Getirisi Yüksek Olan Tarımsal Ürünler? En Karlı Meyve Ağaçları?


Getirisi yüksek olan tarımsal ürünler: mango yetiştiriciliği, avokado, nar ağacı, kivi, fide, patates

.

Getirisi Yüksek Olan Tarımsal Ürünler? En Karlı Meyve Ağaçları?

Getirisi Yüksek Tarımsal Ürünler

Maliyeti düşük olan ve bunun yanı sıra getirisi yüksek olan ürünler nelerdir? Şimdi sizlere getirisi yüksek olan tarımsal ürünlerden bahsedeceğiz ve sırası ile sıralayacağız. İşte bu ürünler;

Mango Yetiştiriciliği

Tropikal meyveler diğer meyve ve sebzelere göre daha karlıdır. Özellikle mango yetiştiriciliği son dönemlerde fazla olmuştur. Çünkü çok karlı bir iştir. Genel olarak ülkemizde Antalya da yetişmektedir.  Peki, ne kadar gelir sağlar? Ortalama dönüş başı olarak hesaplandığında 35-40 bin TL gelir sağladığını söylemek mümkündür. Şu anda ise marketlere bakacak olur isek adet fiyatı 8-10 TL arasından satışa sunulmaktadır. Bir mango ağacı ise senelik olarak 250-350 adet meyve verir.

Bu nedenle de karlı bir iş yapmak istiyorsanız mango yetiştiriciliği tam size göre.

Avokado

Avokado çok sağlıklı bir meyvedir. İçerisinde birçok vitamini bulundurur. Sağlık açısından ise düzenli olarak tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Özellikle son senelerde marketlerde daha fazla görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde genel olarak Antalya ve mersinde yetiştirilmektedir. Peki, avokadonun kilosu ne kadardır? Şu an için market ve manavlarda 1 kilosu 20-25 TL arasındadır. Bu nedenle getirisi yüksek olan bir meyve çeşididir.

Nar Ağacı

Nar ülkemizde genelde kış mevsiminde tüketilen ve sıklıkla tercih edilen bir meyvedir. Getirisi yüksek olan tarımsal ürün mü arıyorsunuz? O zaman nar ağacı yetiştirebilirsiniz. Genellikle nar ağacı ılıman yapıya sahip olan iklim yerlerinde yetişir.

Kivi

Kivi c vitamini deposu olan bir meyvedir. Özellikle bağışıklığı güçlendirmek adına sürekli tercih edilir. Getirisi maksimum düzeyde olan bir meyve artıyorsanız kivi yetiştirebilir ve daha sonra satışını yapabilirsiniz. Peki, kivinin kilosu ne kadardır.

Şu anda 1 kilo kivi 10 tl dir. Bu nedenle de kivi yetiştirip satarsanız ciddi miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz.

Fide

Özellikle son dönemlerde tarıma daha fazla ilgi olmaya başlamıştır. Bu sebeple de fide yetiştirmek isteyen kişilerin sayısında da artış meydana gelmektedir. Öncelikle fide satışını yapacaksanız gerekli olan sertifikaları almanız gerekecektir.

Sertifika olmadan fide satıcılığı yapamazsınız. Eğer yaparsanız bir miktar ceza ödemek zorunda kalırsınız. Peki, fide fiyatları nelerdir? Fidenin türüne göre fiyatlar değişiklik gösterir. Ancak örnek verecek olur isek bir kiraz ağacı fidesinin fiyatı 150-200 TL arasında değişmektedir.

Patates

Patates fiyatlarında son zamanlarda artış yaşanmıştır. Patatesin bakımı ve yetiştirmesi kolaydır ve zahmetli bir işi yoktur. Tarım ürünü ekerek kazanç elde etmek istiyorsanız ve bu kazancın yüksek olmasını istiyorsanız patates ekebilirsiniz. Çünkü patates çok fazla tercih edilen bir sebze olduğu için sizin ciddi kazançlar elde etmenize sebep olabilir. Genel olarak patates yetiştirecekseniz ilkbahar mevsiminde dikmeniz gerekir. Aynı zamanda sıcaklığın en az 10 derece olması şarttır. Peki, patatesin kilosu ne kadardır? Patatesin ortalama kilosu günümüzde 4 TL dir. Bu nedenle sizde bahçenizin büyük bir bölümüne patates ekerek kazanç elde edebilirsiniz.

Cherry Domates

Cheryy domates kahvaltıların vazgeçilmezidir. Sıcak ve aynı zamanda ılık yapıya sahip olan iklim yerlerinde kolay bir şekilde yetişmektedir. Diğer domates ile kıyaslanacak olur ise bu domates diğerine göre çok daha pahalıdır. Sizde tarım ürünleri yetiştirerek kazanç elde etme düşüncesindeyseniz cerry domates yetiştirebilirsiniz.

Fasulye

Fasulye fiyatlarında son zamanlarda yükselme meydana gelmiştir. Bu nedenle de fasulye yetiştiriciliğine ilgi artmıştır.

Genel olarak en az 20 derece sıcaklıkta yetişmektedir. Peki, fiyatı nedir? Bir kilo fasulye ortalama 10-15 TL arasında değişiklik gösterir. Bu sebeple de fasulye yetiştirerek ciddi miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz.

Yorumlar