Pirinç Hangi Ayda Hasat Edilir?Pirincin hangi ayda hasat edileceğini sizler için yazımızda derledik. İşte pirincin hangi ayda hasat edildiği...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Pirinç, ülkemizde sıklıkla kullanılan ve hasadı yapılan bir üründür. Bu nedenle de pirinci haftada birkaç sofralarımızda sıklıkla görmekteyiz. Yemeklerde, pilavlarda veya tatlılarda pirinci sıklıkla kullanıyoruz. Bu nedenle pirincin oldukça özel olduğunu ve sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu kadar değerli olan bir ürünün tabii ki ülkemizde de hasadı yapılıyor.

Peki, pirinç hangi ayda hasat edilir? Bu yazımızda pirincin hangi ayda hasat edildiğini, pirincin faydalarını ve pirinç hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için yazımızda derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, pirincin hangi ayda hasat edildiğini öğrenebilir ve dilerseniz, pirinç hasadı hakkında gerekli olan tüm detayları öğrenebilirsiniz. İşte pirinç hasadı hakkında bilinmesi gereken detaylar…

Pirinç Hasadı Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Pirinç Gönen, Çorum veya Manyas gibi bölgelerde sıklıkla yetiştirilir. Özellikle Osmancık ya da Gönen pirincini ise sofralarımızda sıklıkla görmeliyiz. Ancak bütün pirinç hasatlarının dönemi farklıdır. Yine de tam hasat zamanı söylenmesi gerekirse, pirincin ekilmesinden 150 gün sonra toplanacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle eğer pirinci ektiyseniz, ortalama olarak üzerine 5 ay saymanız gerekir. 5 ay yani 150 gün sonra pirincinizi hasat edebilirsiniz.

Pirincin Faydaları Nelerdir?

Pirinç ya da diğer bir ismiyle çeltik, sofralarımızın neredeyse her anında yanımızdadır. Fakat halk arasında tüketildiğinde zararlı olarak bilinir. Ancak pirincin doğru pişirildiğinde insan vücuduna birçok faydası bulunur. Doğru pişirilmesinin yanında tabii ki aşırı tüketilmemesi de oldukça önemlidir. Peki, pirincin faydaları nelerdir?

Pirinç içerisinde bulundurduğu vitaminler bakımından oldukça önemlidir. İçerisinde fosfor, demir, protein ve kalsiyum gibi vitaminleri bir arada bulundurur. Bu nedenle de kemik gelişimi, hazımsızlık, cilt sağlığı, enerji vermesi, kanseri büyük oranda engellemesi ve kan basıncını düzenlemesi gibi faydaları bulunur.  


Asel Yılmaz

138 Blog Yazdı...

Yorumlar