EMADDER Nedir? EMADDER Kademeli Emeklilik?Eyt kapsamında sigorta girisi 8 eylul 99 oncesi olanlar, yaş şartsız 5975 prim gününü doldurdugunda emekli olabiliyor... 9 eylül 99 sonrası olan bizler prim günlerimiz ortalama 7000 olmasına rağmen kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olacak...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


EMADDER Nedir? EMADDER Kademeli Emeklilik?

EMADDER, Emeklilikte Adalet Derneği olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda derneğin bütün sosyal medya kanallarında, çeşitli sivil toplum kuruluşlarını ziyaretinde, bizzat TBMM, il ve ilçe siyasi parti temsilciliklerinde ve medya ilişkileri aracılığıyla adaletli bir şekilde emeklilik yasasının oluşması doğrultusunda faaliyetler gerçekleştirmektedir.

Adalet kavramı herkes için oldukça önemlidir. Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER), meclise getirilmesi için beklenen "Kademeli Emeklilik" ile ilgili Ankara'da miting düzenledi. 1999 ile 2008 seneleri arasında planlanan kademeli emeklilik ile alakalı EMADDER harekete geçti. Peki, kademeli emeklilik nedir?

Kademeli Emeklilik Nedir?

Kademeli emeklilik, sigortalı bir şekilde çalışanlar kişilerin belli bir yaş ile prim gün sayısına ulaştıkları sonucunda kısmi olarak emekli olmasını destekleyen sistemdir. Aynı zamanda kademeli emeklilik koşulları arasında sigorta türü ve başlangıç tarihi oldukça önemlidir. Eğer EMADDER sayesinde kademeli emeklilik yasalaşır ise 8 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında çalışmaya başlayan kişiler kademeli emeklilikten faydalanabilecek.

EMADDER Varlık Amacı Nedir?

Emeklilikte Adalet Derneği'nin varlık amacı merak edilen bir konudur. 08.09.1999 yılı sonrası SGK ile girişi olan bütün çalışanların adaletli bir şekilde emekli olabilmesi için haklarını bütün mecralarda sürdürmesine yarar.

Kimler Üye Olabilir?

Öncelikle EMADDER için üye olmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş ve T.C vatandaşı olması şartı aranmaktadır. Bununla beraber dernek yönetimi tarafından yapılan değerlendirmede uygun olan başvuru sahipleri için dernek üyeliği işlemi tamamlanır.

EMADDER Ne Zaman Kuruldu?

Ülkemizde ikamet eden ve Türkiye çalışma yasal koşulları doğrultusunda SGK sistemi üzerine kayıtlı (4a,4b,4c) çalışan kişilerin 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlangıcı gerekçesi ile 08.09.1999 tarihinden önce işe başlayan kişilere göre kadınların 20 yıl erkeklerin ise 17 yıl daha geç emekli olması ve çalışan kişilerin anayasal kapsamında haklarının muhalif bir şekilde düzenlemektedir. Aynı zamanda EMADDER Dernek Başkanı Mihriban Uğurlu iken, Dernek Başkan Yardımcısı'da Tevfik Baş'tır.


Blog Forum

5445 Blog Yazdı...

Yorumlar