Gerçek Aşk Nedir? Aşk Nedir En Güzel Tanımı? Psikolojide Aşk Nedir?


Gerçek aşk nedir gerçek aşık olduğumuzu nasıl anları aşkın tanımı nedir?

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Gerçek Aşk Nedir? Aşk Nedir En Güzel Tanımı? Psikolojide Aşk Nedir?

GERÇEK AŞK

Leyla ile Mecnun, Aslı ve Kerem, Ferhat ile Şirin... Çocukluğumuz her aşk adının geçtiği yerde bu hikayeleri dinlemekle geçti. Bize bu hikayelerdeki aşkları hissettiren neydi peki? Yaşanmışlıklar mı yaşanamamışlıklar mı?

Eminim herkesin bir fikri vardır burada, herkes sevmiştir çünkü. Bana kalırsa ikisi de değil bana göre asıl his ödenen bedeller. Eğer delmeseydi Ferhat o dağı Şirin için, Şirin suya atlayabilir miydi, Leyla için çölü aşmasa Mecnun gerçek aşkı bulabilir miydi, aşk için bedel ödemese aşkı hak edebilir miydi insan, aşk düşünce ile hareket edilebilecek bir şey olsaydı duygular mantığa başkaldırır mıydı hiç.

Gerçek aşk... Sırlarla dolu yaşadığımız bu alemde ne anlamlı bir kelime. Masallarda “Aşeke ağacı” diye bir şey duymuşsunuzdur belki, meyvesini yiyen bir daha ondan başka bir şeyi yiyemezdi. Bu kalp ile aşk arasındaki bağlantıya ne kadar benziyor. Peki neydi o ağaç, o meyve, gerçek aşk neydi. Ben bu sorunun cevabını Mevlana celaleddin-i Rumi ve Şemsi Tebrizi arasındaki aşkta buldum. Çok düşündüm iki Allah dostu hakkında nasıl aşk hikayeleri olabilir diye, dedim ya aşk mantık ile kavranmaz bu yüzden düşünenler delirenlerdir. Hâlbuki insan delirmeden cevabı nasıl bulabilir.

Gelelim cevaba... İnsan üç ana şeyden oluşur. Kalp, Beyin, Ruh. Kalp duyguları yönetir, Beyin mantığa hükmeder, Peki ya Ruh. İnsanı asıl ayakta tutan şey ruhtur desem abartır mıyım, sanmam. Duyguları değiştirir, mantığı köreltir, ruhun sırrını bilmezsen, anlamazsan kaybolursun. Ruhun sırrı herkese açıktır oysaki.

Yaradanın bize kendinden üflediği ruhumuz. Aşkı, yaşamı, bildiğimiz ve bilmediğimiz sırları bize, içimize gizlediği ruhumuz. Her insan bir sır taşır lakin her istiridyeden İnci çıkmadığı gibi her sır ortaya çıkmaz. İnci misali kendini koruyabilemdedir sır. O ağacın meyvesini yiyip ölmeden ölenlerdedir, aşkı heves değil ilahi Bir sır gibi yaşayandadır.

Aşkı bedende, yüzde, gönülde değil ruhta arayandadır. Hâlâ bir cevap bulamadınız mı gerçek aşka? Yardım edeyim o zaman o cevap sizde gizli. “İstiridyeyi koruyamazsınız içindeki gerçek aşkı, İnciyi, bulamazsınız.”

151 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma