Turizm İle İlgili Meslekler? Turizm İş İmkanları? Turizm İşleri Nelerdir?


Turizm ile ilgili meslekler: seyahat acenteliği, konaklama işletmeciliği, turist rehberliği, turizm ve otelcilik, resepsiyonist

.

 Turizm İle İlgili Meslekler? Turizm İş İmkanları? Turizm İşleri Nelerdir?

Turizm ile ilgili meslekler hakkında makalemizde sizlere detaylı bilgi aktarımı yapacağız. O zaman sizde yazımızın devamını okuyarak kapsamlı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Turizm sektörü; hizmet kapsamındadır. Bir çok insan turizm ile geçimini sağlamaktadır. Turizm sektörü senelerdir vardır ve gün geçtikçe gelişmeye devam etmektedir.  Şimdi sizlere turizm ile ilgili olan meslekler hakkında bilgi verelim.

Seyahat Acenteliği

Seyahat acentesi;  ülkeye gelen turistlerle kazanç elde etmek için detaylı bir şekilde bilgi aktarımı sağlayan kişidir. Aynı zamanda eğlence, spor, gezi, konaklama e paket turları yönetir.

Konaklama İşletmeciliği

Konaklama işletmecisi; çeşitli kurumlarda turizm kapsamında hizmet veren kişidir. Bu kişiler; konaklama yerlerindeki düzeni sağlar ve bu işletmenin verimli bir şekilde hizmet vermesine yardımcı olur.  Konaklama işletmecisi olmak için üniversitelerin 4 senelik bölümlerinin bitirilmesi gerekir. Çalışma alanları çoktur. Bu nedenle de birçok yerde iş bulabilme hakkını elde ederler. Özel sektörde çalışılabilir. Ancak işletme bölümünden mezun olan bir birey devlet kurumunda çalışmak istiyorsa o zaman kpss sınavına giriş yapmalı ve iyi bir puan alıp yerleşmelidir.

Turist Rehberliği

Turist rehberi; seyahat edilecek olan yerlerin organizasyonunu yapan, yolculara detaylı bilgi aktaran kişidir. Peki, turist rehberi olmak için ne yapılabilir. Turist rehberi olmak için turist rehberliği bölümünün bitirilmesi gerekir. Bu kişilerin yabancı dilinin gelişmiş olması da son derece önemlidir.

Rekreasyon

Rekreasyon;  zihinsel, sosyal ve aynı zamanda fiziksel olan sağlığı iyi etmek için uygulamalar yapan kişidir.  Bu bölümü okumak isteyen kişiler üniversitelerin rekreasyon bölümlerini 4 sene olarak okuması gerekir. Rekreasyon bölümünden mezun olan bireyler kısa zaman içerisinde tatil köylerinde, otellerde, işletmelerde ve kamu kurum kuruluşlarında iş bulabilirler.

Harita Teknikeri

Harita teknikeri;  arazilerin üst bölgesinde bulunan her şeyi detaylı bir şekilde inceleme yapar ve daha sonra ise kaydını tutar. Bu bölümden mezun olan bireyler genellikle kamu kurumda ya da inşaat şirketinde görev yaparlar. Harita teknikerleri; alt yapı çalışmaları esnasındaki her şeyi kayıt altına tutarlar ve gözetimini gerçekleştirirler. Harita çizimini gerçekleştirirler.  Peki, harita teknikeri olmak için ne yapılmalıdır? Harita teknikeri olmak için öncelikle sınava girilmesi gerekir ve bunun ardından ise 2 senelik harita ve kadastro bölümünün kazanılması şarttır. Bu bölümden mezun olan kişiler harita teknikeri olarak pek çok yerde görev yapabilirler.

Dalgıçlar

Dalgıç; ihtiyaç duyulan bütün teknikleri bilen, suyun altında görev yapan kişilere denilir. Genellikle dalgıçlar, suyun altında inşaat faaliyetlerini gerçekleştirirler. Suyun altında kara kurtarma gibi faaliyetlere katılırlar. Dalgıç olmak isteyen bir kişinin üniversitelerin sualtı teknolojisi bölümünün başarı ile bitirilmesi gerekir. Bu bölümden başarı ile mezun olan kişiler ise kısa zaman içinde iş bulabilirler.

Turizm Ve Otelcilik

Turizm ve otelcilik bölümünü okuyan kişilerin sayısı son zamanlarda artış göstermektedir. Turizm işletmecisi olmak için 4 senelik lisans bölümünün tamamlanması gerekir. Bu bölümünü bitiren kişiler; konaklama ve aynı zamanda turizm sektöründe iş bulabilme hakkını elde ederler.  Dinlenme tesisi, restoran ve tatil köylerinde de görev yapabilirler.

Resepsiyonist

Resepsiyonist; ofis, firma ve otel gibi yerlerde, alana gelen müşteriler ile ilgilenir. Telefonları açarak, müşteriye detaylı bilgi aktarımı sağlar. Ziyaretçi bulunuyor ise ziyaretçileri kabul eder. Postaların dağıtılmasını sağlar. Resepsiyonist olmak için üniversite bitirmek şart değildir.  Fakat en az lise mezunu olunması gerekmektedir. Bu kişilerin iletişiminin iyi olması, İngilizce bilmesi ve disiplinli olması büyük önem taşımaktadır.

124 Görüntüler

Yorumlar