Türkiye'de En Kolay İş Bulan Meslekler? En Çok İş Bulan Meslekler?


Türkiye'de en kolay iş bulan meslekler; sağlık hizmetleri, inşaat mühendisliği, öğretmenlik, pilotaj hemşirelik

.

Türkiye'de En Kolay İş Bulan Meslekler? En Çok İş Bulan Meslekler?

Türkiyede en kolay iş bulan meslekler nelerdir. Bu konu ile yakından ilgileniyorsanız, detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız, sayfamız sizin için en doğru seçenektir. O zaman yazımızın devamını okumaya başlayabilirsiniz.

Meslek liselerini okuduktan sonra veya üniversite mezunu olduktan sonra kolay bir şekilde iş bulabilen birkaç meslek mevcuttur. Geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanlığı insan kaynakları bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Şimdi sizlere kolay bir şekilde hangi mesleklerin iş bulma bildiğinden bahsetmek istiyoruz. İşte iş bulabilen meslekler aşağıdaki gibidir

Sağlık Hizmetleri

Eğer sağlık bölümünden mezunsanız kısa bir süre içerisinde iş bulma imkânınız vardır. Bu bölümden mezun olan bireyler en fazla 6 ay içerisinde iş bulurlar. Mesleğe göre ve aynı zamanda çalışılacak yere göre maaşlar değişiklik gösterse de ortalama sağlık hizmetleri kapsamında bulunan maaşlar 4000 TL- 5.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisleri ülkemizde birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Nedeni inşaat mühendislerinin kısa bir süre içerisinde iş bulması ve aynı zamanda maaşlarının maksimum düzeyde olmasıdır. Bir inşaat mühendisi aylık olarak ortalama 5000- 6000 TL arasında maaş almaktadır.

Öğretmenlik

Öğretmen olmak birçok kişinin hayalidir. Öğretmenlik bölümünden mezun olan kişiler kısa bir süre içerisinde iş bulabilme hakkını elde ederler. Öğretmen olmak için ve devlet kurumunda çalışmak için öncelikle KPSS şartı aranır. Fakat öğretmenlik bölümünden mezun olanlar özel sektörde de kısa bir süre içerisinde iş bulabilirler. Bir öğretmenin ortalama aldığı maaş ise 6.000-8.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik

Günümüzde kolay bir şekilde iş bulabilen meslekler arasında psikolojik danışmanlık ve rehberlik yer alır. Bu bölümden mezun olan bir birey en fazla 5-6 ay içerisinde iş bulur. Bu mesleği tercih eden kişilerin aldığı maaş çalıştıkları yere göre değişir. Fakat ortalama maaşları 5-6 bin TL arasındadır.

 Pilotaj

 Kolay bir şekilde iş bulabilen meslek arıyorsanız doğru sayfadasınız.  Pilotaj olarak kısa bir süre içerisinde mezun olduktan sonra iş bulabilirsiniz.  Bu bölüm son zamanlarda daha fazla popüler olsa da bu bölümden mezun olan ve iş bulan bir kişinin alacağı maaş 6000- 7000 TL arasında değişmektedir.

 Hemşirelik

 Hemşirelik bölümünden mezun olan bir birey en kısa süre içerisinde iş bulabilir. Çünkü günümüzde doktor ve hemşire gibi sağlık hizmetleri kapsamında görev yapan birçok personele ihtiyaç bulunur. Bu sebepten dolayı da mezun olduktan kısa bir zaman içerisinde bir hemşire iş bulabilir. Hemşire olmak için 4 senelik hemşirelik bölümünü okumanız gereklidir. Bir hemşirenin ortalama aldığı maaş ise 3000- 4500 TL arasında değişiklik gösterir.

 Fizyoterapi

Öğrenciler fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünden mezun olduktan sonra kısa zaman içerisinde iş bulabilme hakkını elde ederler. Çünkü bu bölüme ihtiyaç vardır ve bu bölümü okuyan kişi işsiz kalmaz. Bir fizyoterapi uzmanının aldığı maaş ise 4500-5500 arasında değişiklik gösterir.

 Odyoloji 

Sağlık alanında bir bölüm olan odyoloji; kısa zaman içerisinde iş bulma hakkını öğrencilere veriyor. Bu bölümden mezun olan kişiler en geç 6 ay içerisinde iş bulabiliyor. Odyoloji bölümünden mezun olan bir kişinin ise aylık olarak aldığı maaş 5.000-5.5000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

 Eczacılık

 Eczacılık özellikle son dönemlerde daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Bu bölümden mezun olan bir kişi çok çabuk bir şekilde iş bulabilmektedir. Bir eczacının aldığı maaş ise 3000- 5000 TL arasında değişiklik gösterir.

Yorumlar