Araç Yetki Belgeleri Nasıl Alınır? Yıldızlı k1 k2 Belgesi Nasıl Alınır?Taşımacılık sektörüne girmek isteyen her insanın alması gereken araç yetki belgeleri bazı kategorilere ayrılmıştır.


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Araç Yetki Belgeleri Nasıl Alınır? Yıldızlı k1 k2 Belgesi Nasıl Alınır?

Son zamanların yükselen yıldızlarından birisi olan taşımacılık sektörüne girerek para kazanmayı düşünen insanlar taşımacılık genel şartları hakkında araştırma yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde olan her işte olduğu gibi taşımacılık sektöründe de yapılacak işler bazı kurallara ve koşullara bağlanmıştır.

Birbirinden çok farklı kavramlar olan uluslararası taşımacılık şartları ve vip taşımacılık için gerekli belgeler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerde olduğunuzu söylememiz gerekiyor. Yazımızda bu konuda her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

Araç Yetki Belgesi Nedir

Araç yetki belgesi nedir sorusu taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren insanların çok iyi bildiği ancak bu sektörde yeni olan kimselerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Bu soruyu en geniş haliyle cevaplayacak olursak, tüzel ve gerçek kişilere, yük ve yolcu taşıyabilmeleri için çalışma izni veren bu belgeye yetki belgesi denir. Sadece Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen araç yetki belgesi şartları olan ve bu şartlar yerine getirilmediği taktirde elde edilemeyen bir belge türüdür.

Yetki Belge Çeşitleri

Araç yetki belgesi çeşitleri oldukça fazladır ve her biri için ayrı bir koşul ileri sürülür. Bu belgeler verilirken dikkat edilen şey ruhsat üzerinde yazan “araç cinsi” olmaktadır. Bunun yanı sıra belge alındıktan sonra kullanılacak araçla ne iş yapılacağı da belgenin türünün ne olacağını belirler.

Genel olarak araçlar iki sınıfta değerlendirilir:

 • Yolcu taşımacılığı için kullanılacak olan araçlar
 • Yük ya da eşya taşımacılığı için kullanılacak olan araçlar

Yük ve Eşya Taşıma Belgesi

Yukarıda da söylemiş olduğumuz gibi yetki belgeleri kendi içlerinde kategorilere ayrılırlar. Eğer araç sahibi ticari maksatla yurtiçinde eşya taşımacılığı işi yapacak ise K1 Yetki Belgesi almalıdır. Bu durumu bir örnek üzerinden açıklayacak olursak, Ahmet, Ducato Van modelindeki aracıyla hem başka firmaların “irsaliyeli ve faturalı” mallarını hem de kendi mallarını taşımaktadır. Ahmet, eğer şahsi aracı ile yalnızca kendi mallarını taşıyacak olsaydı K2 Yetki Belgesi alması yeterli olurdu. Ancak başka firmaların resmi kayıtlara geçirilmiş mallarını da taşıdığından dolayı Ahmet’in K1 Yetki Belgesine sahip olması gerekiyor.

K1 Yetki Belgesi kapsamı ise şu şekildedir:

 • Kamyonu olan kimseler için belge harç ücreti 16 bin 547 liradır
 • Tüzel kişi olarak hizmet veren firmaların en az 2 birim taşıtın yanı sıra 50 ton ağırlığında asgari kapasiteye sahip olmaları gerekir
 • Gerçek kişilerin ise en az bir birim taşıt ve 25 ton ağırlığında asgari kapasiteye sahip olmaları şarttır.
 • Kamyonu olan kimselerin en az 1 ODY4 belgesi olmalıdır (ODY4 belgesinin ne olduğu aşağıda detaylıca anlatılmıştır)
 • Yalnızca kamyonet aracı olan ve yalnızca araçların kayıtlı bulunduğu il sınırlarında taşımacılık faaliyeti gösteren kimseler için ise belge harç ücreti 4 bin 136 liradan oluşmaktadır
 • Kamyoneti bulunan kimseler için asgari kapasite şartı, minimum azami yüklü ağırlık ise 25 tondur
 • Minimum iki araç için azami yüklü ağırlık minimum ise 50 tondur
 • Asgari kapasite için araçlarda en fazla 20 yaş sınırı bulunmaktadır
 • Tıpkı kamyonlarda olduğu gibi kamyonetlerde de en az 1 tane ODY4 belgesi olması zorunludur

Genellikle ticari maksatla kullanılan K1 Yetki belgesinin ne olduğunu anlatırken karşımıza çıkan ODY4 belgesi nedir sorusuna ise aşağıdaki cevap verdik.

ODY 4 Belgesi

ODY 4 belgesi ne işe yarar sorusunun cevabına geçmeden önce bu harflerin ne anlama geldiğini a -açıklayalım. Kelime kökeni itibariyle Orta Düzey Yönetici Belgesi anlamına gelen ve karayolunun üstünde yurt içinde yük taşımacılığı işi yapan firmaların yetki belgesine kısaca ODY 4 belgesi denir. Peki ody belgesi kimler alabilir?

Bu belgeyi, 18 yaşını geçmiş, ortaokulu bitirmiş ve geçmişinde sabıka kaydı bulunmayan her insan alabilmektedir. Eğer sizler de ody belgesi nasıl alabilirim diye merak ediyorsanız bu alanda eğitim veren kurslara başvurabilirsiniz. Yaklaşık 100 saatlik bir eğitimin sonunda gireceğiniz sınavdan başarıyla ayrılırsanız, sizler de ody belgesini kolaylıkla alabilirsiniz.

Ayrıca bu belge için kursları artık online olarak da düzenlenebildiği için bu belgeye sahip olmak eskisinden daha kolaydır.


Blog Forum

5343 Blog Yazdı...

Yorumlar