Nasıl Boyumu Uzatabilirim? Boy Uzaması İçin Gerekenler Nedir?Boy uzaması hayatımızın ortak sorunlarından biri olmakla beraber Türkiye de boy ortalamaları oldukça düşük bir seyir izlemektedir. Çocukken aktiflik, sağlıklı beslenme vb. boyun uzamasında olumlu etkenlerdir. Peki boy uzaması için ne yapılır.


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Nasıl Boyumu Uzatabilirim? Boy Uzaması İçin Gerekenler Nedir?

Türkiye'de boy ortalamaları oldukça düşük bir seyir izlemektedir. Erkeklerde 1.73 kadınlarda ise 1.61 olarak bilinen ortalamalar bireylerin en büyük sorunlarından biridir. Küçük yaşlardan itibaren boy uzamasını sağlamak için bebeklere sık sık bacak egzersizleri yapılması gelenek haline gelmiştir.

Boy Uzatmak için Neler Yapmanız Gerekir?

Boy uzamasında kemiklere olan etkisiyle bilinen kalsiyum kemik güçlenmesine ve kemiklerin uzamasında yardımcıdır. D vitaminin de boy uzamasında kemikler için önemli bir etkendir. Boy uzaması için başlıca egzersizler şunlardır: Barfiks, zıplama, ip atlama, bazı bacak egzersizleri ve germe hareketleri bunlardan bazılarıdır. Ama boy uzamasında sağlıklı beslenme oldukça önemli bir yere sahip. Süt ve süt ürünleri içerdiği proteinle önemli bir beslenme kaynağıdır. Bununla beraber sebze ve meyve tüketilmesi de bunlara örnektir. Dışarıdan alınan fast food yiyeceklerinin fazla tüketilmemesi gereklidir.

Ergenlik çağının bitimine doğru boy uzaması görülmediği taktirde hormonlardan kaynaklanan uzama problemine endokrin bölümüne başvurulabilir. Ergenlik dönemi henüz bitmemiş ve uzun kemiklerde bulunan uzamada rol oynayan epifizin kapanmaması gerekmektedir. Kapandığı takdirde kemik uzaması durur bacak boyu uzayamaz. Ancak omurganın bir kaç santim uzamasıyla gövde uzar. Bu nedenle boy sorunu yaşayan bireylerin genellikle 18 yaşını doldurmadan endokrin bölümüne başvurması gerekir.


Blog Forum

5445 Blog Yazdı...

Yorumlar