Fatih Sultan Mehmet İcraatları? Fatih Sultan Mehmet Tahta Çıkışı?Fatih Sultan Mehmet ne zaman tahta çıktı Fatih Sultan Mehmet hangi icraatları yapmıştır


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Fatih Sultan Mehmet İcraatları? Fatih Sultan Mehmet Tahta Çıkışı?

Fatih Sultan Mehmet’in Tahta Çıkması ve İlk İcraatleri

Fatih Sultan Mehmet, padişah olmadan önce Osmanlı tahtında babası 2. Murat vardı. 2. Murat, Avrupalılarla sayısız savaş yapmış, haçlı birliğini geri püskürtmüş başarılı bir padişahtı. Tahtan çekilmeden önce de Haçlılarla 10 yıllık bir barış anlaşması yaptı ve tahtı 12 yaşındaki oğlu Mehmet’e bıraktı. Bazı tarihçiler 2. Murat’ın tahtan çekilmesini 2 oğlunu kaybetmesine bağlamaktadır.

Küçük Mehmet’in tahta geçmesi Osmanlı halkında ve devlet erkanında büyük endişelere sebep olmuştu. Bu endişelerin sebebi ise Padişahın genç yaşı ve tecrübesizliğiydi. Bu endişeler kısa bir süre sonra haklı çıkmış ve Haçlılar, Papanın kışkırtmalarıyla Osmanlıya saldırmaya karar vermişlerdi. Büyük bir ordu toplayan Haçlılar, Osmanlı başkenti Edirne’ye doğru ilerlemeye başladılar. Savaş ilanını haber alan Çandarlı Halil Paşa ise derhal eski Padişah 2. Murat’ın ordunun başına geçmesi gerektiğini söylemekteydi. Bu doğrultuda 2. Murat, Osmanlı ordusunun başına geçti Haçlılarla Varna savaşı yapıldı. Osmanlı devleti bu savaşı kazanarak sınırlarını güvenlik altına aldı.

Bu andan itibaren 2. Murat’ın tekrar tahta çıkması an meselesiydi. Ancak 2. Murat oğlunun iktidarını sarsmak istemedi ve Payitahta dönmedi. Ancak ilerleyen zamanlarda tekrar Çandarlı Halil Paşa’nın isteği üzerine devletin başına geçti. Böylelikle Şehzade Mehmet Manisa’ya gönderildi ve burada yarı sürgün hayatı yaşadı. Ancak Mehmet Manisa’da kendi kafasına göre hareket etmeye başladı. Kendi adına para bastırıyor ve emrindeki korsanları Venedikli tüccarlara saldırması için düzenliyordu.

Şehzade Mehmet 19 yaşına geldiğinde ise Babası 2. Murat vefat etti ve bunun üzerine tekrar Padişah oldu. Mehmet’in Padişah olması Çandarlı’yı tedirgin etmişti. Kendisinin idam edileceğini hisseden Çandarlı, Padişah’ın ‘herkes kendi görevine devam edecek’ şeklindeki söylemine şaşırdı ve görevine devam etti. Ancak 2 yıl sonra 2. Mehmet Çandarlı Halil Paşa’yı İstanbul’un fethinden sonra idam edecekti.


Blog Forum

5191 Blog Yazdı...

Yorumlar