1 kg Tavuk Pişince Ne Kadar Fire Verir? Ne Kadar Et Çıkar?1 kilo olarak satın aldığınız bir tavuğu pişirdikten sonra tarttığınız zaman ağırlığının azaldığını göreceksiniz.


1 kg Tavuk Pişince Ne Kadar Fire Verir? Ne Kadar Et Çıkar?

Et ürünleri içerisinde daha fazla olan fire oranı tavuklarda daha az olsa da yine de önemli bir seviyededir. Çoğu insan kasaptan ya da marketten aldığı tavuğu, eve getirip pişirdikten sonra etin küçüldüğünü fark eder. Bunun sebebi hileli satış olabileceği gibi aynı zamanda farklı nedenlere de dayanıyor olabilir.

Her üründe olduğu gibi tavuklar da belirli işlemlerden geçtikten sonra hacim ve kütle olarak küçülürler.

Tavuk Pişince Ne Kadar Azalır?

Tavuk fire oranları hayvanın yetişme koşullarına ve kesim mevsimine göre değişkenlik gösterir. O yüzden tam olarak net bir rakam vermek mümkün değildir. Ancak tavuk pişince ne kadar azalır sorusuna ortalama üzerinden bir cevap verecek olursak yaklaşık %15 oranında bir küçülme olması muhtemeldir. Tabii bu durum, ilk başta da belirtmiş olduğumuz gibi hayvanın içinde bulunduğu şartlara göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin iyi koşullarda yetişmiş ve mevsiminde kesilmiş bir tavuk, bunların tam tersi bir ortamda kesilen tavuktan daha az fire verecektir.

Eğer yüksek fire oranlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız tavuk pişirme teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız daha iyi olacaktır.

Tavuk Nasıl Pişirilir?

İnsanların sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmeleri için almaları gereken besinlerin başında protein gelir. Süt ve et ürünlerinden bu ihtiyaç kolay bir şekilde karşılanıyor olsa da lezzetli bir yemek yemek isteyen insanlar tavuk üzerinden protein almak isterler. Tam bir protein deposu olan tavuk, pişirildikten sonra küçülmektedir. O yüzden bu yemeği hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli ayrıntılar vardır. Bu ayrıntıların başında da tavuk terbiyesi gelir.

Tavuk Nasıl Terbiye Edilir?

Birçok insan, hayatı boyunca “tavuk terbiye etmek” deyimini en az bir kere duymuştur. Esprilere konu olan bu yöntem sayesinde tavukların küçülmesinin önüne geçildiği gibi aynı zamanda kararma, kuruma gibi problemler de çözülmüş olur. Peki tavuk nasıl terbiye edilir?

Bu işlemi gerçekleştirmek isteyen insanların takip etmesi gereken bir tavuk terbiyesi tarifi bulunur. Bu tarif aşağıdaki gibidir:

 • 1 çorba kaşığı salça
 • 1 su bardağından daha az süt
 • 2-3 diş sarımsak
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Biberiye
 • Tuz

Tüm bu malzemeleri karıştırdıktan sonra pişirmeden en az 2 saat evvel tavukla birleştirmelisiniz. Daha sonra terbiye ettiğiniz bu tavuğu bir kap içerisinde buzdolabında gönül rahatlığıyla saklayabiliriz. Ayrıca bu işlemi illaki 2 gün önceden yapma şartı da yoktur. Tavuğu pişirmeden bir gün önce terbiye işlemini yapabilir ve tavuk firesinin önüne geçebilirsiniz.

Tavuk Çiğ mi Tartılır?

Özellikle sporcuları yakından ilgilendiren tavuk çiğ mi tartılır sorusuna cevap verecek olursak, ticari anlamda tavuk çiğ halde tartılmaktadır. Fakat eğer protein alımı konusunda hesaplamalar yapıyorsanız tavuğu pişmiş şekilde tartmanız daha doğru olacaktır. Zira çiğ haldeki bir tavuk piştikten sonra küçülür ve bu küçülme esnasında proteinlerin bir kısımda yok olur. O yüzden protein hesabı yapan sporcular, pişmiş tavuğu dikkate almalıdır.

Tavuk Besin Değeri

Çiğ bir tavuğun içerisinde yer alan besinler, pişirme işleminden sonra azalabilmektedir. O yüzden hesaplamalarınızı her zaman pişmiş tavuğu dikkate alarak yapmanızda fayda var.

Pişmiş tavuk besin değeri olarak A vitamini ve B vitaminine sahiptir. Kalça bölümü büyük olan bir tavuğun 100 gramında tam 172 kalori bulunur. Ayrıca tavuk göğsünün kalori seviyesi de son derece azdır. 172 gramlık bir tavukgöğsü eti yaklaşık olarak 284 kaloriye denk gelir.

3 kısımdan oluşan tavuğun kanatları, uç kanat, kanat ve orta kanat olarak bilinir. Atıştırmalık olarak yenilen bu bölümler son derece lezzetlidir.

Tavuk Etinin Faydaları

Tavuk etinin faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Protein açısından son derece zengindir
 • Oldukça düşük bir yağ oranına sahiptir. Böylelikle tansiyonun dengelenmesini sağlar
 • Kırmızı ete nazaran daha çabuk ve kolay bir biçimde sindirilir. Böylelikle sindirim sitemini de düzenler
 • 100 gramlık tavuğun içerisinde yaklaşık 18 gram protein bulunur. Aynı zamanda amino asitlerden meydana gelen tavuk eti, kasları da güçlü kılar
 • Kilo vermek isteyen kişilerin diyet listesinde en çok tavuk eti yer alır
Yorumlar


Blog Forum

1705 Blog Tane Etiketli Gönderi