Helal Yoldan Nasıl Zengin Olunur? Sıfırdan zengin Olmanın Yolları?


Kimileri “gelsin de nasıl gelsin” diye düşünürken kimi insanlar da helal yolla para kazanmaya çalışmaktadır.

.

Helal Yoldan Nasıl Zengin Olunur? Sıfırdan zengin Olmanın Yolları?

Git gide artan rekabetin sonuçlarından birisi olan “vahşi kapitalizm” insanları daha da acımasız hale getiriyor. Son yıllarda, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartları da göz önünde bulundurursak artık çoğu insan sadece para kazanmaya odaklanmış durumda. Böyle bir ortamda, para kazanmak için gözünü karartan insanların çoğu helal-haram demeden gelir elde ederken bazıları da ne olursa olsun başka bir insanın hakkının olduğu parayı cebine koymak istemiyor.

Bu yazımızda kısa yoldan helal para kazanma hakkında aklınızda yer alan tüm soruların cevaplarını alabilirsiniz.

Helal Para Kazanma Yolları

Eğer internet arama çubuğuna bu başlıktaki sözcükleri yazdıysanız sizler de helal yoldan para kazanmak isteyen, temiz insanlarsınız demektir. Öyleyse yazıyı fazla uzatmadan helal yoldan nasıl para kazanılır sorusuna cevaplar vermeye başlayalım.

Bu yola baş koyduysanız içinizde herhangi bir tereddüdün olmaması gerekir. Zira ilk başlarda, hesabınızdaki bakiyenin sıfırları az olduğu için kendinize tam olarak güveniyor olabilirsiniz. Ancak kurduğunuz işi ya da işleri geliştirip banka hesabınızdaki sıfırların sayısını çoğaltmaya başladığınız zaman da aynı dirayeti gösterebilmelisiniz.

Paradan Para Kazanmak

Bu başlığı okuduğunuzda aklınıza hemen faizden para kazanmak düşüncesinin geldiğini biliyoruz. Ancak kast etmiş olduğumuz şey bu değil. Borsa üzerinden, İslami kaidelere aykırı bir iş yapmayan firmanın hisse senetlerine yatırım yapabilir ve çok rahat bir şekilde zengin olabilirsiniz. Ancak borsanın bir kumar olmadığını ve akıllı bir stratejiyle oynandığı zaman bu sektörde başarılı olabileceğinizi hatırlatmamız da fayda var.

Paradan para kazanmak haram mı sorusu bu sözden faizle gelir elde etmeyi anlayan insanların aklına takılmaktadır. Burada kast edilen şey elinizdeki sermayenizle bir işletme kurmayıp, sermayenizi paraya yatırmaktır. Bu durumu biraz daha açıklayacak olursak, düşük kurdan almış olduğunuz dövizi, liranın değeri düştüğünde elinizden çıkarmanız ve kur farkından kar elde etmenizde hiçbir sorun yoktur.

İslami Para Kazanmak

İslamiyet'te haram para kazanma yolları listesinin başında faiz geliyor olsa da haram kılınan tek şey bu değildir. Bunun yanı sıra fuhuş, uyuşturucu satıcılığı ve alkol ticareti de dinimizce meşru kabul edilmez. Ayrıca hileli kazanç elde etmek de alimlerin çoğuna göre yanlış olarak değerlendirilmiştir. Hileli kazancın ne olduğunu açıklayacak olursak, diyelim ki bir kuruyemişçi çalıştırıyorsunuz. Müşteriniz sizden bir kilogram kaju istedi ve siz daha önceden ayarlarını bozduğunuz tartının üzerine 800 gram koymanıza rağmen tartının ekranında, malın 1 kilogram olduğu yazdı. İşte o aradaki 200 gramlık kazancınız İslamiyet'e göre haram kabul edilmektedir.

Ticarette Haram Olan Şeyler

İslamiyet’e göre elde ettiğiniz bir gelirin temiz ve helal olarak kabul edilebilmesi için dinimizce kabul gören bir faaliyette ve işte bulunmuş olmanız gerekmektedir. Yani ister ekmek satın ister borsa oynayın ya da bir web sitesi açarak bunu geliştirip para kazanın... Her ne iş yaparsanız yapın, İslam’ın meşru görmediği bir şey yaparsanız kazancınız haram olarak kabul edilir.

Bazı insanlar haram olarak elde ettiği gelirin bir kısmını hayır işlerine adadıkları zaman hiçbir sorunun kalmayacağını düşünürler. Kimilerinin de aklına haram para ile hayır yapılır mı sorusu geliyor. Bu soruya cevap verecek olursak dinimizde kesinlikle böyle bir şey yoktur ve haram olarak kabul edilen bir gelirle yapılan hayrın hiçbir sevabı olmadığı gibi kimseye faydası da yoktur.

İslami Ticaret Nasıl Yapılır

İslami ticarette kar oranı nedir diye merak eden insanlar bu sorularına tam olarak bir yanıt alamamaktadır. Zira İslamiyet'te kâr marjı için belirtilmiş kesin bir hüküm yoktur. Bir malın değerini piyasanın o anki koşulları belirler.

Bütün bunların yanı sıra İslami ticaret kuralları hakkında bir şeyler söyleyecek olursak az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi kesinlikle haram yememeli ve kimseyi aldatmamalısınız. Yapmış olduğunuz iş İslamiyet’e uygun ve meşru olarak kabul edilen bir iş olmalıdır.

Artık her şeyin faizle yürüdüğü günümüz dünyasında, İslami ticaret ahlakı örneği olmak zor olsa da isteyen herkes helal dairesi içerisinde kalarak para kazanabilir.

Yorumlar