Acı Yeşil Zeytin Nasıl Tatlanır? Sofralık Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?


Acımsı tada sahip olan yeşil zeytinin nasıl tatlandığı, zeytin kurarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları hakkında bilgi

.

Acı Yeşil Zeytin Nasıl Tatlanır? Sofralık Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Acı Yeşil Zeytin Nasıl Tatlanır?

Acı zeytin nasıl tatlanır? Bazen zeytinin suyunun acı olması zeytininde acı olmasını sağlar. Bu nedenle de zeytin tüketimi sağlıklı olmayabilir. Şimdi sizlere bu yazımızda zeytinin nasıl tatlandırıldığından bahsedeceğiz. o zaman sizde yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İlk olarak zeytinleri kırmanız gerekmektedir. Hazır makine yardımı ile ya da kendiniz zeytinleri kırabilirsiniz.  Bunun ardından yeteri büyüklükte bir bidonun içerisine zeytinleri koyun ve daha sonra üzerini su ile doldurun. Sürekli ise bu suyun dökülüp değiştirilmesi gerekmektedir. İki üç günün sonunda zeytin artık tatlanacak ve acı suyunu bırakacaktır. Zeytin acı suyunu bıraktıktan sonra tekrar su değişimi yapmaya gerek yoktur. Zeytinin uzun süre dayanması için içerisine bir miktar tuz ve limon tuzu koyabilirsiniz.

Yeşil Zeytin Kurmanın Püf Noktaları

Evde yeşil zeytin kuracaksanız öncelikle bu konuya dair bilgi sahibi olmanız ve püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. İzin verirseniz şimdi sizlere yeşil zeytin kurmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

İşte yeşil zeytin kurarken dikkat edilecekler;

  • Kırma yeşil zeytin yaparsanız; zeytinleriniz acı olmayacak ve daha lezzetli olacaktır. Aynı zamanda kısa zamanda olacaktır.
  • Zeytin kurarken zeytinin suyunun zeytinlerin boyunu aşmasına özen göstermeniz gerekir. aksi halde zeytinlerin olma süresi uzar ve bunun yanı sıra zeytinler çabuk bozulabilir
  • Zeytin kurduktan sonra acı tadının olmasını istemiyorsanız sürekli olarak suyunun değiştirilmesi gerekir.

Yeşil Zeytinin Bozulmaması İçin Ne Yapılmaktadır?

Yeşil zeytin kurdunuz ve uzun bir süre bozulmasını istemiyorsunuz. Peki, bunun için ne yapabilirsiniz. Öncelikle kurarken püf noktalarına dikkat ederek zeytin kurmanız daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Zeytinlerin taze olması şarttır. Taze zeytinin bozulma süreci uzun olmaktadır. Eğer bayat zeytin tercih ederseniz 1 ay içerisinde bozulmaya başlayacaktır. Zeytin kurarken içerisinde yumuşak, çürük zeytin bulunuyor ise asla bu zeytini kurmamalısınız.

Çünkü bu zeytinler daha kısa zamanda zeytinlerin bozulmasını sağlayacaktır. Zeytinleri kurmadan önce işse mutlaka temizlemeli ve daha sonra kurmalısınız. Son olarak zeytin kurarken dayanıklı olmasını istiyorsanız içerisinde kaya tuzu ve aynı zamanda limon tuzu ekleyebilirsiniz. Bu iki madde zeytinlerin diri ve lezzetli olmasını daha sonra ise uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Yeşil Zeytin Nerede Saklanır?

Yeşil zeytin nerede saklanır biliyor musunuz? Hemen sizlere açıklayalım. Yeliş zeytinin bozulmamasını ve uzun süre kalmasını istiyorsanız mutlaka kuru serin ve güneş ışığı almayan yerde saklamanız gerekmektedir.

Buda en doğru buzdolabı olacaktır. Buzdolabında uzun süre bozulmadan kalabilmektedir.

Yeşil Zeytin Neye İyi Gelir?

D vitamini bakımından zengin olan yeşil zeytin pek çok probleme şifa oluyor. Özellikle damar sağlığını koruyarak kanın düzenli bir şekilde pompalanmasını sağlıyor. Kalp kaslarının kuvvetlenmesine yardımcı oluyor. Alzheimer rahatsızlığına çok iyi geliyor ve unutkanlık sorunu olanların bu sorununu çözüyor. İçerisinde doymamış yağ bulunduğu için zayıflamaya yardımcı oluyor. Özellikle karın kısmında bulunan yağların yok olmasını sağlıyor. Bağırsak sağlığını koruyarak sindirim sistemi sorunlarını gideriyor. Kan pıhtılaşmasını engelliyor hücrelerin onarılmasını sağlıyor. Romatizmadan kaynaklanan ağrınız mı var?

Yeşil zeytin bu ağrılara şifa oluyor. Düzenli tüketim sonucunda nemlendirici özelliği bulundu için cildin kurumasını engeller ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. İçerisinde polifenol mevcuttur. Bu sayede vücutta ki stresi giderir ve vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Metabolizmanın çalışmasını sağlar. Vücutta vitamin eksikliği bulunuyor ise vitamin eksikliğini gidermeyi sağlar. Sarılık hastalığına iyi geldiği bilinir ve bu hastalığa yakalanma riskini düşürür. Bağışıklık oranını güçlendirici etkisi vardır ve vücuda enerji verir. Bunun için günde ortalama 7 yeşil zeytin tüketilmelidir.

Yorumlar