3600 Ek Gösterge Nedir Ne Zaman Verilecek Kimleri Kapsayacak?Milyonlarca insanın beklediği 3600 Ek Gösterge müjdesi nihayet geldi! Peki 3600 Ek Gösterge nedir?


3600 Ek Gösterge Nedir Ne Zaman Verilecek Kimleri Kapsayacak?

Çok uzun bir süre önce duyurulmasına rağmen bir türlü meclisten geçmeyen 3600 Ek gösterge müjdesi nihayet geldi. Memurlardan öğretmenlere, din adamlarından hemşirelere pek çok meslek grubunu ilgilendiren bu haber aynı zamanda ekonominin git gide kötüleşmeye başladığı bu dönemde bu meslek mensuplarına adeta ilaç gibi geldi. Peki ek gösterge ne demek?

3600 Ek Gösterge Çıktı mı?

Aylık maaş alanların ve- memurların, emekliliğe hak kazandıktan sonra alacakları maaşı büyük ölçüde belirleyen 3600 ek gösterge aynı zamanda emekli ikramiyelerini de doğrudan doğruya etkiliyor. Çok uzun bir zaman önce bu göstergenin müjdesi verilmiş olmasına rağmen bir türlü yasa meclisten geçmiyor ve hiçbir siyasiden bu konuya ilişkin bir açıklama yapılmıyordu.

Bu konu hakkındaki suskunluğu bozan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamayla uzun bekleyişi bozarak “3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki sene sonuna kadar çözmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu. Peki 3600 ek gösterge çıktı mı?

Birçok insanın aklında 3600 ek gösterge meclisten geçtimi sorusu yer almaktadır. 3600 ek gösterge kanun teklifi meclise henüz gelmediği gibi aynı zamanda 3600 ek gösterge yasası da henüz yürürlüğe girmiş değildir. Ancak devletle ilgili konularda en yetkili kişi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk ağızdan yapmış olduğu bu açıklama bir nevi kanun hükmünde kabul edilebilir.

3600 Ek Gösterge Ne Zaman Çıkacak

Bu haberi duyan pek çok insan 3600 ek gösterge ne zaman yürürlüğe girecek diye merak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapmış olduğu açıklamada, kesin bir tarih belirtmemiş olsa da “önümüzdeki yılın sonunda” bu işi çözüme kavuşturacaklarını söyledi. Son derece önemli ve kritik bir seçim olan 2023 seçimlerini de göz önünde bulundurduğumuzda, bu yasanın en geç 2023 Nisan-Mayıs gibi çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Bu bilgiler ve tahminler ışığında 3600 ek gösterge ne zaman görüşülecek ya da 3600 ek gösterge ne zaman uygulanacak gibi sorulara yanıt olarak “2022 sonu-2023 başı” dememiz daha doğru olacaktır.

3600 Ek Gösterge Ne Demek?

Ek gösterge ne demek sorusuna cevap verecek olursak, bu gösterge ne kadar büyükse emekli olduktan sonra alınacak emekli ikramiyesi ve emekli aylığı da o kadar yüksek olacaktır. Bu durumu b biraz daha açacak olursak ek gösterge oranı 3600 olan memur ile 2600 olan bir memurun ileride alacakları emekli maaşı ve zam oranları birbirinden çok farklı olacaktır.

Ek Gösterge Nedir Nasıl Hesaplanır

Devlette çalışan memurların alacakları maaşı, emekli ikramiyeleri ve emekli maaşları hesaplanırken kullanılan hesaplama metotlarının başında ek gösterge gelir. Bu hesaplama metodu, hizmet sınıfı, unvan ve derecelere göre değişkenlik göstermektedir.

Memurluk hayatında 30 yılı doldurarak 1.derecenin 4.kademesine ulaşan ve ek göstergeden yararlanabilen bir yükseköğretim mezunu memur ile bu göstergeden yararlanamayan memurların alacağı maaş daha farklı olmaktadır.

3600 Ek Gösterge Nedir Maaşa Etkisi

3600 ek gösterge maaş hesaplama olayını bir örnek üzerinden anlatacak olursak, ek göstergeler 2200’den 3600 oranına çıktığında 3600 ek gösterge emekli maaşı 1200 lira artış gösterecektir. Bunun yanı sıra 3600 ek gösterge emekli ikramiyesi de tam olarak 45 bin 210 lira artacaktır.

Eğer ek gösterge oranı 3000’den 3600 oranına yükselirse maaş artışı 1100, ikramiye artışı da 41500 lira olacaktır.

3600 Ek Gösterge Kimleri Kapsıyor

3600 ek göstergeden kimler yararlanır sorusuna cevap verecek olursak bu kanundan öğretmenler, hemşireler, polisler, din adamları ve yönetici olarak çalışan memurlar yararlanabilir. 3600 ek gösterge önlisans mezunlarını kapsıyor mu sorusuna henüz net bir yanıt verilemediği için kesin bir cevap vermemiz mümkün değildir. Ancak 2 yıllık bölümlerden, imam ve hemşire ataması yapılabildiği için bu durum mümkün olabilir.

3600 Ek Göstergeden Emekli Öğretmenler Yararlanacak mı

3600 ek göstergeden emekliler yararlanacak mı sorusunun da yasa henüz çıkmadığı için bir cevabı olmasa da kamuoyunda emeklilerin de bu yasadan yararlanabileceği düşünüyorlar. Ancak yasa tam olarak meclisten geçmedikçe bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değildir.