Sıfırdan Başlayıp Üniversite Kazanmak? 4 Yıllık Üniversite Kazanmak Zor Mu?


Hiç temeli olmayan biri üniversite sınavına nasıl hazırlanır Evde üniversite sınavına nasıl hazırlanılır

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Sıfırdan Başlayıp Üniversite Kazanmak? 4 Yıllık Üniversite Kazanmak Zor Mu?

SIFIRDAN BAŞLAYIP ÜNİVERSİTE KAZANMAK

Her yıl binlerce kişinin girdiği hayatın dönüm noktalarından biridir üniversite sınavları. Meslek seçimi insanın bundan sonra nasıl bir hayat süreceğini, gelir düzeyini, iş ortamını, sosyal yaşamını hatta eş seçimini bile etkileyen önemli bir karardır. Bu seçimi yaparken üniversite okuyarak meslek sahibi olmak isteyen adaylar YKS denen üniversite sınavına girmek zorundadır.

YKS, birinci oturum TYT, ikinci oturumlar AYT ve YDT'den oluşur. Sınava giren adaylar istedikleri bölüm ve üniversitelere yerleşmek için bu sınavlarda hedefledikleri sıralamalara yerleşmeye çalışır. Tabiki bu süreçte YKS'ye çalışırken özveri ve çok çaba harcamak elzemdir. Sınavlara hazırlanan öğrenciler YKS'ye nasıl hazırlanılır sorusunun cevabını ararken yoğun kaygı duymaktadır. Bu kaygının sebebi nasıl çalışılacağını bilmemekten de kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda sıfırdan başlayıp üniversite kazanmak hakkında önemli bilgilere yer vereceğiz.

Öncelikle Hedef Belirlemekle Başlayın

Üniversite sınavlarına hazırlanırken ilk yapmanız gereken kendinize hedef belirlemektir. Hedefiniz olmazsa üniversite sınavına çalışma sürecinde motivasyonunuz olmaz. Bir amaç için çalıştığınızda sonunda varacağınız yeri bildiğinizde bu tempolu yol daha anlamlı hale gelecektir.

Öncelikle hangi bölümü ve hangi üniversiteleri istediğinizin listesini yapmalısınız. İstediğiniz bölümlerin son yılllardaki sıralamasına bakmanız ne kadar çalışıp çaba harcamanız gerektiği konusunda fikir verecektir.

Planlı ve Programlı Çalışmak İşin Püf Noktası

YKS' ye nasıl çalışılır sorusunun cevaplarından biri planlı ve programlı çalışmaktır. Üniversite sınavlarına hazırlanırken zaman yönetimi hayatınızın diğer dönemlerinden daha çok önem arz eder. Aylık, haftalık ve günlük zaman yönetiminizi planlamanın tek yolu kendinizin oluşturacağı tamamen size uygun bir çalışma çizelgesi yapmaktır. Yapacağınız programda konu çalışma, konu tekrarı, soru çözümü, deneme çözümüne yer vermelisiniz. Ders seansları arasında kendinize uygun molalar ayarlayın. Sıfırdan başlayıp üniversite kazanmak için başladığınız bu sürecin başlangıcında sizi çok yormayacak şekilde günlük çalışma saatlerinizi ayarlayın.

Planlı çalışma alışkanlığı kazandıktan sonra günlük çalışma ve soru çözüm saatlerinizi kademeli olarak arttırın.

Seviyenize Uygun Kaynaklarla Başlayın

Üniversite sınavına hazırlık sürecinde yapacağınız en büyük hatalardan biri her duyduğunuz kaynağa yönelmek olacaktır. Bu nedenle eksikliklerinizi ve hazırbulunuşluk düzeyinizi iyi tespit ederek kendinize uygun kaynaklarla çalışmaya başlamalısınız. Çok tercih ediliyor diye tercih ettiğiniz bir kaynak sizi zorlayabilir ve motivasyonunuzu düşürebilir. Eğer konularla ilgili altyapınızın iyi olmadığını düşünüyorsanız basit konu anlatımlı ve soru çözümlü kaynaklarla başlayıp zamanla daha karmaşık sorulu kaynaklara yönelin.

Geçmiş Yıllardaki Soruların Çözümü ve Deneme Çözümü

YKS'ye nasıl çalışılır diyenler için en önemli detaylardan biri konu çalıştıktan sonra öğrendiklerini pekiştirmek için bolca soru çözmektir. Öncelikle çalıştığınız her konudan sonra tekrar testlerini bitirin. Daha sonra dersleri ayırarak her dersten deneme çözün. Son yıllardaki sınav sorularını çözerek olası gelecek sorularla ilgili kafanızda bir şema oluşturabilirsiniz.

Çünkü üniversite sınavlarında form olarak birbirine benzer tarzda sorular sorulur. Sınava birkaç ay kala konularınızın bitmiş olması ve tamamen soru ve deneme çözüyor olmanız gerekir. Sınavın yaklaştığı bu süreçte kendinize süre tutarak tüm derslerden deneme çözün. Bu hem öğrendiklerinizi pekiştirecek hem farklı soru tarzlarını görmenizi sağlayacak hem de kendinizi sınav atmosferinde hissetmenize yardımcı olacaktır.

Teknolojiden Mümkün Olduğunca Faydalanın

Sıfırdan başlayıp üniversite kazanmak istiyorsanız elinizdeki tüm imkanları sonuna kadar kullanmalısınız. Artık günümüzde teknoloji her alanda yardımımıza koşuyor.

Eğitim alanında da elinizin altındaki bu fırsatı kullanın. İnternette farklı platformlarda konu anlatımı ve soru çözüm videoları mevcut. Hatta bu konuda o kadar çok seçenek var ki istediğiniz dersten kendi seviyenize uygun olan video anlatımlarından faydalanabilirsiniz. Anlamakta zorlandığınız yerleri tekrar tekrar dinleme fırsatınızın olması ve özel ders/etüt çalışmalarına göre maliyetinin çok düşük olmasını da göz önünde bulundurmalısınız.

Sıfırdan başlayıp üniversite kazanmak hayalinizi gerçekleştirmenizde yol haritası olması için hazırlanan bu yazımızda sizin için önemli konulardan bahsettik. Yazımızdaki önerileri dikkate alarak motivasyonunuzu yüksek tutarak disiplinli bir çalışma süreci ile üniversite hayallerinize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma