Para Getirecek Meslekler? En iyi Yüksek Maaşlı Meslekler?


Meslek seçimi yapacak olanlar ya da meslek edinmek isteyenler için en fazla para getirecek meslekler hakkında kısaca yazılmış bir bilgi makalesidir.

.

Para Getirecek Meslekler

Meslek seçimi yaparken en fazla tercih edilen meslekler arasında para getirecek meslekler en başta gelir. Meslek seçimi yaparken ilk olarak çalışma koşulları, ortamı ve iyi gelir getirmesinin yanında saygın bir meslek olması da oldukça önem taşımaktadır.

Meslek seçimi hayatımızın en önemli kararlarından biridir. Çünkü iyi bir meslek seçimi tüm hayat kalitemizi etkiler. Severek yapılmayan hiçbir meslekte başarı da beklenemez. Bu yüzden meslek seçimi yaparken para getirecek meslek olmasının yanında kişinin bu mesleğe ne kadar uygun olduğun da önemi oldukça büyüktür.  Kişiler yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre meslek seçimi yaparken para getirecek meslek olmasına da dikkat ederler.

Türkiye’de En Fazla Tercih Edilen Para Getirecek Meslekler

Üniversite sınavlarına hazırlanan genç nüfus arasında tercih edilen meslekleri sizler için araştırdık. Ülkemizde yüksek maaşlı olan meslekler gençler tarafından en fazla para getirecek meslekler arasında olduklarından tercih listelerinin en başında yer alıyor.

Ülkemizde yüksek maaşlı olarak bilinen meslekler arasında statiksel verilere göre ilk olarak Uzman doktorluk mesleğinin yer aldığı görülmektedir. Uzman doktorluktan sonra sırasıyla;

 • Avukat
 • Pilot
 • Yazılım Mühendisi
 • Bilgisayar Mühendisi
 • Diş Hekimi
 • Eczacı
 • Noter
 • IT Mühendisliği
 • Petrol Mühendisi
 • Profesör
 • Kabin Memuru

Yukarıda belirtilen meslek dalları yüksek maaşları dolayısı ile ülkemizde tercih edilen meslekler arasında yer alırlar. Yeniçağın farklı meslekleri de gençler arasında tercih listeleri arasında yer alır. Örneğin Genetik mühendisliği ya da Uzay bilimleri gibi mesleklerde gençler tarafından geleceğin en çok kazandıran meslekleri arasında görüldüğünden tercih listeleri arasında yer almaktadır.

En Çok Para Getirecek Mesleklerin Maaşları Ortalama Ne Kadar?

Meslek seçimi yapmadan önce bu mesleklerin ne kadar kazandırdığı ve maaşları en fazla merak edilen konular arasındadır.

Para getirecek meslekler arasında ilk sırada olan uzman doktorların maaşları en düşük 7000 TL ile başlayarak zamanla giderek artış gösterir. Özel sektör ve kamu sektöründe görev alan uzman doktorların maaşları uzmanlık dallarına ve derecelerine göre değişir.

İkinci sırada olan avukatlık mesleğinde ise kamuda çalışan avukatlar 4 yıllık hukuk fakültesini bitirdikten sonra 1 yıl staj yaptıktan sonra en az 4000 TL den başlayan avukatların maaşı 50.000 TL ‘ye kadar çıkabilmektedir. Avukatlar kamu dışında kendi bürolarını açarak özel olarak da çalışabilmektedirler.

En çok para kazandıran meslekler arasında olan pilotluk mesleği hem ülkemizde hem de tüm dünyada en yüksek maaşa sahip olan meslekler arasındadır. Pilotların maaşı en az 20.000 TL den başlar.

Milenyum çağının en popüler mesleklerinden olan yazılımcılar ve yazılım mühendisliği mesleği ülkemizde ve tüm dünyada en fazla tercih edilen meslekler arasındadır. Teknoloji ilerledikçe yazılımcı ve yazılım mühendislerine ihtiyaç giderek artacağından bu mesleğe yönelim oldukça fazladır. Tüm bunların yanında yüksek maaşlı ve kazancı sürekli artan bir meslek olması en gözde meslekler arasında olmasını sağlar. Yazılımcı ve yazışım mühendislerinin kazançları ise 70.000 TL ile 500.000 TL olarak değişir. Bu mesleğin kazançları ilerleyen zamanla birlikte daha fazla da artış gösterebilir.

Son yılların para getirecek meslekler arasında yerini alan  IT yöneticiliği olmak için bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, yönetim bilişim sistemlerinden mezun olunması gerekiyor. Bu bölümlerden mezun olduktan sonra dışarıdan alınan eğitimler ile IT uzmanı olarak kamu ve özel şirketlerde yüksek maaşlarla işe başlanabilir.  IT uzmanlarının maaşları bulundukları ülke şartlarına göre değişir. Örneğin ABD’de çalışan IT uzmanı 140 bin dolar alırken, Almanya’da 100 bin Euro olarak kazanç sağlayabilirler.

Yorumlar