Stresin İnsan Vücuduna Zararları? Stresin Psikolojik Etkileri?


Stresin insan vücuduna olan etkileri nelerdir stres ne kadar zararlı ve tehlikeli bir şeydir

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Stresin İnsan Vücuduna Zararları? Stresin Psikolojik Etkileri?

STRESİN İNSAN VÜCUDUNA ETKİLERİ

Stres, artık günümüz koşullarına bakılınca popüler bir insan reaksiyonu olmayı iyiden iyiye başarmış gibi görünüyor. Pandemi, depremler, savaşlar derken ve insanların kendi sorunlarının da olduğunu varsayarsak hemen hemen çoğu kişi stres yapmaya başlamıştır. Peki biz stres yapınca vücudumuz da neler değişiyor, yani stres vücudumuzu nasıl etkiliyor.

Bu yazımız da bu konulara değineceğiz. İlk olarak stres kavramını bir tanıyalım;

STRES NEDİR?

Stres, bizlerin yani insanların algıladığı kötü bir durum ile duygusal olarak ve fiziksel olarak üstesinden gelemeyeceğimizi anladığımız da oluşan panik ve korku halidir. Bu durumda insan kendini adeta bir çıkmaz da hisseder ve çaresizlik ve can sıkıntısı başlar. Bu tür olaylar yaşayanınca ister istemez insan vücudun da bazı hastalık belirtileri oluşuyor. Bu gayet normal bir olay olarak karşılanmaktadır. Çünkü stres halinde sağlıklı düşünme yetimizi ve düzgün düşünme fonksiyonlarımızı neredeyse kaybederiz.

Bunun için stres yönetimi çok önemli bir durumdur ki bu durumu başaran insanlar genel de başarıyı yakalayan insanlardır. Konumuzdan sapmadan devam edecek olursak gelin hep beraber stres sonucu oluşan vücut reaksiyonlarına bir bakalım.

STRESİN GENEL ANLAMDAKİ ETKİLERİ

Stres en başta insanda baş ağrısını tetikler. Bu olayın stresle ne alakası var derseniz duygusal olarak içinden çıkamadığınız bir durumda meydana gelir.

Yeme içme bozukluları başlar, hızlı kilo alıp verme veya sürekli kilo kaybı oluşur. Bu da hemen hemen mide bozukluklarına neden olmaya başlayacaktır.

Stresle beraber uyku sorunlarınız olacaktır. Stresli olan bir insanın beyni sürekli stres oluşturan konu hakkında düşünecektir. Bu durum geceleri uyumanızı zorlaştıracak bir hal almaya başlayacaktır.

Saç dökülmesi de stres sonucu oluşan olaylar arasında görülüyor. Saçlarınız dökülüyor ise tek sebebi stres değildir, ama yine de etken olabilir.

Sürekli olarak kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Hiçbir aktivite yapasınız gelmez sadece uyumak ve oturmak istersiniz.

STRESİN RUH HALİNE ETKİLERİ

Sinirli bir yapıya sahip olursunuz ve öfkenizi kontrol etmekten zorluklar yaşayabilirsiniz.

Kendinizi sürekli diken üstünde hissedersiniz ve bu da huzursuzluğa neden olur.

Motivasyon eksikliğiniz başlar. Hayattan zevk alamamaya başlarsınız. İçinizden şunu şunu yapayım dersiniz ama diğer bir yandan stres yaptığınız konular aklınıza gelir ve motivasyonunuz düşer.

 DAVRANIŞINIZA OLAN ETKİLERİ

  1. Sigara kullanımı başlar.
  2. Alkol kullanımı başlar.
  3. Uyuşturucu madde kullanımı başlar.
  4. Hayattan kendinizi soyutlarsınız.
  5. Öfke patlamaları başlar.

Dediğimiz gibi stresin insan vücuduna etkisi oldukça fazladır. Bunun için elinizden geldiği kadar stres kavramından uzak durmamız da fayda var. Çok ciddi hastalıkları da beraberinde getirebilir. Unutmayın stresten uzak kalmak tamamen bizlerin elinde olan bir durum . Sağlıklı güzel günleriniz olsun.

103 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma