Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Önlenir?Saç dökülmesi nasıl önlenir? Bunun için neler yapmak gerekir? Konusu hem kadın hem de erkeklerin ortak sorunudur. Bilindiği üzere kafa derimizde binlerce hatta milyonlarca saç telimiz bulunmaktadır


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Bu yüzden de her gün yaklaşık 150-200 civarında saç teli dökülmektedir. Saç telleri de canlı organizmalar oldukları için belirli süreli ömürleri vardır. Zamanla canlılığını yitiren saçlar koparak dökülürler. Bu yüzden saçlarımıza sürekli iyi bir bakım yapılması gerekir. Eğer her gün dökülen saçlarınız 200 telin üzerinde ise saç dökülmesi sorunu yaşıyorsunuz demektir.

Saç dökülmesi pek çok nedenden dolayı olabilir. Bazen stres, bazen yanlış beslenme, genetik faktörler gibi pek çok neden saç dökülmelerine yol açabilir. Günümüz bilgi ve teknoloji çağı olduğu için saç dökülmelerini engelleyecek pek çok yöntem ve ürüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Saç dökülmesi nasıl önlenir? Konusu hakkında pek çok makale ve yazıya rastlamanız mümkündür. Dünyada pek çok saç cinsi ve saç çeşidi yapısında olan kişiler vardır. Herkesin ve her saç cinsinin ayrı bakımlara ihtiyacı vardır. Fakat bazen bakım uygulansa dahi saç dökülmeleri yaşayan kişilere rastlanır.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi nasıl önlenir? Sorusunun yanıtından önce kısaca saç dökülmesi hakkında kısaca bahsedelim.

Saç dökülmesi; saç tellerinin normalden fazla dökülerek yaşanan aç kayıplarına verilen addır. Normal şartlarda bir saç telinin ömrü 4 ya da en fazla 6 yıl kadardır. Sağlıklı bir insanda kafa derisi üzerinde yaklaşık 100 bin ile 200 bin arası saç teline sahiptir. Fakat bu saç telleri her gün ortalama erişkin kişilerde100-150 adet saç teli dökülmesi yaşanır. Her gün kişilerden bu sayıda saç teli dökülmesi yaşanması son derece normaldir. Saç dökülmesi bazen kişilerde bir yıl içerisinde ara ara olabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde çok daha sık yaşanmaktadır. Bu bir yıl içinde bir insanda 2 ay boyunca saç dökülmesi yaşanması da normal olarak kabul edilir. Fakat bu dökülmeler yılda 3 kereden fazla ve her seferinde 2 aydan uzun sürerse saç dökülmesi nasıl önlenir? Konusu içinde önlem almak gerekir. Dökülme süreci incelendiğinde 2 ayı geçiyor ise mutlaka önlem alınması gerekir. Saç dökülmesinin, pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında mevsimsel, stres, hormonsal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak ve kullanmak, genetik faktörler ve deri hastalıklarına bağlı olarak pek çok sebep sayılabilir.

Saç dökülmesi tedavilerinde saç dökülmesinin sebebinin bulunması tedavi açısından çok önemlidir. Çünkü eğer sebep bilinirse tedavi de daha kolay olacaktır. Tüm bunların yanında saç dökülmesi kesinlikle önlem alındığında tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır


Şule Öz

10 Blog Yazdı...

Yorumlar