Sigarayı Nasıl Bırakabilirim? Sigarayı Bıraktıktan Sonra?


Sigarayı nasıl bıraka bilirim. Sigarayı bırakmak için neler yapabilirim kimden ve hangi kuruluştan yardım alabilirim.

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?
  • Sitemize Destek Vermek İçin Lütfen Sosyal Ag da Paylaşın:

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim? Sigarayı Bıraktıktan Sonra?

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Nikotin çekilmesi yaygın bir durumdur, ancak etkilerini hafifletmek için adımlar atabilirsiniz. Süreci uzatmak için gizlice bir sigara içmeye kalkışmayın. Pazartesi günü sigarayı tamamen bırakmaya çalışın. Kendinizi sigara içme dürtüsünden uzaklaştırmak için aktif kalın. 

Aktif olmak, kilonuzu azaltacak ve enerji seviyenizi yüksek tutacaktır. Aktif kalmak, sigara içme isteğinizi azaltmada da yardımcı olur. Sigarayı bıraktıktan sonra yeni yaşam tarzınıza devam etmek daha kolay olacaktır.

Nikotin replasman Tedavisi

Nikotin replasman tedavisi genellikle sağlıklı yetişkinler için güvenli kabul edilse de, olası yan etkileri doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Öksürük, sulu gözler ve hapşırma gibi semptomlara yol açabilen aşırı dozda nikotin riski vardır. 

Nikotin inhalatörleri ve yamaları, sigara içenler yakın zamanda sigarayı bıraktıklarında en iyi şekilde kullanılır. Nikotin burun spreyleri, hızlı kalp atışı, halsizlik ve mide bulantısı gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Davranış Terapisi

Sigarayı bırakmak için bilişsel-davranışçı terapi, tütün bağımlılığı için en etkili tedaviler için pratik bir rehberdir.Bu tür terapinin birçok avantajı vardır. Bunu kullanmak, tamamen bırakma şansınızı artıracaktır. Aynı zamanda kendini izleme, davranış değişiklikleri ve uzun süreli yoksunluk için stratejiler içerir.

Stres Azaltıcı Faaliyetler

Göz korkutucu bir görev gibi görünse de, sigarayı bırakmak için birçok stres azaltıcı aktivite vardır. Bunlar arasında, binaların dışında belirlenmiş sigara içme alanları gibi normalde sigara içtiğiniz yerlerden kaçınmak ve sıkılmamak için başka faaliyetlerde bulunmak sizin için iyi olacaktır. 

Örneğin, alkol ve kahve, sigara içme isteğini tetikleyebilir, bu nedenle bunlardan kaçınmaya çalışın veya yalnızca ortam dumansız olduğunda tüketin. Ayrıca, sigara  yakmak yerine alkolsüz içecekler içmeyi veya bir kokteyl çubuğunu çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olan Diyet

Tam tahıllar, meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet, sigarayı bırakma çabalarınıza yardımcı olacaktır. Şekerli ve işlenmiş gıda alımınızı sınırlayın. Yeni bir beslenme planı oluşturmanıza yardımcı olması için bir diyetisyene danışın. Geçiş döneminde kalori kısıtlamasından veya hızlı diyetlerden kaçının. 

Sigara içenler stres nedeniyle daha fazla yiyecek alırlar ve yemek için daha fazla istek duyarlar, ancak sigarayı bıraktıklarında yemek yemenin aslında çok daha keyifli olduğunu göreceklerdir.

Sigara İçme İsteğini Artıran Maddelerden Kaçının

Sigara içme isteğini azaltmak için, sizi endişelendiren şeylerden uzak durun. Örneğin, dışarıdayken atıştırmak için arabanızda bir kase ayçiçeği tohumu bulundurun. Sigara içmek yerine yapabileceğiniz diğer aktiviteleri planlamak gibi, sigara dumanı kokusundan kaçınmak da etkili olabilir. Ve sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız, alkollü içeceklerden ve sigara içme isteğini artıran diğer maddelerden kaçının.

268 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat