Az Suyla Yetişen Tarım Ürünleri? Susuz Yetişen Tarla Bitkileri?


Az suyla yetişen tarım ürünleri: tatlı patates, güz pancarı, chia tohumu, kara lahana, yaban mersini, safran

.

Az Suyla Yetişen Tarım Ürünleri? Susuz Yetişen Tarla Bitkileri?

Az su ile yetişen tarım ürünleri nelerdir? Bu konuya dair bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın tamamını okuyup konuya hâkim olabilirsiniz.

Su istemeyen ürünleri yetiştirerek ciddi ölçülerde kazanç elde edebilirsiniz. Bir çok tarım ürünü bol su ister. Fakat şimdi söyleyeceğimiz tarım ürünlerini az su ile ve hatta susuz bir şekilde yetiştirebilirsiniz ve kar elde edebilirsiniz. İşte çok fazla su kullanmadan yetiştirebileceğiniz ürünler şu şekildedir.

Tatlı patates

Tatlı patatesin içerisinde C vitamini, kalsiyum ve potasyum bulunur. Diğer patates ile kıyaslayacak olur isek tadı adından da anlaşılabileceği gibi tatlımsıdır. 5.8 ve 6.2 pH değeri aralığında bulunan topraklarda iyi bir şekilde yetişmektedir.  Tatlı patatesin çok fazla sulanmasına gerek yoktur.

Güz pancarı

Güz pancarı genel olarak Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da çok fazla yetiştirilmektedir. İçerisinde doğal şeker vardır ve birçok rahatsızlığa iyi gelir. Potasyum, manganez ve C vitamini açısından zengindir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuttaki iltihapları giderir ve kan şekerini düzenler. Eğer güz pancarı yetiştirmek istiyorsanız bulunduğunuz ortamın toprağının sıcaklığının en az 16-17 derece olması gerekir. Güz pancarını arada sırada sulamanız onun büyümesi ve yetişmesi için yeterli olacaktır.

Chia tohumu

Chia tohumunu içerisinde kalsiyum oranı çok fazladır. Bunun yanı sıra antioksidan ve omega 3 bulunur. Az su ile bir bitki yetiştirmek istiyorsanız chia tohumunu deneyebilirsiniz. Toprağa diktikten sonra ortalama bir hafta on gün içerisinde filizlenmeye başlar. Çok fazla kuraklık olduğu dönemlerde sulamanın tavsiye ederiz.

Karalahana

Özellikle Karadeniz'de çok fazla tüketilen karalâhana içerisinde bol miktarda Demir ve A vitamini bulundurur. Karalâhanayı ektikten sonra çok fazla sulamanıza gerek yoktur. Güneş gördüğü zaman 2-3 ay içerisinde hazır duruma gelmektedir. Haftada bir defa sulamanız yeterli olacaktır.

Yaban mersini

Az su ile yetişebilen tarım ürünü mü arıyorsunuz. O zaman yaban mersini ekebilirsiniz. Yaban mersini içerisinde bol miktarda C vitamini ve lif bulundurur. Sağlığa yararı çoktur ve pek çok rahatsızlığı önler. Genellik le İlk bahar mevsiminin gelmesi ile beraber ekilir. Çok fazla sulamaya gerek yoktur ve az su ile yetişebilen bir bitkidir. Yaban mersini ekmeyi düşünüyorsanız bulunduğunuz yerin nemli olması gerekir.

Safran

Biliyorsunuz ki dünyada çok pahalı olan bir baharat safrandır. Safran baharatı ülkemizde Birçok yerde yetişmektedir. Fakat işçiliği biraz zordur. Suya çok fazla ihtiyaç duymaz ve bu sebepten dolayı da susuz bir şekilde yetişip büyüyebilir. Az sulanarak yetişebilen bir bitki arıyorsanız safranı tercih edebilirsiniz. 

Mor patates 

Mor patates genel olarak Avrupa'da Amerika'da yetiştirilen bir sebzedir. Ancak son zamanlarda ülkemizde de yetiştirilmeye başlanmıştır. İçerisinde antioksidan bulunur ve aynı zamanda vitamin yönünden de zengin bir besindir. Tadı ve rengi bildiğimiz patatesten farklıdır.  Dışının rengi kahverengidir ancak içi mordur. Ekildiği zaman çok fazla su istemez

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak bilinen ve ülkemizde çok fazla tüketilen sarımsak ekildiğinde az su isteyen bir besindir. Genel olarak her türlü hava koşullarında ve çeşitli topraklarda yetişmektedir. Bu sebepten dolayı da kolay bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz içerisinde bulunan vitaminler sebebiyle besin deposudur. Kilosu ise inanılmaz pahalıdır. Sizde su istemeyen ve yüksek getirisi olan bir bitki dikmek istiyorsanız, kuşkonmaz bitkisini deneyebilirsiniz. Kuşkonmaz bitkisinin büyüyüp gelişmesi için arada bir sulanması yeterli olacaktır.

 

Yorumlar