5 Kiloluk Yeşil Zeytin Nasıl Kurulur? Yeşil Zeytin Erimemesi İçin Ne Yapılır?


5 kiloluk yeşil zeytinin nasıl kurulduğu, yeşil zeytinin besin değeri ve faydaları hakkında bilgi

.

5 Kiloluk Yeşil Zeytin Nasıl Kurulur? Yeşil Zeytin Erimemesi İçin Ne Yapılır?

5 Kiloluk Yeşil Zeytin Nasıl Kurulur

Evde yeşil zeytin mi yapmak istiyorsunuz? Peki, 5 kiloluk yeşil zeytin nasıl kurulur? Püf noktaları nelerdir? Konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız yazımızın tamamını okuyarak konuya hâkim olabilirsiniz.

Yeşil zeytin içerisinde birçok vitamini barındıran ve sağlı açısından çok faydalı olan bir besindir. Öncelikle şimdi sizlere 5 kiloluk yeşil zeytin kurmak için gerekli olan malzemeleri verelim.

İşte yeşil zeytin kurmak için malzemeler;

  • 5 kilo yeşil zeytin
  • 8 tane limon suyu
  • 8 yemek kaşığı kaya tuzu

Yapımı

Evinizde kendiniz yeşil zeytin kurmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken önce taze zeytin bulmak olacaktır. Taze zeytini pazarda bulabilirsiniz. Daha sonra ise zeytinleri yıkayarak iyice temizlenmesini sağlamanız gerekmektedir. Bunun ardından ise 4 taraftan zeytinlerin kenarlarını çizin. Çizme işlemini gerçekleştirirken çekirdek kısmına bıçağın değmesini sağlayın. Daha sonra ise kavanozlara zeytinleri koyun ve üzerine su ekleyin. Kavanozların vakumlu olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. 

Bunun ardından ise kavanozun kapağını kapatın ve 1 gün boyunca bekleyin. 2 günde bir zeytinlerin suyunu değiştirmeyi ve yenisini eklemeyi unutmayın. Peki zeytinin suyu ne zamana kadar değiştirilir? Zeytinlerin acısı olur. Bu acı çıkana kadar zeytinin suyunun değiştirilmesi gerekir. bu sayede zeytin acısından arınacak ve lezzetli bir kıvama dönüşecektir. Daha sonra zeytini salamura yapabilirsiniz.

Yeşil Zeytinin Salamurası Nasıl Yapılır?

Yeşil zeytinin salamurası nasıl yapılır merak mı ediyorsunuz. O halde doğru yerdesiniz.  Yeşil zeytininizin suyunu sürekli olarak değiştirdiğinizde salamura işlemini de yaparsanız artık başka bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

 Salamura işlemi sadece beklemekle oluyor. Yani zeytinleri o şekilde kapalı serin ve kuru ortamda 5 gün kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu sürecin sonunda zeytinleriniz hazırdır ve tüketmeye başlayabilirsiniz.

Evde Yapılan Yeşil Zeytinin Sağlığa Faydaları

Yeşil zeytinin içerisinde e vitamini, c vitamini, a vitamini, kükürt, klor, kalsiyum ve protein vardır. Bu nedenle de sağlık açısından mucizevî faydaları mevcuttur. İzin verirseniz şimdi sizlere sağlığa olan faydalarından bahsedelim.

İşte evde yapılan yeşil zeytinin sağlığa olan faydaları şu şekildedir;

  • Kalp sağlığını koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sebebe bağlı olarak da kalpte rahatsızlık oluşmasını engeller. Damarların kuvvetlenmesini sağlar ve damar tıkanıklığı ihtimalini de düşürür.
  • Doymamış yağ bulundurduğu için sağlıklı olarak zayıflamaya yardım eder. Özellikle karın bölgesinde bulunan yağların erimesine yardımcı olur.
  • Yeşil zeytinin içerisinde anti enflamatuar ve aynı zamanda antioksidan bulunur. Kansere yakalanma oranını düşürür ve kanser hücrelerinin yok olmasını sağlar.
  • Alerjik reaksiyonlara çok iyi geldiği bilinmektedir.

Yeşil Zeytinin Besin Değeri

Yeşil zeytin lezzetli olduğu kadar besin değeri açısından da yüksektir. Her gün düzenli olarak 4-5 tane tüketiminin uygun olduğu söylenir.

Dilerseniz şimdi sizlere 100 gram yeşil zeytinde bulunan besin değerinden bahsedelim.

Kalori: 144 kcal

Demir: 2,0 mg

Kalsiyum: 90,0 mg

Potasyum: 45,0 mg

C vitamini: 0,0 mg

A vitamini: 300,3 IU

Kolesterol: 0,0 mg

Yağ: 13.5g

Protein: 1.5g

Lif: 0,0 g

Karbonhidrat: 2,8 g

Yeşil Zeytinin Zararları Var mıdır?

Yeşil zeytinin zararı olup olmadı yeşil zeytini sık tüketen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Yeşil zeytin siyah zeytine göre daha faydalıdır ve içeriği daha zengindir. Birçok vitamin bulunur. Düzenli ve bilinçli ulanılır ise zararı yoktur. Ancak fazla kullanılır ise sağlığı olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Çok fazla tüketimi gerçekleştirildiğinde sindirim sisteminde sorunların meydana gelmesini sağlamaktadır. Bu sebeple de ölçülü tüketimin yapılması önerilmektedir.

Yorumlar