Polis Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım? Polis Olmak İçin Gerekenler?


Polis olmak için hangi bölüm okunmalı, Lise mezunu polis olur mu?

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Polis Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım? Polis Olmak İçin Gerekenler?

Polis olmak için hangi bölüm okunmalı?  Polis olmak isteyen kişilerin ilk araştırdığı ve merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyarak detaylı bilgiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Öncelikle polis olmak için yüksek lisans, lisans ve aynı zamanda lise mezunu olma şartı mevcuttur. Polis olmak isteyen kişiler kpss sınavına girebilir ve orada aldığı iyi bir puan ile polisliğe atanabilir. Polis olmak isteyen kişilerin ise polis meslek yüksek okulunu bitirmeleri gerekmektedir. Bu bölümü başarı ile tamamladıktan sonra 11 aylık bir eğitim sürecine geçiş sağlarlar. Burada alınan eğitimin ardından ise artık kişiler polislik unvanını almaya hak kazanır. 

Polis Olma Şartları

Polis olmak isteyen bireyler mutlaka polislik okulu'ndan mezun olmalıdır veya kpss sınavına giriş yaptıktan sonra iyi bir puan almalıdır.  Ancak polis olma şartları vardır ve kişilerin bu şartları da yerine getirmesi gerekmektedir.

Bu şartlar ise şu şekildedir;

  • Bir kişinin polis olması için öncelikle t.c. Vatandaşı olması şarttır
  • Polis olmak isteyen bir kişinin önlisans, lisans ve aynı zamanda lise mezunu olması gerekir
  • Eğer polis olmak isteyen bir kişi yurtdışında okuduysa bunun içinde bir denklik belgesinin bulunması şarttır
  • Polis olmak isteyen bir bireyin 18 yaşını geçmiş olması gerekir ve aynı zamanda 30 yaşını doldurmamış olmalıdır.
  • Polis olmak isteyen erkek adayların boyunun en az bir 67 kadın adayların boyunun ise en az bir 62 olması gerekir
  • Polis olmak isteyen adayların herhangi bir şekilde cezaya karışmaması şarttır 

Polis Olmak İçin Lisede Ne Yapmalıyım ?

Lisede polis olmak isteyen pek çok kişi vardır ve bunun için ne yapacağını tam olarak bilememektedir. Lisede polis olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey tyt sınavına giriş sağlamak olacaktır. Tyt sınavına giriş sağladıktan sonra bu sınavdan 260 puanı mutlaka almanız gerekmektedir. Ancak her sene bu puanlar da değişiklik meydana gelir.

Aşağı yukarı  alacağınız puan ise 260 tır. Gerekli puanı aldıktan sonra polis meslek yüksek okuluna başvuruda bulunmanız gerekecektir. 

Polislik İçin Lise Diploması Yeterli mi?

Polis olmak isteyen bir bireyin en az lise mezunu olması yeterli olacaktır. Polis olmak isteyen bir kişi öncelikle fiziksel sınava girer. Bunun ardından ise sözlü yazılıyı geçmesi gerekmektedir. Sözlü yazının ardından ise yazılı sınava giriş yapmalı ve istenilen puana mutlaka ulaşım sağlamalıdır. Üniversite sınavına giriş sağladığınız da mutlaka belirli bir puana ulaşım sağlamalısınız.

Eğer barajın altında 1 puan alırsanız hiçbir şekilde sınava girmeye hak kazanamazsınız ve tekrardan bu sınava giriş yapmanız gerekir .

Önlisans Öğrencileri Polis Olabilir mi?

Polis olmak isteyen bir bireyin liseyi bitirmesi gerekmektedir. Yani önlisans mezunu olan bir kişi de polis olabilir. Bunun için gerekli sınava giriş sağlamalı ve bu sınavdan ise başarılı olmalıdır. 

4 Senelik Üniversite Bitiren Kişi Polis Nasıl Olur?

4 yıllık üniversite mezunu alırsanız ve polis olmak istiyorsanız pomemin düzenlemiş olduğu sınava giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sınava giriş yaptıktan sonra başarılı olmanızda gerekecektir. Bu sınavdan gerekli puanı aldıktan sonra ise 6 ay boyunca eğitim alacaksınız. 6 ayın sonunda ise polis memuru olmaya hak kazanacaksınız. Eğer polis olmak istiyorsanız gireceğiniz sınavdan yüksek puan almaya özen göstermeniz tavsiye edilir. Çünkü taban puan aldığınız takdirde polis olma hakkını elde edemezsiniz.

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma