Köyde Zengin Olmanın Yolları? Az Sermaye İle Zengin Olmak?


Şehirler, para kazanmak için oldukça elverişli yerler olmasına rağmen köyde oturanlar da belirli adımları takip ederek çok yüksek miktarlarda para kazanabilirler.

.

Köyde Zengin Olmanın Yolları? Az Sermaye İle Zengin Olmak?

Köyde iş bulamadığı için kentlere göçen pek çok insan bulunmasına rağmen köyde para kazanmak tahmin edildiği gibi zor bir iş değildir. Bunun yanı sıra kentlerden köylere göç oranı da son yıllarda sürekli artış gösteriyor.

Ayrıca teknolojiye dayalı her türlü işi köy ortamında da rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Aslında köyler oldukça sessiz yerler olduğu için teknolojik işleri buralarda daha kolay bir şekilde yaparsınız. Peki köyde nasıl zengin olunur?

Tavuk Çiftliği Kurmak Mantıklımı 

Köy ortamında yapılacak işler denildiği zaman akla ilk olarak tavuk çiftliği kurmak gelir. Pek çok hayvan türüne özel bir şekilde çiftlik kurulabilirken günümüzde en çok getiriye sahip olan hayvan tavuktur. O yüzden tavuk çiftliği kurmak istiyorum diyen birçok insan bulunmaktadır. Peki tavuktan nasıl para kazanılır?

Bu işin ana gelir kaynağını tavukların satışının yanı sıra yumurtalar oluşturmaktadır. Bu iş ile uğraşan insanların çoğu, yumurta satışı yaparak gelir elde ediyor olsa da bazıları da tavukları daha civcivken alıp yetiştirerek satmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak

Çiftlik kurmanın bir diğer yolu da büyükbaş hayvan çiftçiliği yapmaktır. Köy ortamında birçok yere rahatlıkla çiftlik kurabilirsiniz. Tüm bunların haricinde eğer büyükbaş hayvan çiftliği kurmak istiyorum ancak bu işin getirisi nedir bilmiyorum diyorsanız, bu çiftlik türünde genellikle hayvan satış yapılarak gelir elde edilmektedir. Bu iş, ülkemizde çoğunlukla doğu bölgesinde yapılıyor olsa da hemen her bölgede bu işle uğraşan insanları bulmak mümkündür. Peki büyükbaş hayvan çiftliği nasıl kurulur?

Bu işi sıfırdan yapmak isteyen kişiler yeni doğmuş hayvanları satın alıp onlara emek vererek büyütmektedir. Artık kurbanlık hayvan olacak kadar büyüyen hayvanları satarak para kazanan çiftlik sahipleri aynı zamanda hayvanların derisini ve yününü de satıp ek bir gelir elde edebiliyorlar.

Bir yıl içerisinde yalnızca bir ayda, Kurban Bayramı'nda getiri sağlayan bir iş olmasına rağmen rakamlar bir hayli yüksektir. Bir kurbanın ortalama olarak fiyatı 7 ile 11 bin lira arasında değişkenlik gösterir. Yalnızca 20 hayvanı 10 bin lira üzerinden satan bir büyükbaş hayvan yetiştiricisi, bu paranın yarısını masraf olarak ayıracak olsa 100 bin lira kar elde edebilir. Bu da aylık 8500 lira yapar ki biz en alt seviyeden örneklendirme yapıyoruz.

Tarım Nasıl Yapılır

Köyde yapılabilecek işler arasında ilk akla gelenlerden birisi olan tarım oldukça geniş bir kavramdır. Zira tarım kategorisine giren pek çok iş bulunmaktadır. Meyveden sebzeye pek çok ürün üretimi yaparak çok yüksek miktarlarda gelir sağlayabilirsiniz. Ayrıca köy içerisinde ürettiğiniz gıda ürünlerini kent merkezindeki toptancılara da satabilirsiniz. Zira her şehirde en az bir hal bulunur ve bu haller ile anlaşma sağlayarak ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Tarım yapmak istiyorum ancak köyde ne üretebilirim bilmiyorum diye merak ediyorsanız her mevsim için farklı bir ürün yetiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Zira sebzeler ve meyvelerin yetişmesi için bazı özel mevsimler bulunur. Eğer bu mevsimlerin dışında üretim yapmaya kalkarsanız, bu iş size oldukça maliyetli olacağı gibi büyük zararlara da uğrayabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanmak

En başta da söylemiş olduğumuz gibi teknolojiye dayalı işler için en ideal ortamlar köylerdir. Zira bu alanlar, yoğun bir trafiğe sahip olan şehirlerden daha sessizdir. Ayrıca internet üzerinden para kazanmak için maliyetiniz, diğer işlere nazaran daha düşüktür. Yalnızca bir bilgisayar ve internet ağı ile istediğiniz her işi yapabilir ve büyük oranlarda gelir sağlayabilirsiniz.

Nasıl Çoban Olunur

Pek çok insan tarafından küçümsenen çobanlar, kendilerini küçümseyen insanların genelinden daha fazla kazanmaktadır. Zira bugün, tecrübesiz bir çoban 4 bin lirayla işe başlar. Alanında tecrübeli olan ve bu alanda bir isim yapmış çobanların geliri ise 10 bin lirayı bile aşabilmektedir. Zira çiftliğin diğer işleriyle uğraşan çiftlik sahipleri, hayvanları güvenli bir şekilde gezdirmesi için kesenin ağzını iyice açıyorlar.

Çoban olmak istiyorum diyen bir insan çok rahat bir şekilde ve yüksek maaşlı işler bulabilir.

Yorumlar