Uzay İle İlgili Meslekler? Astronomi İle İlgili Meslekler? Uzay Mühendisliği?


Uzay ile ilgili meslekler: gökbilimciler, uzay mühendisleri, havacılık ve uzay mühendisliği ve operasyon teknisyenleri

.

Uzay İle İlgili Meslekler? Astronomi İle İlgili Meslekler? Uzay Mühendisliği?

Uzay İle İlgili Meslekler

Özellikle çocukluk dönemlerinde birçok çocuğun kariyer planı arasında uzay ile ilgili meslekler mutlaka yer alır. Uzay ile ilgili meslekler nelerdir? Bu konuya ilgi duyuyorsanız ve kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız o halde doğru yerdesiniz.

Gökbilimciler

Gökbilimciler gezegenleri, yıldızları ve aynı zamanda galaksileri detaylı bir şekilde incelerler. Bunun yanı sıra bütün bunları uzayda bulunan bilim adamları gibi görürler. 

Uzay Mühendisleri

Uzay programı sizin için ilgi çekici ise; havacılık mühendisliği sizin için en doğru seçenek olacaktır. Astronot mühendisleri ve uzay mühendisleri insanlı uzay araçları ve uydular kapsamında olan her şeyin tasarımını yaparlar.

Bu mühendislerin görevi dünyada bulunan atmosferi bırakan geminin yerine düzgün çalışan teknolojik bir yapı geliştirmektir. Daha sonra ise bir sorun meydana geldiğinde bu sorunu teşhis etmek ve tasarımları detaylı bir şekilde inceleyip test etmektir.

Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Ve Operasyon Teknisyenleri

Havacılık ve uzay mühendisliği ve operasyon teknisyenlerinin görevi nedir? Aslında bu çoğu kişi tarafından merak edilir.

Operasyon teknisyeninin ve aynı zamanda havacılık ve uzay mühendisinin görevi uzaya  gidecek aletleri ve aynı zamanda uzay araçlarını detaylı bir şekilde incelemek, test etmek ve sorun var ise onarıp çalıştırmaktır.

Fizikçiler

Uzay ile ilgili meslekler arasında fizikçiler de yer almaktadır. Bunlar da tıpkı gökbilimcileri benzemektedir. Fizikçiler birçok bilimsel teoriye kanıtlayarak denerler. Çeşitli fizik verileri kapsamında ilerleme sürdürürler. Bu kişilerin mutlaka doktora yapması şarttır. Fakat lisans derecesi kapsamında da giriş yapan kişiler bulunmaktadır.

Yapımcılar Ve Yönetmenler

Yönetmen ve yapımcılar ilk başta uzay kapsamında olan meslekler arasına girmeyebilir. Fakat içeriğinde uzay ile alakalı çalışmalar vardır.

Bu kişiler uzay boşluğunun görsel fotoğraflarını oluşturdukları için bu meslek arasında yer alabilirler.

Teknik Yazarlar

Teknik yazarlarda doğrudan uzay ile ilgili meslekler arasında yer almazlar. Uzay alanında profesyonel yazar olarak çalışma sağlamanız mümkündür. Bu kişilerden genel olarak bilimsel bilgiler kapsamındadDetaylı açıklama isterler.

Astronotlar

Uzay ile ilgili meslekler arasında en dikkat çeken ve sevilen bir meslek olarak bilinen astronotluktur. 

Peki, astronot nedir bilmeyenler için kısaca bahsedelim. Astronotlar uzaya gidip orada bulunan bütün her şeyi inceleyen ve keşfeden kişilerdir.  Astronotlar geçmiş zamanlarda aya çıkmışlardır

 Robotik Mühendisleri 

Günümüzde uzay kapsamında çalışan birkaç mühendis mevcuttur. Fakat  en iyisinin robotik mühendisliği olduğu birçok kişi tarafından belirtilmektedir. Peki, bunların görevi nedir. Genel olarak uzayda bulunan her şeyin yüzeyini keşfediyor ve detaylı bir şekilde incelemeye alıyor.

Astro Biyologlar

Astra biyologlar; dünyada bulunan her şeyi ve aynı zamanda yaşamı detaylı bir şekilde inceledikleri gibi uzay boşluğunda olan her şeyi de detaylı bir şekilde inceliyor. Hatta burada bulunan canlıları da inceleyerek onların kökenlerini öğrenmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz senelerde boston molekül Venüs'te bulunmuştu. İşte bu moleküller  astro biyologlar tarafından bulunmuştur

Uzay İle İlgili Mesleklerin Eksileri Ve Artıları

Uzay ile ilgili meslekler kapsamında çalışanların artı ve eksileri vardır. İzin verirseniz şimdi sizlere bu konuya dair bilgi vermek istiyoruz. İşte uzay ile ilgili mesleklerin faydaları;

  • Bu meslekler bu kapsamda çalışan kişilerin yeteneğinin maksimum düzeye ulaşmasını sağlar
  • Bu kapsamda çalışan kişiler genel olarak diğer mesleklere göre üst düzey ücret alırlar.
  • Uzay ile ilgili meslekler heyecan vericidir 

 Uzay İle İlgili Mesleklerin Zorlukları;

 Uzay kapsamında bir meslek sahibi olan kişilerin yaşadığı zorluklar vardır. Bu zorluklar ise şu şekildedir

  • Eğitim gereksinimleri
  • İş alanının rekabetçi olması
136 Görüntüler

Yorumlar