Evde Hurma Nasıl KURUTULUR? Trabzon Hurması kurusu Nasıl Yapılır?


Hurmanın nasıl kurutulması gerektiğini, hurma kuruturken püf noktalarını, hurmanın kaç günde kuruduğunu anlatmaktadır

.

Evde Hurma Nasıl KURUTULUR? Trabzon Hurması kurusu Nasıl Yapılır?

Hurma Kurusu Nasıl Yapılır

Hurma sağlık açısından faydalı olan bir besindir. Aynı zamanda hurma kurusu da yaşı kadar sağlığı olumlu bir şekilde etkileyip şifa dağıtmaktadır. Besin değeri açısından zengin olan hurma kurusu nasıl yapılır? Sizde konuya dair detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdi sizlere hurma kurusunun nasıl yapıldığına dair bilgiler aktaracağız. O zaman yazımızın devamını okumaya başlayabilirsiniz.

Hurmayı kurutmak biraz zahmetli olabilmektedir fakat şifası çok fazla olduğu için insanlar tarafından yaz mevsiminde kurutulur ve kış mevsiminde tüketimi gerçekleştirilir. Bunun için hurmanın tam anlamı ile olgunlaşmamış olması şarttır. Çünkü eğer tam olgunlaşmış hurmayı tercih ederseniz kuruma esnasında hurmanız bozulabilir. İlk olarak hurmaların kabuklarının soyulması ve temizlenmesi gerekmektedir. Kabukları soyulduktan sonra sırası ile iplere dizilmelidir.

İplere dizildiğinde asla hurmalar birbiriyle temas etmemelidir. Bunun ardından ise olabildiğince ipi gelip bir yere basmanız ve bunun ardından ise 25-30 gün boyunca meyvelerin kurumasını bekletmeniz gerekmektedir. Hurmalar mutlaka güneş gören bir yerde kalmalı ve yağmur ile temas etmemelidir. Eğer yağmur ile temas eder ise hurmanız çürüyecektir. 25-30 gün geçtikten sonra ve hurma kuruduktan sonra hurmaları yıkamanız ve daha sonra ise kâğıt havlunun üzerinde kurumasını bekletmeniz gerekmektedir. Bunun ardından cam kavanozlara koyup serin güneş ışığı almayan ve kuru bir ortamda saklamanız mümkündür.  Hurma kurusu bozulmadan uzun süre boyunca saklanabilir.

 

Hurma Kuruturken Püf Noktaları

Hurma kurutmak istiyorsanız öncelikle püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Püf noktalarına dikkat ettiğiniz takdirde hurmalarınızı kurutma işleminiz başarı ile gerçekleşir. İşte hurma kuruturken püf noktaları şu şekilleri.

  • Hurmaların mutlaka sert yapıya sahip olması ve olgunlaşmamış olması şarttır. Yumuşak olan hurmalar kısa süre içerisinde bozulabilir ve kurumaz. Eğer ham hurmayı hem tercih ederseniz o da tadını lezzetli olmasını engeller. Yani orta kıvamda olması gerekmektedir.
  • Hurmaları kuruturken sapları ile beraber kurutmanın tavsiye edilmektedir.Çünkü eğer sapları ile beraber kurutursanız hurmalarınız bozulmadan uzun bir süre kalacaktır. Saplarını aldığınız takdirde kısa bir süre içerisinde bozulabilir.

Hurma Kaç Günde Kurur?

Evde hurma kurutmak isteyen kişiler hurmanın kaç günde kuruduğunu merak etmektedir. Aslında bu tamamen hurmaların durduğu alana göre değişiklik gösterir. Fakat hurmanın tam anlamı ile koruması için 25-30 gün boyunca bekletilmelidir.

Yaz mevsiminde kurutulduğunda daha kısa süre içerisinde korumaktadır.

Fırında Hurma Kurutma

Kısa bir süre içerisinde hurma kurutmak istiyorsanız fırında yapabilmeniz mümkündür. Fakat bu biraz uzun bir işlemdir. Öncelikle fırınınızı düşük ısıya ayarlamanız gerekmektedir. Daha sonra ise hurmalarınızı yıkayıp temizledikten sonra ince olarak doğramalı ve bunun sonrasında fırın tepsisine koyup fırının içerisine yerleştirmelisiniz. Yaklaşık olarak 8-10 saat düşük ısıda fırınınızı çalıştırmanız gerekmektedir. Arada hurmaları ters düz olacak şekilde çevirmeniz şarttır. Bu surenin sonunda bulmalarını kurumuş olur.

Biraz zahmetli gibi görünse de aslında daha kısa sürmektedir ve hemen hazır hale gelmektedir. Hurmalarınız kuruduktan sonra cam kavanozlara yerleştirip daha sonra serin bir yere koyabilirsiniz.

Kurutulmuş Hurma Nasıl Saklanır?

Kurutulmuş olan besinlerin uzun ömürlü olması ve bozulmaması için mutlaka saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle cam olan kavanozlarda saklanması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra güneş almayan, kuru, nemsiz ve serin yerde saklanması gerekmektedir. 

Buzdolabı bunun için idealdir. Fakat buzdolabında saklanacak ise tüketilmeden önce yarım saat evvel çıkarılması ve yumuşaması sağlanmalıdır. Çünkü buzdolabında saklanan kuru meyveler biraz sertleşmektedir.

 

114 Görüntüler

Yorumlar