Ticaret İle İlgili Meslekler? Ticarette En Çok Para Kazandıran İşler?


Ticaret ile ilgili meslekler: satış mühendisliği, gümrük müşavirliği, ithalat uzmanlığı, ihracat uzmanlığı

.

Ticaret İle İlgili Meslekler? Ticarette En Çok Para Kazandıran İşler?

Ticaret ile ilgili meslekler nelerdir? Bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. O zaman hemen yazımızın devamını okumaya ne dersiniz. İşte ticaret ile ilgili meslekler aşağıdaki gibidir 

Satış Mühendisliği

Satış mühendisleri; firmaların satış departmanı olan bölümlerinde çalışan kişilerdir. Bu kişiler satış ile alakalı çalışmaları düzenli bir şekilde takip ederler. Aynı zamanda satış yapabilme hakları da bulunur. Satış mühendisleri genel olarak fabrikalarda, mimarlık ofislerinde, mühendislik şirketlerinde ve inşaat firmalarında görev yaparlar. Sorumlulukları ise ; Hangi ürünlere ihtiyaç fazla ise o ürünleri analiz ederek tespitini gerçekleştirirler. Raporlama yaparlar. Peki, satış mühendisi olmak için hangi bölüm okunmalıdır. Satış mühendisliği için herhangi bir üniversitenin mühendislik bölümünü bitirmeniz gerekir. Mühendislik bölümleri ise 4 seneliktir. 

Gümrük Müşavirliği

Gümrük Müşavirleri ihracatı ve ithalatı yapılacak olan malzemelerin işlemlerinin kolay bir şekilde olmasına yardımcı olurlar. Gerekli olan bütün belgeleri hazırlarlar. Daha sonra ise gönderimi sağlanan bu ürünlerin yasalara uygunluğunu kontrol ederler. Gümrük müşavirinin sorumluluğu ödenecek harçları ve vergileri belirlemektir. Kargo kontrol belgesi, sertifikası ve gümrük faturalarını  düzenlerler. Peki, gümrük müşaviri olmak için hangi bölümler okunmalıdır. Gümrük müşaviri olmak için 4 senelik bankacılık, kamu yönetimi, İşletme, iktisat, maliye, hukuk, siyasal bilimler bölümlerinden bir tanesini okumak gerekmektedir. 

 İthalat Uzmanlığı

Ithalat uzmanı; firmanın ithalat kapsamındaki denetimi ve yönetiminden sorumlu olan kişidir. Bu kişiler hem özel sektörde hem de kamuda görev yapabilirler. İthalat uzmanının görevi firmanın iş akışını nasıl olacağına karar vermektir. Ithalat uzmanı olmak için 4 senelik uluslararası ticaret, işletme ve iktisat bölümlerini bitirmek yeterlidir. 

 İhracat Uzmanlığı

Ihracat uzmanı; ihracat sürecinini kontrol eder ve dokümanları inceleyerek düzenler. ihracat uzmanı olabilmek için 4 senelik işletme, lojistik ve uluslararası ticaret bölümlerinden bir tanesini bitirmek yeterlidir.

 Pazarcılık

Pazarcı; çalışma prensibi kapsamında sebze, meyve, giysi gibi malzemelerin satışını yapan kişidir. Bunun için pazarcılık yapmak isteyen kişinin belirli günlerde yer kiralaması gerekir. 

Galericilik

Galerici çeşitli araçları dükkânında bulunduran ve onların satışını yapan kişidir. Galerici olmak için öncelikle galerici sertifikası alınmalıdır. Bu kişiler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kapsamında belirlenen bir sınava girerler. Bu sınavdan başarılı olan kişiler ise sözlü olarak son sınava girip başarılı olduktan sonra galerici dükkânı açıp satış yapabilirler. 

Toptancılık

Toptancı; malzemeleri tüketiciye toplu bir şekilde satan kişidir. Toplu olarak sattığı için daha uygun fiyata ürün satışını gerçekleştirir. 

Emlakçılık

Emlakçı; gayrimenkul kiralayan ve satan kişidir. Yani bir emlakçının görevi alıcı ve satıcıya  aracılık eder. 

 

Satış Temsilciliği

Satış temsilcisi; ürünleri müşterilere belirli şartlar altında satan kişidir. Müşterilere ürünler hakkında detaylı bilgi aktarır. Fiyat hakkında müşteriyi bilgilendirir. Ürünü satın alan müşterinin bilgilerini kayıt eder. Satış temsilcisi olmak için üniversite bitirmek gerekmez. Ancak genel olarak matematik, işletme ve iktisat bölümünü bitiren kişiler daha kısa bir süre içerisinde satış temsilcisi olmaktadır. Satış temsilcisinde  bulunması gereken en önemli özellik diksiyonun düzgün olması ve insanlar ile iletişiminin üst düzeyde olması gerekir.

179 Görüntüler

Yorumlar