Okumadan Yapılacak Meslekler? Meslek Sahibi Olmak?


Herhangi bir okul mezuniyeti aranmayan meslekler hakkında yapılan bir araştırma ve bilgi verici bir yazıdır.

.

Okumadan Yapılacak Meslekler? Meslek Sahibi Olmak?

Okumadan Yapılacak Meslekler

Ülkemizde türlü sebeplerden dolayı okuma imkânı bulamayan kişilerde meslek sahibi olabilirler.  Bazı meslekleri yapmak için okul okuma şartı yoktur. Okumadan yapılacak meslekler nelerdir? Hangi meslekler okul gerektirmez? Gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hatta okumadan yapacağınız bazı meslekler arasında çok iyi gelir getiren mesleklerde bulunmaktadır. Her şeyden önce kişi okul okumamış olsa dahi kendini geliştirerek kendine farklı imkânlar yaratabilir. Şimdi okumadan yapacağınız bazı meslekleri başlıklar halinde inceleyelim.

Kasiyerlik

Kasiyerlik yapmak için üniversite okumaya gerek yoktur. Çünkü kasiyer olmak isteyenlere mağazalarda eğitim verilerek yapılacak iş detaylıca öğretilmektedir. Kasiyerlik yapacak kişiler verilen eğitimler sonunda marketlerde çalışmaya başlarlar. Kasiyerlik mesleğindeki kişiler ister partime ister ise full time olarak çalışırlar.  Okumadan yapılacak meslekler arasında her yaştan kişiler tarafından tercih edilen meslekler arasındadır.

Kuyumculuk

Meslekler arasında en ışıltılı ve en çok para kazandıran işler arasında olan kuyumculuk mesleği de herhangi bir okul okuma zorunluluğu olmayan bir meslektir. Kuyumculuk mesleğine çok küçük yaşlarda başlayan kişiler okumaya zaman bulamadıkları için mesleği çalışırken öğrenirler. Son derece ince işçilik isteyen ve kazancı oldukça yüksek olan kuyumculuk mesleği okumadan yapılacak meslekler arasında en gözde olan meslektir.

Mobilyacılık

Mobilyacılık sektörü en karlı sektörler arasında gösterilir. Bu yüzden pek çok yatırımcı mobilya alanına yatırım yapmayı tercih eder. Mobilyacılık mesleği okumadan yapılacak meslekler arasında en fazla gelir getiren mesleklerin başında gelir. Mobilya satışından anlayan kişinin aynı zamanda günün en moda trendlerini takip etmesi de gerekmektedir. 

Pastacılık ve Pastane Açmak

Pastalar herkesin en sevdiği tatlılar arasındadır. Özellikle son yılarda iyice popüler olan pastacılık mesleği de okumadan yapılacak meslekler arasında gösterilebilir. Pasta yapmayı öğrenmek isteyenler için halk eğitim merkezleri ya da özel kurslara başvurarak gerekli eğitimleri alabilirler. Bunun dışında kişiler pastacılık mesleğinde ilerlemek isterlerse kendilerini yetiştirebilirler. Kişiler imkânları doğrultusunda büyük bir pastane ya da küçük bir butik pasta evi açabilirler.

Garsonluk

Garsonluk mesleği için herhangi bir okul mezuniyeti istenmemektedir. Okumadan yapılacak meslekler arasında ilk akla gelen meslek olan garsonluk en çabuk öğrenilen meslekler arasındadır. Hemen hemen herkesin yapabileceği bir meslek olan garsonluk bahşiş getirisi de olan bir meslektir.

Berberlik ve Kuaförlük

Erkek kuaförleri olarak çalışan berberlerin herhangi bir okul bitirmesine gerek yoktur. Berberlik mesleği genel olarak babadan oğula geçen bir meslek olup kişinin el becerisine bağlı olan bir meslektir. Bu mesleği edinmek isteyenler içinde halk eğitimlerde kurslar bulunmaktadır.

Kadın kuaförü olmak isteyen kişilerde aynı şekilde kursa giderek ya da bir kuaförün yanında mesleği birebir öğrenebilirler.

Şoförlük

Şoförlük mesleği için kişinin kullanacağı araç için gerekli ehliyete sahip olması yeterlidir. Okumadan yapılacak meslekler arasında özellikle erkeklerin en fazla tercih ettiği şoförlük mesleği pek çok alanda yapılabilir. Kişiler taksi, oto çekici, otobüs, kamyon, dolmuş ya da tır şoförlüğü alanlarında çalışabilirler.

Şoförlük mesleğine sahip olanlar aynı zamanda pazarlama, plasiyer, servis şoförlüğü ya da özel şoförlük yapabilirler.

Evcil Hayvan Bakıcılığı

Özellikle hayvanları çok seven ve hayvanlarla arası çok iyi olan kişilerce tercih edilen evcil hayvan bakıcılığı için herhangi bir okul mezuniyeti aranmaz. Burada esas olan evcil hayvanları yönetebilmek, ne istediklerini anlamak ve onlara iyi bir eğitim verebilmektir. Evcil hayvan bakıcıları barınaklarda, özel eğitim merkezlerinde ya da köpek gezdirici olarak pek çok yerde çalışabilirler. Son zamanlarda ilanlarda sıkça köpek gezdirme için eleman aranmaktadır.

Okumadan yapılacak meslekler arasında kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlarla arası iyi olan birçok kişi bu mesleği tercih etmektedir.

Yorumlar