Yetişkinler İçin Öfke Kontrolü? Psikolojide Öfke Kontrolü?Öfke kontrolü için ne yapmalı? Ergenlerde öfke kontrolü Anlık sinir nasıl geçer


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Yetişkinler İçin Öfke Kontrolü? Psikolojide Öfke Kontrolü?

Öfke Kontrolü İçin Neler Yapabiliriz?

Öfke, bireyin mutlu olma duygusunu önleyen her çeşit durum, kişi veya olaya karşı geliştirdiği, oldukça mühim ve kuvvetli özelliklere nail negatif bir duygudur. Öfke çok doğal ve sağlıklı bir duygu olmasına karşın kontrol edilmediği zaman fazlaca yıkıcı hal alabilir.

Öfke patlamaları sürekli hale geldiğinde bedenimizi, psikolojimizi ve ailemizi olumsuz yönde etkiler. O yüzden öfkemizi kontrol etmeye çalışmalı, edemiyorsak da kesinlikle yardım almalıyız. Öfkenizi kontrol edemediğinizi düşündüğünüz zamanlarda aşağıdaki teknikleri kullanabilirsiniz.

Öfkelenmenize Neden Olan Olaylar Yerine Çözümlerine Odaklanın  

Öfkelenmenize neden olan şeylere odaklanmak yerine, bu durumla nasıl baş edeceğinizi düşünerek çözüm üretmeye odaklanmalısınız. Mesela, çocuklarınızın odalarının sürekli dağınık olmasına sinir oluyorsanız odalarının o halini görmemek için odalarının kapısını kapatın.

Ya da işyerinde bir arkadaşınızın tavrı hoşunuza gitmiyorsa ona sinir olmak yerine onunla aranıza mesafe koyun. Buna benzer olayların sizi öfkelendirmesine izin vermeyin, dikkatinizi çözümlere verin.

Öfkelendiğinizde nefes alıp vermeye çalışın

Öfkelenmeye başladığınızda nefes alıp vermeye çalışın. İçinizden 10’a kadar sayarak kendinize sakinleşmeniz gerektiğini hatırlatın. Eğer içerde iseniz balkona ya da bahçeye çıkmayı deneyin. Oldukça etkili olan bu yöntemi kesinlikle deneyin. 

Yürüyüş yaparak öfkenizi dışa vurun

Tek başına yürüyüş yapmak, spora gitmek gibi fiziksel uğraşlar terapi gibi gelir ve kendimizi daha mutlu ve rahat hissetmemizi sağladığından öfkelenmemize yol açan gerginliğin de azaltılmasına da yardımcı olur.

Öfkemizi kontrol etmek için yalnız başınıza yapılacak kısa bir yürüyüş size iyi gelecek ve tüm gerginliğinizi alacaktır.

Öfkenizi doğru biçimde yansıtın

Öfkemizi dışarı vurmak aslında içimize atmaktan daha evladır. Ama önemli olan dışa vurma işini doğru bir şekilde yapmaktır. Öfkeniz geçtikten sonra, yani sakinleştikten sonra, öfkelendiğiniz kişiye kendinizi sakince ve içinizden geldiği gibi ifade etmeye çalışın. Sizi öfkelendiren kaygılarınızı karşınızdaki kişiyi kırmadan anlatmaya çalışın.

Öfkeniz kontrolünü sağlamada zorlanıyorsanız destek almaktan çekinmeyin

Öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız bir uzmandan destek almaktan sakın çekinmeyin. Öfke, sürekli hale geldiğinde ve bu duyguyla başa çıkamadığınızda psikolojik açıdan kendinizi tükenmiş hissedersiniz.

Uzmandan yardım aldığınızda ve öfke kontrolünü sağlamaya başladığınızda kendinizi oldukça rahatlamış hissedecek ve daha mutlu olacaksınız.

Öfkeli anlarınızda kendinize gülmeyi deneyin

Öfkelenmeye başladığınızı anladığınız zamanlarda biraz gülmek bütün gerginliğinizi alacaktır. Öfkelenmenize neden olan durumların esprili yanlarını görmeye çalışın. Böylelikle ilk başta sinirlenmenize sebep olan olayın etkisinin azaldığını göreceksiniz.

Öfkelenmek yerine iletişim yeteneklerinizi hatırlayın

Karşımızdaki insanlarla doğru iletişim kurduğumuz zaman hem öfkelenme ihtimalimiz azalır hem de güvene dayalı sosyal ilişkiler kurabilme imkânımız artar. Yani karşınızdaki kişiyi anlamaya ve kendinizi onun yerine koymaya çalışın. Onunla sağlıklı iletişim kurmaya çalışarak öfkelenmeyi bırakın.


Blog Forum

4175 Blog Yazdı...

Yorumlar