Zor Olmayan Meslekler? EN Zevkli Meslekler? En Rahat meslekler?


Zor olmayan meslekler hakkında hazırlanan bilgi makalesidir. Meslek seçimine yardımcı bir araştırma yazısıdır.

.

Zor Olmayan Meslekler? EN Zevkli Meslekler? En Rahat meslekler?

Zor Olmayan Meslekler Her mesleğin bir takım zorlukları vardır. Fakat bazı meslekler diğerlerine oranla daha kolay olabilir. Bu yazımızda sizlere zor olmayan meslekler hakkında kısaca bilgi vermek istedik.

Hayatımızın en önemli kararlarından biri meslek seçimidir. Bazısı daha küçük yaşta iken ne olmak istediğine karar verirler. Kişiler meslek seçimi yaparken öncelikler ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre seçim yaparlar. Meslek seçiminde dikkat edilecek önemli hususlardan biride iyi yaşamamızı sağlayacak bir meslek olmasıdır.  Seçtiğimiz meslek ömür boyu bizimle olacağından kendiniz için en doğru mesleği bulmak hayatımızın kararırıdır.  Şimdi size zor olmayan mesleklerlerden bazıları hakkında kısaca bilgiler vermek istiyoruz.

İstatistik Uzmanlığı

Türkiye’de ve Dünya’da istatistik alanına ilgi gösteren kişiler tarafından tercih edilen İstatistik Uzmanlığı çok zor olmayan meslekler statüsünde gösterilmektedir.

Türkiye’de çok ilgi görmemiş olmasına rağmen son yıllarda ilgi görmeye başlayan bu meslek en stressiz meslekler arasında da gösterilmektedir.

Odyolog:  İşitme Bozukluğu Uzmanı

Odyolog mesleği çoğu zaman doktorlukla karıştırılır fakat odyologlar  tıp fakültesi mezunu değildirler. Odyolog olmak için 4 yıllık Odyoloji bölümünü okuyarak sağlık personeli olarak çalışırlar. İşitme bozukluğu uzmanı olarak geçen kişiler işitme ile ilgili hastalıkların tedavisi için kullanılması gereken aletleri tespit ederler. Diğer sağlık dallarına göre zor olmayan meslekler arasındadır.

Optometrist

Optometrist diğer adı ile gözlük uzmanları genelde optik mağazalarında çalışırlar. Sakin ve stressiz bir meslek olan optometrist zor olmayan meslekler arasında gösterilir. Optometrist olmak için 4 yıllık Optimetri bölümünden mezun olunması ve en az 1 yıl klinikte çalışması gereklidir.

Diyetisyen

Türkiye’de daha fazla bayanların tercih ettiği bu bölüm zor olmayan meslekler arasında gösterilmektedir. Çok fazla stres içermeyen kamu ve özel sektörde çalışma imkânları bulunmaktadır.

Kişiler kendilerine özel yer açabilmektedirler. Diyetisyen olmak için 4 yıllık diyetisyenlik bölümünden mezun olmaları gerekir.

Noterlik

Türkiye’de oldukça ilgi gören ve zor olmayan meslekler arasında en başında gösterilebilir. Noterler pek çok alanda özellikle kanuni işlemlerin aslını veya örneklerini çıkarmak için işlem yapılmasını sağlarlar. Gayrimenkul satışı, araba satışı, başka kurumlarca düzenlenen evrakları onaylamak ve mühürletme işlemlerini yapar.

Noter olmak için kişinin hukuk fakültesi mezunu olması gerekir. 

Anaokulu Öğretmenliği

Öğretmenlik mesleği genel anlamda hafta sonu tatilleri, mesai saatlerinin az olması ve yaz tatili en uzun olan meslekler arasında olduğu için zor olmayan meslekler arasında gösterilmektedir. Anaokulu öğretmenliği diğer öğretmenlik dallarından daha kolay olarak tanımlanır.  Özellikle çocuklarla arası iyi olanlar için bu meslek daha zevklidir. Meslek liseleri çocuk gelişimi mezunları 4 yıl anaokulu öğretmenliği bölümünü bitirerek bu mesleği icra edebilirler.

Devlet Memurluğu

Özellikle son yıllarda çok fazla rağbet gören devlet memurluğu maaşları ve çalışma saatleri göz önüne alındığında zor olmayan meslekler arasında gösterilmektedir.

Pek çok kişinin tercih ettiği bu mesleğe girmek için Türkiye şartlarında KPSS sınavında başarılı olmak gereklidir.

Ekonomist

Ekonomistler yeni kaynak yönetimi konusunda uzman olan kişilerdir. Bir çok özel ve kamu sektöründe yönetim birimlerinde çalışma olanakları bulabilirler. Banka ve sigorta şirketlerinde danışman olarak çalışabilirler.

Ekonomiyi seven ve takip eden kişiler için zor olmayan meslekler arasında gösterilmektedir.

Eczacılık

Stresi çok olmayan ve ilaç sektörüne ilgi duyanların tercih ettiği eczacılık mesleği popüler ve çok kazanan meslekler arasında da gösterilmektedir. Eczacılık fakültesini bitiren kişiler 1 yıl staj gördükten sonra isterlerse kendi eczanelerini açabilirler. Eczanede çalışmak istemeyen kişiler ilaç firmalarında yönetici olarak çalışabilirler.

Aynı zamanda ilaç satış sektöründe çalışmayı tercih eden pek çok eczacı da bulunmaktadır.

Yorumlar