Turşuya Sonradan Su Eklenir mi? Turşuya Sonradan Tuz eklenir Mi?


Turşuya sonradan su eklenir mi, turşu kurarken dikkat edilmesi gerekenler

.

Turşuya Sonradan Su Eklenir mi? Turşuya Sonradan Tuz eklenir Mi?

Turşuya Sonradan Su Eklenir mi?

Özellikle turşunun tuzunun fazla olduğunu düşünenler; turşuya sonradan su eklenir mi diye merak etmektedir. Bu yazımızda sizlere merak ettiğiniz bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. O zaman sizde yazımızın devamını okuyarak konuya hâkim olabilirsiniz.

Turşunuzu kurdunuz ve bir süre geçti. Turşunuzu açtınız. Fakat tuz miktarını çok kaçırmışsınız ve yemekte zorlanıyorsunuz. Peki, şimdi ne yapacaksınız? Kurmuş olduğunuz turşunun üzerine bir miktar su ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz bu su; turşunuzun tuzunun azalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda turşunuzu yemeden önce bir süre suyun içerisinde bekletmeniz de turşunuzun tuzunu yok edecektir.

Turşu Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bağışıklı güçlendirici özelliği ile bilinen turşu, kurulurken bozulmaması ve tadının lezzetli olması için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İşte turşu kurarken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

Sebzelerin Ezik Olmaması Gerekir

Bayat ve aynı zamanda ezik olan sebzeler turşunuzun kısa zaman içerisinde bozulmasına sebep olur. Bu nedenle de çürüyen, ezilen ve bayat sebzeler yerine diri ve taze sebzeleri tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Mutlaka Cam Kavanoz Tercih Edin

Genellikle turşu kurarken plastik kavanozlar tercih edilir. Fakat bu yanlıştır. Plastik malzemelerin içerisinde bulunan malzemeler zararlıdır ve doğrudan turşu suyunun içersine girer. Bu nedenle cam kavanoz kullanarak sağlıklı turşu kurabilirsiniz.

Turşu Kurmadan Önce Sebzeleri Ve Kavanozu Yıkayın

Turşu kurmadan evvel önce sebzelerin ve turşu kurulacak olan kabın iyi bir şekilde temizlendiğine emin olur. Eğer kimyasal maddeler bulunur ise o zaman turşu sağlıksız olur ve kısa zaman içerisinde bozulur.

Tuzunu İyi Ayarlatın

Turşu kurarken tuzunu iyi ayarlamak çok önemlidir. Çünkü eğer tuz ayarı az olur ise sebzelerde erime meydana gelir ve turşu tüketmeye başlamadan bozulur. Tuz oranı gereğinden fazla olur ise o zaman turşu tüketmekte zorluk çekersiniz. Bu nedenle de tuz ayarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tuz oranı az olduğunda aynı zamanda turşularda yumuşama ve bulanıklaşmada görülmektedir.

Kaya Tuzunu Tercih Edin

Biliyorsunuz ki kaya tuzu en sağlıklı tuzdur. Bu nedenle de turşunuzu kurarken asla sofra tuzu kullanmayın. Sağlıklı olması ve turşunuzun iyi olması için kaya tuzu tercih edin. Peki, turşu kurarken ne kadar tuz kullanılmalıdır. Genellikle bir litre suyun içerisine 80 gram tuzun ideal olduğu bilinmektedir.

Hazır içme Suyu Kullanın

Turşu kurarken musluk suyu yerine içme suyunu tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Temiz olmayan su ile turşu kurulduğunda bakteriler ürer ve bu nedenle zehirlenme bile meydana gelebilir. Eğer musluk suyu kullanmak zorunda kalıyorsanız o zaman mutlaka öncesinden bu suyu kaynatmalı, dinlendirildikten sonra turşu yapılmalıdır

Sirke Ve Limon Tuzu Koyun

Turşunuzun kıtır kıtır ve aynı zamanda kolay bozulmasını istemiyor musunuz? O zaman yapmanız gereken turşu kurarken sirke ve limon tuzu kullanmanızdır. Sirke ve limon tuzunu kullanırsanız turşunuz uzun ömürlü olur ve aynı zamanda diri kalırlar. Bunun yanı sıra bu iki malzeme turşunun renginin korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Karanlıkta Beklemelidir

Turşuyu kurduktan sonra asla güneş alan bir ortamda bekletilmemelidir. Bu alanın kuru serin ve güneş ışınları almayan bir yer olması gerekir. Aksi halde kısa zaman içerisinde turşu bozulabilir ve gıda zehirlenmesine sebebiyet verebilir. Peki, turşu ne kadar bekletilmelidir? Turşu genellikle 3-4 hafta içerisinde olmaktadır.

Beyaz Tabakayı Alın

Turşu oluşurken turşunun üst kısmında beyaz tabaka meydana gelebilir. Böyle bir durumda turşu bozulmamıştır. Ancak bu tabakanın alınması gerekir. Eğer alınmaz ise küflenmeye sebebiyet verebilir.

Yorumlar