumurtadan çıkmak anlamına gelen couver kelmesinden türemiştir.

Kuvad sendromu en genel tabiri ile eşi bebek bekleyen erkeklerin, eşlerinin hamilelik rollerini taklit etmesidir. Yani kadınlar gebelik boyunca aşerme, aşırı duygusallık, daha fazla ilgi bekleme gibi özelliklere sahip olurlar. İşte kuvad sendromu dedilen kavram bu özelliklerin aynısının baba adayından da görülmesine denir.

İlginçtir ki bu sendroma yakalanan erkekler tıpkı hamilelik sürecini geçiren eşleri gibi aynı süreci geçirir. Anne adayları hamilelik sürecinde hormanlardaki değişim sebebiyle hem fiziksel hem psikolojik bir takım değişimlere uğraması normal karşılanır. Fakat baba adayında bunun görülmesi bir sendromdur, bunun adına da kuvad sendromu nedir.

Kuvad sendromu daha çok empati kurma yeteneği yüksek olan erkeklerde görülmektedir. Baba adayları, eşinin hamilelik sürecinde üzerinde oluşan ilgiyi kıskanabilir. Aynı hamile eşi gibi ilgi bekler, aynı onun gibi aşerir, aynı onun gibi mide bulantısı gibi şikayetlerde bulunabilir. Hatta kuvad sendromu olan baba adaylarında tıpkı hamile eşi gibi bu süreçde kilo alma bile görülebilir.

Sanıldığından daha fazla yaygın olan Kuvad sendromu genellikle psikolojik bir tedavi gerektirmese de ileri düzeyde oluşan durumlarda bir psikolog veya psikiyatri desteği olması gerekmektedir. Çünkü hamile eşinde görülen mide ve bağırsak şikayetlerinin kendisinde de oluştuğunu söyler. Fakat yapılan araştırmalarda, tedavilerde bunun sadece psikolojik olduğu görülebilir.

299 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat