Turşu Tuzu Nasıl Ayarlanır? 5 Litre Turşu Suyuna ne Kadar Tuz Konur?


Turşu tuzu nasıl ayarlanır, turşu kurmanın püf noktaları, turşu yaparken ihtiyaç duyulan temel malzemeler, turşunun olma süresi ne kadardır

.

Turşu Tuzu Nasıl Ayarlanır? Turşu Tuzu Nasıl Ayarlanır? Turşu Tuz Oranı?

Turşu Tuzu Nasıl Ayarlanır? 5 Litre Turşu Suyuna ne Kadar Tuz Konur?

İyi bir turşu yapmak istiyorsanız turşunun tuzunu iyi ayarlamanız gerekir. Peki, turşu tuzu nasıl ayarlanır?  Turşu nerede saklanır? Kafanızı kurcalayan bu soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Turşu kuracaksınız limon, sirke ve tuz oranını iyi ayarlamanız gerekir. Turşunun tuzunu iyi ayarladığınız da turşunuz kıtır kıtır olur ve aynı zamanda kolay bir şekilde yumuşamaz. Turşu kurarken tuz kullandığınız zaman kaya tuzunu tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü diğer tuzlar turşunun uzun kısa zaman içerisinde yumuşamasına sebep olabilir. Turşunuzu kurarken 1 litre olan bir kavanoza turşu  kuracaksanız, içerisine 1,5 yemek kaşığı tuz koymanız yeterli olacaktır

 

Turşu Kurmanın Püf Noktaları

Lezzetli ve uzun ömürlü bir turşu kurmak istiyorsanız turşu kurmanın püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Işte püf noktaları ise şu şekildedir.

  • Turşu kurarken limon suyu, sirke ve tuz oranının iyi bir şekilde ayarlanması gerekir.
  • Malzemeleri koyarken hava almaması için arada sırada kavanozu sallamanız tavsiye edilir
  • Malzemeleri düzgün bir şekilde kullanmanız gerekir
  • Turşuyu kurduktan sonra ters çevirip bir iki saat kadar o şekilde beklemesi sağlanır.

Turşu Yaparken İhtiyaç Duyulan Temel Malzemeler

Turşu yapımında ihtiyaç duyulan birkaç ana malzeme mevcuttur. Bunlar tuz, sirke ve limon suyudur.

Bu malzemeler doğru bir şekilde kullanıldığında turşu lezzetli olacak ve aynı zamanda uzun ömürlü kullanılacaktır. 

Turşunun Olma Süresi Ne Kadardır?

Turşu kurduktan sonra bir süre beklenmelidir. Çünkü olma süresi vardır. Bu durum kullanmış olduğunuz malzemeye göre, malzemenin doğranmış, rendelenmiş veya bütün olup olmadığına göre farklılık gösterir.

Eğer rendelenmiş veya ufak yapıya sahip olan parçalar ile turşu kurduysanız bu turşunuz 15 gün içerisinde olacaktır. Malzemeleriniz bütün ise veya doğranmamış ise turşunuz 30 gün içerisinde olmaktadır.

Turşunun Uzun Ömürlü Olmaması Ve Kolay Bir Şekilde Bozulmaması İçin Neler Yapılır?

Turşunu uzun ömürlü olması ve kolay bir şekilde bozulmaması için öncesinden kavanozları mutlaka sterilize etmeniz gerekmektedir. Kavanozları yıkadıktan sonra önceden ısıtılmış fırının içerisine koyup birkaç dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

Turşunuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsanız mutlaka buzdolabında veya serin, kuru ve güneş görmeyen bir yerde saklamanız gerekir. Eğer güneş görürse veya sıcak bir ortamda muhafaza edilirse turşu kısa bir süre içerisinde bozulacaktır.

Turşuda Beyaz Tabaka Varsa Ne Olur?

Turşunun suyunda genel olarak bulanıklık veya beyaz tabaka ile karşılaşılması doğaldır. Turşunuzun suyunda bulanıklık var ise herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak üst yüzeyinde beyazlık bulunuyor ise ve bunun yanı sıra turşunuz da kötü koku mevcut ise turşunun bozulduğu anlamına gelir.

Turşunun Tuzu Fazla Geldiyse Ne Olur?

Eğer turşu kurarken turşunun tuz oranını kaçırdıysanız; turşunuz da bozulma meydana gelmez ancak turşunuz tuzlu olur. Peki, turşu tuzlu olur ise bu tuzu nasıl arındırırsınız?  Turşunun tuzu yiyemeyecek kadar fazla ise o zaman tüketmeden önce suyun içerisinde bir saat kadar bekletmenizi tavsiye ederiz.

Turşunuzu suyun içerisinde beklettiğiniz de tuzunu suyun içerisinde bırakacaktır. 

Turşu Buzdolabında Saklanır mı?

Turşu saklarken dikkat edilmesi gereken ortamın serin, ışık almayan ve kuru bir ortam olmasıdır.  Peki, turşu buzdolabında saklanır mı diye soracak olursanız bunun cevabını verelim. Turşu en sağlıklı bir şekilde buzdolabında saklanır. Çünkü buzdolabı serindir, kurudur ve hiçbir şekilde güneş almaz. Bu nedenle de turşunuzu buzdolabında gönül rahatlığı ile 7 -8 ay kadar saklayabilirsiniz.

168 Görüntüler

Yorumlar