Ortodontik Tedavi Nedir? Diş Teli Tedavisi Aşamaları? Ortodontik Ne Demek?


Ortodontik Tedavi ne demek oluyor nasıl yapılır ne uygulanır kimlere yapılmalı aşamaları nelerdir

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Ortodontik Tedavi Nedir? Diş Teli Tedavisi Aşamaları? Ortodontik Ne Demek?

Ortodontik Tedavinin Amacı

Ortodontik tedavi, genel anlamda dişlerin duruş problemleri ve çene kemikleri ile ilgili oluşan veya oluşabilecek rahatsızlıkların tedavileridir. Kişilerin sağlıklı bir gülüş elde etmesi hem de ağız hareketlerinde büyük bir kolaylık imkanı tanımaktadır.

Ortodontik tedavinin birçok amacı bulunmaktadır. Bu amaçlar, hastaların rahatsızlığına göre de değişiklik gösterir. Eskişehir ortodonti olarak, ortodontik tedavinin amacını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Estetik kaygıların ortadan kaldırılması: Çeşitli alışkanlıklara veya sebeplere bağlı olarak kişilerin dişlerinde çapraşıklıklar oluşabilmektedir. Bu gibi çapraşıklıklar kişilerin estetik kaygı duymasına sebebiyet verecektir. Ancak, ortodonti tedavileri ile çapraşıklıklar giderileceği için estetik kaygı da ortadan kalkar.
 2. Diş işlevlerinin yerine getirilmesi: Çapraşık dişler, kişilerde diş işlevlerinin yerine getirilmesini engellemektedir. Aynı zamanda, konuşma problemi de yaşayabilmektedirler. Ortodonti tedavileri ile işlevler geri kazandırılabilir.
 3. Çene işlerinin yerine getirilmesi: Dişlerin yanlış konumlandırılması ile çene kemikleri de yanlış gelişebilmektedir. Ortodonti tedavileri ile bu durumun önüne geçilecektir.
 4. Ağız sağlığının korunması: Çapraşık diş ve çene kemiklerinde çeşitli rahatsızlıklar oluşması ile diş etlerinde birçok rahatsızlık da oluşabilir. Ortodonti tedavileri ağız sağlığını korur.

Ortodontik Bozukluklarının Sebepleri

Ortodontik rahatsızlıkların tamamı farklı çeşitlere bağlıdır.

Ortodonti bozuklukların sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Çevresel faktörler
 2. Kalıtımsal olgular: Ağızda ve çenede darlık sebebi ile çeşitli çapraşık dişler oluşabilir.
 3. Ağız temizliği: Ağız hijyenine dikkat edilmemesi sebebi ile süt dişler erkenden kaybedilebilir.
 4. Erken kaybedilmesi ile dişler çapraşık şekilde gelebilir.
 5. Küçüklükte parmak emme alışkanlığı
 6. Dudak ve dil emme alışkanlığı
 7. Tırnak yeme ve ısırma alışkanlığı
 8. Bebeklikte devamlı ve uzun süreli olarak emzik kullanılması

Ortodontik Tedavileri İmkanları

Günümüz teknolojisi ile birlikte ortodonti branşında da birçok teknolojik gelişmeler ile farklı ve gelişmiş braket kullanımı da yaygındır.

Örnek verecek olursak, ortodonti tedavilerinde ilk başlarda tercih edilen metal braketler, kişilerin estetik görünümünü bozabilmektedir. Uzun süren metal braket ile ortodonti tedavileri yerine şeffaf plak, lingual adını verdiğimiz arkaya yerleştirilen ortodonti tedaviler geliştirilmiştir. Eskişehir ortodonti olarak, hastaların rahatsızlığına en uygun tedavi seçeneğini doktor kontrolü ile önermekteyiz.

166 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma