Salyalanan Turşu Suyu Nasıl Düzeltilir? Turşu Suyu Neden Süner?Salyalanan turşunun nasıl düzeltileceğini merak ediyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte detaylar...


Salyalanan Turşu Suyu Nasıl Düzeltilir? Turşu Suyu Neden Süner?

Turşular, artık evlerde çeşit çeşit yapılıyor. Bütün yılı idare edecek şekilde yapılan turşuların en büyük sıkıntısı köpürmesi, uzaması ve salyalanmasıdır. Bu tür turşuları kurtarmak için elinizden geleni yapsanız da genellikle sonuç hüzünle sonuçlanır. Peki, salyalanan turşu suyu nasıl düzeltilir? Bu yazımızda salyalanan turşu suyu hakkında detaylı bilgilerden sizlere bahsedeceğiz. Eğer evinizde salyalanan turşu suyu bulunuyorsa, yazımızdaki detaylara dikkat edebilir ve turşunuzu düzeltebilirsiniz.

Turşu Neden Salyalanır?

Marketlerden aldığımız turşularda sıkıntı olmazken, nasıl oluyor da evlerimizdeki turşularımız salyalanıyor? Aslında evde yaptığımız turşuların salyalanması genellikle yapım aşamasından kaynaklanır.

Turşu malzemelerin yaralı ve özensiz seçilmesi, pürüzsüz olmasına dikkat edilmemesi, konulan malzemelerin dengesiz olması gibi durumlar turşunun salyalanmasına neden olur?

Turşunun Salyalanmaması İçin Doğru Malzeme Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Turşunun salyalanmaması için malzemelerin seçiminin özenle yapılması gerekir. Turşu malzemelerinin yumuşak ve yaralı olmaması en önemli etkendir. Çünkü malzemelerin yumuşak ve yaralı olması, turşunun kısa sürede bozulmasına neden olur. Aynı zamanda malzemelerin pürüzsüz olmasına da özen göstermekte fayda var.

Salyalanan Turşu Suyu Neden Olur?

Saylanan turşu suyu malzemelerden kaynaklanabileceği gibi saklama koşullarından da kaynaklanabilir. Turşu suyu doğru koşullarda saklanmadığında köpürür, yumuşar ve son olarak salyalanmaya başlar. Peki, turşu nasıl doğru saklanır? Turşuyu saklamak için öncelikle cam kavanozlara koymanız gerekir. Daha sonrasında serin, güneş görmeyen ve kuru bir yerde muhafaza ettiğinizde turşunuza hiçbir şey olmayacaktır.

Salyalanan Turşu Kurtarılabilir Mi?

Salyalanan turşu yeni oluşmaya başladıysa, kurtulma şansı bulunuyor. Öncelikle salyalanan turşu üzerindeki köpükleri tahta bir kaşık yardımıyla alın. Daha sonrasında salyalanan turşunuzun içerisine bir tutam kişniş tohumu ekleyin. Eğer salyalanan turşunuz yeni oluşmaya başladıysa, kurtulma ihtimali bulunuyor.