Sağlığa Zararlı Temizlik Maddeleri? Ev Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Temizlik ürünleri ne kadar zararlıdır temizlik yaparken nelere dikkat etmeliyiz hangi ürünler daha çok zararlıdır?

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Sağlığa Zararlı Temizlik Maddeleri? Ev Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sigaraya Eşdeğer Endüstriyel Temizlik Ürünleri

Norveçli akademisyenler, 20 yılı aşkın bir süredir 20 ila 40 yaşları arasındaki 6.235 Avrupalı ​​kullanıcının temizlik ürünlerinin akciğerleri üzerindeki etkilerini araştırıyorlar. Ve bulgu endişe verici: Düzenli olarak ev işi yapmak akciğerlere günde yirmi sigara içmek kadar zararlıdır! The American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine'de yayınlanan sonuçlara şaşırarak açıklamalarda bulundular.

Yazarlar, gözlenen pulmoner bozuklukların, solunum yollarındaki birçok temizlik kimyasalı ve kalıcı değişikliklere neden olan tahrişten kaynaklandığını varsaymaktadır. Sigara içme öyküsü olmayan ama solunum sorunları ile gelen birkaç hastamız vardı.

Temizlik Günde Bir Paket Sigara İçmeye Eşdeğerdir

Daha spesifik olarak, solunum kapasitesi, bu ürünlerden etkilenen ana akciğer fonksiyonudur. Profesyonel veya özel olarak ev temizliği için düzenli olarak endüstriyel temizlik ürünleri kullanan kişilerin solunum kapasitelerinde hızlı bir düşüşün yanı sıra astım veya hastalık geliştirme riski de artar. Çalışmanın yazarlarına göre, bu hızlanan düşüş aynı zamanda "günde bir paketin hemen altında sigara içilmesiyle karşılaştırılabilir" olacaktır.

Bu düşüş özellikle her gün bu maddelere maruz kalan temizlik profesyonelleri arasında belirgindir. Bununla birlikte, evde temizlik yaptığını bildiren kadınlar da akciğer fonksiyonundaki bu düşüşten özellikle etkilenecektir. Ayrıca bazı erkeklerden meslekleri gereği bu ürünlere maruz kalanlar da dahil olmak üzere akciğerleri üzerindeki bu olumsuz etkilerden kadınlar kadar etkilenmeyecektir. Erkekler kadınlardan daha az zarar görür bu durumdan.

Bu farkı açıklamak için bilim adamları birkaç hipotez öne sürdüler. Her şeyden önce, bu tür bakım ve temizlik malzemeleri ile doğrudan ilişkiye sahip mesleği olan erkeklerin sayısı kadınlara göre çok daha azdır ve bu nedenle güvenilir istatistikler yapmak için yeterli bir örnekleme izin vermemektedir.

Öte yandan, evde temizlik yaptığını bildiren erkeklerin sayısı da kadınlardan çok daha düşüktür (%46'ya karşı %85). Bir analiz yapmak için yeterli ancak sonuçları erkeklerin maruz kaldığı risklerle çarpıtılabilecek bir sayı. Bu nedenle, temizlik ürünleri kullanan erkeklerin, işleri onları diğer zararlı maddelere maruz bırakan ve ev ürünlerinin etkisini en aza indirme etkisine sahip olan erkeklerle karşılaştırılmaları oldukça olasıdır. Son bir hipotez, bu tür ürünlerde kadınların erkeklerden daha kırılgan bir yapıya sahip olduğudur.

 Bu artan hassasiyet, araştırmacıların açıkladığı gibi, "kadınlarda daha az maruz kalmanın bir hastalık geliştirmek için yeterli olduğunu gösteren araştırmalara göre, tütün dumanı ve odun tozu için" zaten rapor edilmiştir.

Her halükarda, bu çalışma ev içi görevlerin paylaşımına ilişkin tartışmayı yeniden başlatmalıdır. Bu tür sağlık sorunları yaşamamak için belirtilen ürünlerden uzak durmanızı öneririz. Evinizi temiz tutarken sağlığınızı da korumak amacıyla beyaz sirke veya kabartma tozu gibi doğal kaynaklı bakım ürünleri kullanmanızı öneririz.

137 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma