Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler? Yeni Diş Teli Taktıranlar?


Ortodontik yani diş tedavisi aşamasında dikkat edilmesi gereken konuları doktorunuzdan öğrenip harfiyen uyulması gerekir burada bizi anlatmış olduğumuz konular sadece bilgilendirme amaçlıdır

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler? Yeni Diş Teli Taktıranlar?

Ortodontik Tedavi Sırasında Uyulması Gereken Kurallar

Günümüzde, oldukça sık bir şekilde başvurulan ortodonti tedavileri uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu sebeple, ortodonti tedavi sürecinde hastaların mutlaka uyması gereken kurallar bulunur.

Ortodontik tedavi sırasında uyulması gereken kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Ortodontik tedavi süresince doktor ile iş birliği içerisinde kalmak gerekmektedir. Düzenli olarak kontrole gidilmesi ve tedavi süreci hakkında bilgi alınmalıdır.
  2. Ortodontik tedavi süresince ağız bakımı oldukça önemlidir. Normal yaşamda da diş bakımı önemlidir ancak ortodontik tedavilerinde mutlaka detaylı bir ağız bakımı gerçekleştirilmelidir. Ağız gargaraları, ortodontik diş fırçalarından yardım alınabilir.
  3. Ortodontik tedavi süreçlerinin başlarında ağızda yer alan apareylere alışmada güçlük yaşayabilirsiniz. Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak çeşitli semptomlar gelişebilmektedir. Bu durumlar oldukça normaldir ve doktorlar koruyucu mum tavsiye etmektedir.
  4. Ortodontik tedavi süreçlerinde en önemli hususların başında beslenme gelmelidir. Kesinlikle tüketilmemesi gereken sakız, lokum, cips, erik gibi çeşitli gıdalar vardır. Doktordan bilgi aldıktan sonra bu gıdaları tüketmemeye özen gösterilmelidir.
  5. Ortodontik tedavi süreçlerinde hareketli apereylerde kullanılabilir. Bu apereyleri doktorun yönlendirdiği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yönlendirme dışına çıkılmamalıdır.

Ortodontik Tedavi Süreçlerinin Uzaması

Ortodontik tedavi sırasında uyulması gereken bir dizi kural bulunmaktadır. Oldukça uzun bir süreç olması sebebi ile bu kurallara düzenli olarak uyulması gerekmektedir. Aksi taktirde tedavi süreci uzayabilir veya tedaviden istenilen verim alınamayabilir.

Ortodontik tedavi sırasında kurallara uyulmaması halinde oluşabilecek durumları şu şekilde sıraladık:

  • Doktor kontrollerini aksatmanız halinde tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olamadığınız için yönlendirmelere de uymanız mümkün olmaz. Tedavi uzayabilmektedir.
  • Ortodontik tedavilerde ağız bakımına intizamla uyulmaması halinde sorunlu bölge dışarında da diş hastalıkları meydana gelebilir.
  • Ortodontik tedavi süreçlerinde tüketilmemesi gereken gıdaları tüketmeniz halinde ortodontik apareyler zarar görebilir.
  • Bu doğrultuda hem tedavi süreci uzayacak hem de maddi olarak zarara girebilirsiniz. Bu nedenle, doktorun vermiş olduğu tüketilmemesi gerekenler listesine mutlaka muntazamla uymanız gerekmektedir.

Ortodontik tedavi süreçlerinde hareketli apareyleri doktorun yönlendirdiği süre ve zamanlarda kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde, süreç uzayacak veya istenilen verim alınamayacaktır.

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma