Motosiklet Ruhsatı? Motosiklet Ruhsatı Kaybettim?Motosiklet Ruhsatı nasıl alınır? motorsiklet ruhsatını kaybedince ne olur nasıl ruhsat çıkartılır?


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Motosiklet Ruhsatı? Motosiklet Ruhsatı Kaybettim?

MOTOSİKLET RUHSATI

Motosiklet Ruhsatı Motor ruhsatı bir bakıma aracınızın nüfus cüzdanı niteliğindedir. İki başlık altında motorunuzun teknik bilgilerine ve sürücünün bilgilerine yönelik alanların bulunduğu bir cüzdandır. Motoru alıp satarken kullanılır bu nedenle iyi bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Motor Ruhsatının İçeriğindeki Bilgiler: Marka, tip, model, renk, motor, muayene numarası gibi bilgiler vardır. Motosiklet sürücüsünün ruhsat üzerindeki kişisel bilgileri: Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, ruhsat sahibinin adı ve soy adı, adres bilgileri gibi bilgileri içermektedir.

Motosiklet Ruhsat Başvurusu Nasıl Yapılır: adına yetki belgesi olan kişi veya motosiklet sahibi ibrazını zorunlu belgeler ile beraber bulduğu bölgenin trafik şubesine müracaat ederek başvurusunu yapabilir.

Motosiklet Ruhsatı için gereken Belgeler: Aracın faturası, ÖTV, teknik belge ve trafik sigortası

Motosiklet Ruhsatı kaç yaşında alınır: on sekiz yaşını doldurmak şartı ile ruhsat sahibi olunabilir.

Motosiklet Ruhsatını Kaybedince Yapmanız gerekenler: En yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek kayıp veya çalıntı ihbarınızı bildirin ve ruhsat yenilemek için gerekli evrakları temin edin. En yakın tarihte bildirmeniz hukuki açıdan önemlidir. Yapılan başvuru işlenmekte olup kontrol edilecektir. Daha önce muayene ettiren kişinin bilgileri sistem üzerinden görüntülenir ve motor muayenesi işleminin olamamış durumunda muayene yaptırmanız istenebilir.

Kendi adına nakil veya noterden plaka değişikliği talebi: Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi, nüfus cüzdanı, şoförler odasından alınan araç tescil dosyası, araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formunun ibraz edilmesi zorunludur.

Eski araç tescil ve motorlu araç trafik belgesi ile tescil plakaları ilgili trafik tescil kuruluşuna iade edilir. Tescil işlemi için aracın geçerli muayenesinin bulunması zorunludur. Gerçek kişiler adına yeni kayıt tescil işlemleri Mernis’de kayıtlı yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda, tüzel kişiler adına yeni kayıt tescil işlemleri ticaret sicil gazetesinde yayımlanmış merkez veya şubesinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda yapılmaktadır. Kendi adına nakil veya noterden plaka değişikliği için bir ay içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşuna müracaat zorunludur. Aksi takdirde plaka değişikliği yapılmamaktadır. Araç tescil işlemi için araç sahibi veya kanuni temsilcisinin bizzat ilgili trafik tescil kuruluşuna müracaatı zorunludur.

Motosiklet Ruhsatı yenilemek için Gerekli Evraklar: Motosiklet ruhsatının tekrar çıkarılması için yetkili bir kişinin vekaletnamesi, karakol tutanağı, motor ve genel muayene tespiti, Trafik sigorta sigortası yapıldığını gösteren belge

Ruhsat çıkarma belgeleri kaybedildiğinde ne olur: işlem aynı şekilde olmalıdır.

Teknik muayene, şasi kontrolü, belgelerin kaybolduğuna dair tekrardan karakol tutanağı ve sonrasında sizden talep edilen harç ücreti

Motor Ruhsatının kaybedilip muayenesinin üzerinden on beş gün geçmesi durumunda yapılacaklar: Fatura ile beraber trafik şube müdürlüğüne gidilmesi be randevu alınması gerekir. Öncelikle el belgeler doldurulup şasi numarası ile doğrulama yapılır be yeni plaka alınması gerekir.

Motosiklet ruhsatında plaka çıkarmak için gereken maliyet: *** TL’dir. Noter fiyatı: *** TL plaka ücreti: ** TL’dir.

Motosiklet muayene ve vize ücreti: *** TL’dir.

Motosiklet trafik sigortası fiyatı :*** TL’dir.

Not: Fiyatlar Devamlı Güncellendiği Fiyat Bilgisini Kaldırdık.


Blog Forum

4175 Blog Yazdı...

Yorumlar