Ritim Bozukluğu Nedir? Ritim Bozukluğu Belirtileri?Ritim bozukluğuna iyi gelen besinler tüketilmeli ve doktor kontrolü altında olunmalıdır.


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Ritim Bozukluğu Nedir? Ritim Bozukluğu Belirtileri?

Kalp ritminin düzensizleşmesi sonucu yavaş, çok yavaş veya çok hızlı atması ritim bozukluğu olarak adlandırılabilir. Neredeyse çoğu kişi ritim bozukluğu yaşayabilir. Aritmi olarak da adlandırılan kalp ritmi bozukluğu, kalbin düzenini ve çalışma hızını etkileyen bir rahatsızlıktır. Kalp kaslarında sinirsel uyarıların işlevini yerine getirememesi sonucu aritmi (ritim bozukluğu) oluşur.

Elektriksel aktivitelerde değişiklik sonucu Kalbin çok hızlı atması, kalbin çalışma hızının yavaşlaması, aşırı düzensiz fibrilasyon ve normalden erken atım gibi durumlarda meydana gelebilir.

Ritim Bozukluğu Varsa Ne Olur?

Bir insanda ritim bozukluğu var ise halsizlik, göğüs ağrısı ve baş dönmesi gibi şikayetler meydana gelebilir. Bununla beraber ciddi düzeyde ritim bozukluğu olan kişiler vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Ritim bozukluğu hayatı tümüyle etkileyen bir rahatsızlık olduğu için doktor kontrolü altında olmanız gerekir. Doktorun önerdiği şekilde yaşamak ve sağlıklı beslenmek de oldukça önemlidir.

Kalpte Ritim Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Stres nedeni ile oluşan ritim bozukluğuna papatya ve melisa çayı iyi gelmektedir. Aynı zamanda bu bitki çayları kalp ritmi bozukluğuna iyi gelmektedir. Kalpte ritim bozukluğuna iyi gelen besinler arasında ıspanak, pazı, roka, pırasa ve yeşil yapraklı sebzeler yer almaktadır. Ayrıca düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak kalpte ritim bozukluğuna iyi gelmektedir.

Ritim Bozukluğu Belirtileri?

  • Nefes darlığı
  • Yorgun hissetmek
  • Odaklanmada güçlük çekmek
  • Bulanık görmek
  • Terlemek
  • Kalbin aşırı hızlı atması
  • Kalp atış hızını hissedecek kadar düşmesi
  • Bayılma, baş dönmesi veya nöbetler

Yukarıda belirttiğimiz ritim bozukluğu belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle ritim bozukluğunun en sık görülen belirtileri çarpıntı, nefes darlığı, bayılma ve baş dönmesi hissidir. Eğer bu belirtiler var ise doktor kontrolüne gitmelisiniz. Ritim bozukluğu ciddi bir problemdir. Eğer belirttiğimiz belirtileri yaşıyorsanız uzman bir hekime görünmelisiniz.


Feride Çakır

8 Blog Yazdı...

Yorumlar