Kayısı Ağacı Ne Zaman Budanır? Kayısı Ağacı Hangi Ayda Budanır?Kayısı ağacının ne zaman budanacağı, kayısı ağacı yetiştiren kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Peki, Kayısı Ağacı Ne Zaman Budanır? İşte detaylar...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Kayısı Ağacı Ne Zaman Budanır? Kayısı Ağacı Hangi Ayda Budanır?

Kayısı, ülkemizde ün salmış meyvelerden bir tanesidir. Özellikle ilkbahar aylarında severek tüketilen kayısı, kayısı ağacında yetişmektedir. Kayısı ağacının sağlıklı olabilmesi ve daha fazla ürün vermesi de doğru zamanda budanmasıyla ilgilidir. Peki, kayısı ağacı ne zaman budanır? Kayısı ağacının ne zaman budanması gerektiğini sizler için bu yazımızda derledik. Eğer sizde kayısı ağacının ne zaman budanacağını merak ediyorsanız, bu yazımızı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İşte kayısı ağacının ne zaman budanması gerektiği…

Kayısı Ağacının Budanma Dönemi

Kayısı ağaçlarının budanması, ağacın daha sağlıklı ve verimli olmasını sağlamak amacıyla yapılır. Uzun yıllar verimli olması ve genç kalması için yapılan ağaç budamasının nasıl yapılacağı kadar, ne zaman yapılacağı da oldukça önemlidir.

Peki, kayısı ağacı ne zaman budanır? Kayısı ağacı, diğer ağaçlardan farklı olarak iki budama dönemi bulunur. Yaz ve kış budaması olarak bilinen budamalar, kayısı ağacından yüksek verim almak açısından önemlidir.

Kayısı Ağacı İçin Kış Budaması

Kış budaması kayısı ağacı için her bölgede uygun olmayabilir. Özellikle kışı sert geçen ve don olaylarının fazla olduğu yerlerde asla budama yapılmamalıdır. Bu tür bölgelerde kayısı ağacında kış budaması yaptığınızda, ağacınızın dalları iyileşmeyecek ve daha fazla hasar alacaktır. Peki, hangi bölgelerde kış budaması yapılır? Kayısı ağacında kış budamasını ancak kışı ılık geçen iklim bölgelerinde yapabilirsiniz.

Kayısı Ağacı İçin Yaz Budaması

Kayısı ağacı için yaz budaması, ülkemizde de yeni yeni yapılmaya başlamıştır. Budamanın ilk amacı ağacın verimliliğini en üst seviyeye çıkarmaktır. Ancak yaz aylarında yapılan budamanın başka bir amacı daha bulunmaktadır. Yaz budaması yapılmasının başka bir amacı ise kayısı  gibi meyvelerin daha iyi renklenmesini sağlamaktadır.


Blog Forum

5343 Blog Yazdı...

Yorumlar