Balık Temizlenince Ne Kadar Fire Verir? 1 Kilo Hamsi Firesi?


Sofraların vazgeçilmezi olan balığın pek çok faydası bulunur.

.

Balık Temizlenince Ne Kadar Fire Verir? 1 kilo hamsi temizlenince ne kadar kalır?

Balıkları, içerdiği zengin vitaminlerin yanı sıra güçlü besin değeriyle de sadece yetişkinlerin değil aynı zamanda çocukların da tüketmesi gerekir. Pek çok uzman tarafından balık yemenin yararları sık sık vurgulansa da bu konuda toplumsal bilinç tam olarak istenilen düzeye erişebilmiş değil.

Denizlerde yaşayan ve sadece belirli dönemlerde avlanabilen balıklar, depresyondan kalp sağlığına birçok derde deva olmaktadır.

Balık Yemenin Faydaları

Balık yemenin faydaları arasında ilk olarak bağışıklık sistemini korunması gelir. Mevsiminde yenilen balıklarda bulunan yağ asitleriyle bağışıklık sistemi dışarıdan gelecek mikroplara karşı güçlenir Ayrıca balıklar enfeksiyona ve gribe karşı son derece etkili besinlerdir. O yüzden özellikle kış mevsiminde haftada en az bir kere balık tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Balıkta Omega 3 Var mı?

Kalp ve damar sağlığını korumak isteyen herkes, Omega 3 yağını yeterli seviyede almalıdır. Başka hayvan kaynaklı besinlerin tersine doymuş yağdan ziyade doymamış yağ asitleri olarak da bilinen Omega 3 yağını insan vücudu bu yağı kendiliğinden üretememektedir. Peki hangi balıklarda omega 3 yağı bulunur?

Omega 3 yağı en çok balıklarda, özellikle de soğuk su balıklarında bulunur. Eğer doktorunuz, kalp sağlığınız için Omega 3 takviyesi almanızı size önderdiyse mutlaka uskumru, somon, ton balığı ya da sardalye gibi balıkları tüketmelisiniz. Bu yağ, kalp ve damar sağlığını koruduğu gibi aynı zamanda gözlerdeki sarı nokta hastalığı denilen rahatsızlığın meydana gelmesini önlemektedir.

Balık Zekâ Geliştirir mi?

İyot zekâ gelişimi için son derece önemli olan bir mineraldir. Bu minerali eksik olan kişilerin IQ seviyeleri 12-13 puan gerileyebilir. Zekanın gelişmesi için iyottan daha faydalı bir besin olan balığı tüketen kişilerin IQ puanlarının yükseldiği görülmektedir.

Özellikle hamileliğin ilk dört ayında düzenli bir şekilde balık tüketen anne adaylarının çocuklarında, algılama, öğrenme gibi kabiliyetlerin son derece güçlü olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra çocukların, tutma ve kavrama gibi el faaliyetlerinde yaşıtlarına nazaran daha iyi olduğu da bilinmektedir. Bütün bunların yanı sıra balığın içeriğinde yer alan DHA, nörolojik ve görme gibi fonksiyonlarını gelişmesinde de son derece etkilidir.

Balıkta Yenilebilir Et Oranı

Pek çok insan, internet üzerinden balığın faydaları hakkında araştırma yaptıktan sonra pazara giderek en büyük balığı almak ister. Bu isteğin altında “Ne kadar büyük balık yersem, o kadar çabuk gelişirim” düşüncesi yer almaktadır. Ancak maalesef durum böyle değildir. 

Pazardan aldığı balığı temizlemek için mutfağa gelen bu kişiler, temizleme işlemi bittikten sonra geriye pek de bir şey kalmadığını gördüğünde şok olurlar. Bu durumun ana sebebi, balıkların anatomisinden dolayı “yenilebilir et oranının” son derece düşük olmasıdır. Özellikle dülger balığı ve fener balığı gibi türleri temizledikten sonra, balık etinin yarı yarıya düştüğünü görebilirsiniz. Balık fire oranı hakkında tam bir bilgi sahibi olarak alışveriş yapmak, hayal kırıklığına uğramamanız açısından yararlı olacaktır.

1 kilo hamsi temizlenince ne kadar kalır?

Hamsi Fire Oranı

Balık türlerinin tadı birbirinden farklı olduğu gibi aynı zamanda balık fire oranları da birbirinden farklıdır. Örneğin hamsi fire oranları büyüklerde %30, küçük hamsilerde %40 oranındadır. Sazan balığı fire oranı ise %30 civarındadır. Diğer balık türlerinin fire oranı aşağıdaki gibidir:

  • 1 kilo hamsi temizlenince ne kadar kalır? Ortalama %40 civarıdır fire oranı ortalama %60 kafa ve içi temizlenmiş balık kalır
  • Levrek balığı fire oranı 350 grama kadarki aşamada %30 civarındadır
  • Sazan balığı fire oranı yaklaşık %35 civarında olmaktadır
  • Çipura balığı fire oranı %30’dur
  • Yayın balığı fire oranı %40’dır

Balık Temizlemek

Büyük ya da küçük tüm balık çeşitleri, temizlendikten sonra küçülürler. O yüzden böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız temizlenmiş balık satın almanız da fayda var. Her ne kadar bazı balıkçılar bu işlemi gerçekleştirmese de bu şekilde alışveriş yaparak ekonomik anlamda kar elde edebilirsiniz. Peki temizlenmiş balık nasıl saklanır?

Pek çok insan temizlenmiş balıkları naylon torba içerisinde saklamaktadır. Bu saklama şekli, balıkların hava almasını engelleyeceğinden dolayı tavsiye edilmez. Temizlenmiş bir balığı streç filmin içerisine sararak buzdolabında muhafaza etmek daha doğru bir yol olacaktır. 

Son olarak bir balığı +5 derece sadece 3 gün saklayabileceğinizi de söylememiz gerekiyor.

Yorumlar